Adomus

SAUSIO 13-OSIOS – LAISVĖS GYNĖJŲ DIENOS MINĖJIMAS

1Sausio 13 d. visoje Lietuvoje, taip pat ir Dusetose nuo ankstaus ryto namų, įstaigų languose degančios žvakelės ir gatvėse plevėsuojančios trispalvės priminė – švenčiame Laisvės gynėjų dieną. Jau 29 metai pralėkė nuo neužmirštamų, protu nesuvokiamų įvykių Vilniuje – persisunkusių krauju ir ašaromis tų, kurie mums iškovