1863  – 1864 M. METŲ SUKILIMO ZARASUOSE PĖDSAKAI

0
160

Vėl minime 1863 – 1864 m. sukilimo, vykusio Lietuvoje ir Lenkijoje prieš carinės Rusijos valdžią, metines. Lenkijoje sukilimas prasidėjo 1863 m. sausio 22 d. ir kartais yra vadinamas Sausio sukilimu. Lietuvoje jis prasidėjo 1863 m. vasario 1 d., kai Lietuvos provincijos komitetas pasiskelbė įvedąs savo valdžią ir taip palaikė Lenkijoje jau prasidėjusią kovą prieš Rusiją.


Ir Zarasų krašte sukilimo pradžioje 1863 m. valstietis Kazimieras Lukošiūnas suorganizavo apie 70 vyrų ir gegužės 24 dieną jie įžengė į Dusetas, užėmė miestelio valdybą, sukapojo caro portretą, sunaikino raštus. Liepos 10 d. Dusetų bažnyčios šventoriuje K. Lukošiūnas sakė kalbą, ragindamas valstiečius kovoti už laisvę. Deja, sukilimas nepavyko, buvo nubausta nemažai sukilėlių, jų šeimų. K. Lukošiūnas sugebėjo pabėgti į užsienį, bet Rusijos agentų buvo sučiuptas Rygos uoste, kai iš Anglijos plaukė į JAV. Buvo nubaustas 12 m. katorgos, kur mirė. Šis sukilimas žadino žmonių laisvės troškimą ir turėjo poveikį vėliau įvykusiam Lietuvos nepriklausomybės atkūrimui.


Zarasų krašto muziejaus informacija.

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite