2023 M. BIRŽELIO 30 D. BUVO PASKUTINĖ DARBO DIENA DEŠIMČIAI ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS ZARASŲ LIGONINĖS GYDYTOJŲ

0
327
zlig

2023 M. BIRŽELIO 30 D. BUVO PASKUTINĖ DARBO DIENA DEŠIMČIAI ZARASŲ RAJONO SAVIVALDYBĖS VIEŠOSIOS ĮSTAIGOS ZARASŲ LIGONINĖS GYDYTOJŲ IR TAI NĖRA SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGŲ TINKLO REFORMOS AR PRAEITYJE PRIIMTŲ SPRENDIMŲ PASEKMĖ. ESAMĄ SITUACIJĄ NULĖMĖ DABARTINĖS VALDANČIŲJŲ DAUGUMOS PRIIMTI SPRENDIMAI.

 

Darbo santykius su ligoninę nutraukė vidaus ligų gydytoja/gydytoja kardiologė Janina Oznanskienė, vidaus ligų gydytoja/gydytoja pulmonologė Vida Veronika Rimševičienė, gydytoja neurologė Svetlana Markina, gydytoja radiologė/echoskopuotoja Ala Maniachina, vidaus ligų gydytojas Justas Grušauskas, laikinai einantis Slaugos ir palaikomojo gydymo skyriaus vedėjo pareigas gydytojas geriatras Vidas Šavinis, gydytojas chirurgas, gydytojai budėtojai Viktorija ir Skirmantas Krunkaičiai bei kiti gydytojai ir specialistai.

 Galutinį gydytojų apsisprendimą išeiti iš darbo nulėmė 2023 m. birželio 22 d. įvykęs Zarasų rajono savivaldybės merės ir vicemerės susitikimas  su ligoninės bendruomene, kurio metu NEBUVO atsakyta į pateiktus klausimus. Diskusijos metu nebuvo skiriamas pakankamas dėmesys sprendžiant tolimesnius ligoninės veiklos planus, o akcentuota rinkimų pergalė bei nemažiau visuomenei svarbūs, tačiau su ligonines veikla nesusiję klausimai (kelių rekonstrukcija, vandentiekio ir nuotekų tinklai ir pan.).

Deja, susiklosčiusios situacijos pasekmė nulėmė gydytojų praradimą įstaigai ir Zarasų rajono gyventojams. Dėl esamo gydytojų trūkumo buvo sustabdyta Vidaus ligų skyriaus, Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriaus, Dienos chirurgijos skyriaus veiklos. Taip pat sustabdyta teisė teikti antrines ambulatorines kardiologo, neurologo, pulmonologo asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Be viso to žlugo ir kiti planai, kurie turėtų teigiamos įtakos tolimesniam gyventojų sveikatos paslaugų teikimo tobulinimui. 

Jau ne kartą dalinomės įstaigos pasiekimais. Pirmiausia, užklupus koronoviruso infekcijai, džiaugiamės organizavę „Užteršto“ priėmimo ir Karščiavimo klinikos darbą. Didžiavomės naujai pritrauktais jaunaisiais gydytojais ir tuo, kaip naujokus priima senbuviai. Labai stengėmės, kad teikiamų paslaugų kokybė atitiktų pacientų lūkesčius, todėl atnaujinome LOR (otorinolaringologo) kabineto įrangą bei dalį Fizinės medicinos ir ambulatorinės reabilitacijos skyriuje esančių medicinos prietaisų. Įsigijome funkcionalią ginekologinę kėdę, modernų naujos kartos lazerį. Ieškojome ir radome būdų kompensuoti darbuotojams kvalifikacijos kėlimo ir persikvalifikavimo kursų išlaidas. Išanalizavę turimus žmogiškuosius resursus, atgaivinome operacinės veiklą. Pradėjome teikti iki šiol dar neteiktas dienos chirurgijos paslaugas – kojų venų varikozės gydymą lazeriu, akių vokų operacijas. Sėkmingai baigėme geriatrijos dienos stacionaro projektą, įsigijome naujausią įrangą, suremontavome patalpas ir jau nuo 2023 m. liepos 10 d. pradedame šio skyriaus veiklą. Dirbome komandoje kaip vienas kumštis ir planavome kaip pabaigę rezidentūros studijas į mūsų rajoną nuolatiniam gyvenimui sugrįš nuostabi gydytojų šeima: būsima gydytoja kardiologė Viktorija Krunkaitienė ir būsimas šeimos gydytojas Skirmantas Krunkaitis, kurio veiklumą ir atsidavimą profesijai atspindi pastangos ir nuolatinis darbas, teikiant pagalbą Ukrainoje likusiems bei nuo karo nukentėjusiems žmonėms. Atsižvelgę į tai, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybė pritarė sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarkai, kurios esmė yra stiprinti ambulatorinę grandį ir suprasdami, kad savame rajone galime įsisavinti pertvarkai skirtus pinigus, analizavome ligoninėje teikiamų ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų plėtros ir tobulinimo, o ne sutarčių su kitų rajonų sveikatos priežiūros įstaigomis,  galimybę.  Jau artimiausiu laiku norėjome informuoti Zarasų rajono gyventojus apie įstaigoje  pradedamas atlikti didžiojo pėdos piršto iškrypimo operacijas, hemorojaus gydymą lazeriu ir kitas, Dienos chirurgijos skyriuje galimas teikti asmens sveikatos priežiūros paslaugas.  

Viešojoje erdvėje kylant diskusijoms dėl medikų apsisprendimo išeiti iš darbo, matome, kaip rajono Savivaldybės merė bando nusiimti atsakomybę, argumentuodama, kad situacija buvo sprendžiama visais įmanomais būdais. Tikino, jog atsakė į visus gydytojams rūpimus klausimus, neslėpė nuomonės, jog dėl esamos padėties kaltas ligoninės direktorius.

Visų mus palikusių gydytojų vardu pareiškiame, kad nė vieno gydytojo direktorius neskatino ir neprašė išeiti iš darbo. Jau per Medicinos darbuotojų dieną, balandžio 27 -ąją (beje, tądien rajono Savivaldybės merė neatėjo pagerbti medikų, todėl bendravome su vicemere), gydytojai pasakė savo poziciją: „Sveikatos priežiūros įstaigų tinklo pertvarkai mes PRITARIAME. Ji reikalinga ir tokiame mažame rajone yra tiesiog būtina, tik organizuokite ją protingai. Palikite mums mūsų vadovą, leiskite tęsti darbus ir nebežaiskite politinių žaidimų“.   

Išgirsta nebuvo ir 2023 m. gegužės 25 d. Zarasų rajono savivaldybės taryba balsų dauguma, nusprendė pritarti Zarasų rajono savivaldybės viešosios įstaigos Pirminės sveikatos priežiūros centro ir Zarasų rajono savivaldybės viešosios įstaigos Zarasų ligoninės reorganizavimui. Sprendime Nr. 83 reglamentuotas reorganizavimo būdas, tikslas, laikotarpis iki kada turėtų būti užbaigtas reorganizavimo procesas ir kita. Opozicijai paklausus, kodėl pasirinktas šis reorganizacijos būdas, t. y. kurti naują juridinį vienetą, ar spendimas pakankamai išanalizuotas, ar bendrauta su pačiais sveikatos priežiūros specialistais, argumentuota, kad sprendimas priimtas vadovaujantis Vyriausybės rekomendacijomis. Bet juk skirtinguose Lietuvos rajonuose skirtinga asmens sveikatos priežiūros sistema (skiriasi teikiamų asmens sveikatos priežiūros paslaugų paketai, kilometražai iki regioninių ir/ar respublikinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų ir pan.). Remiantis tuo Vyriausybė ir pateikia TIK REKOMENDACIJAS, GALUTINIUS SPRENDIMUS DĖL REORGANIZACIJOS BŪDO PALIKDAMA PRIIMTI PAČIOMS SAVIVALDYBĖMS. Zarasų savivaldybės atsakingieji nusprendė neįsiklausyti į medikų prašymus ir pasirinkti kitą reorganizacijos būdą, kuris nulėmė medikų apsisprendimą nutraukti su ligoninę savo darbo santykius.   

Tai tikrai nebuvo lengvas sprendimas. Labai gaila palikti pelningai dirbančią ir savo veiklą plečiančią įstaigą, kuri per paskutinius metus labai šoktelėjo aukštyn. Kartu ir planus, kurie, rodos, jau buvo pasiekiami ranka. Taip pat neramu ir dėl pacientų bei jų įgauto pasitikėjimo. Be galo gaila palikti slaugos personalą, kuris, nors šiai dienai yra perkeltas į likusius skyrius ir/arba išleistas kasmetinių atostogų, bet natūraliai nerimauja dėl ateities. Negalime suprasti, kodėl turi būti keičiamas puikus direktorius. Kodėl dedamos pastangos bendravimui su kitais asmenimis dėl direktoriaus pareigų, o ne su žmogumi, darbais įrodžiusiu savo gebėjimus ir vertę būti sveikatos priežiūros įstaigos direktoriumi?

Tiesa, pirmo susirinkimo metu Savivaldybės merė pasiūlė medikams patiems paprašyti direktoriaus neišeiti iš darbo. Buvo bandyta kaltinti buvusį Savivaldybės merą, prisidengiant juridiniais aspektais. Replikuota, kad visi gali dalyvauti konkurse į pareigas… Deja, Zarasų ligoninės direktoriaus darbdavys yra merė, o ne medikai ir nieko čia daugiau nepakomentuosi. Užtenka apsižvalgyti po kitas, Savivaldybei pavaldžias įstaigas (miesto seniūnija, UAB „Zarasų būstas“ ir t.t.) ir atkreipti dėmesį kaip ir į ką keičiami esantys ir konkursus laimėję jų vadovai.

Stebina, kad kažkam atrodo, jog medikai, tiksliau darbo sutartis su ligonine nutraukę gydytojai, patys nesupranta, kad tapo opozicijos įrankiu kovai prieš gerbiamą rajono Savivaldybės merę.

Informuojame, kad nė vienas iš išėjusių gydytojų nepriklauso jokiai politiniai partijai. Visi yra išsilavinę, protingi, racionaliai mąstantys žmonės, galintys atskirti ir kuo puikiausiai atskiriantys manipuliacijas.

Visi palikusieji ligoninę iki paskutinio laukė ir tikėjosi susikalbėjimo. Dar birželio 30 d., skubos tvarka suorganizavus susitikimą, kuriame rajono Savivaldybės merė taip ir nedalyvavo, buvo vylimąsi, kad pavyks susitarti. Nepavyko, todėl suprantama, kad įvertinęs rajono Savivaldybės merės suinteresuotumą, galutinai atsispindėjusį susitikimų (tiek to, kuriame Savivaldybės merė rado laiko dalyvauti, tiek tuose, kuriuose nedalyvavo) metu, ligoninės direktorius nusprendė išsaugoti bent jau tarybos nario mandatą ir savo noru pasitraukti iš ligoninės direktoriaus pareigų. Nebematydami tolimesnių perspektyvų Zarasų ligoninę paliko ir kiti joje dirbę specialistai.

„Suprantame ir priimame visas šiuo metu vyraujančias emocijas, tačiau kiekvienas iš mūsų turime teisę pasirinkti su kokia komanda ir  vadovu norime dirbti“.

Pagarbiai,

Zarasų ligoninę palikę specialistai

Užsakymo Nr. 2023/07/11/01.

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite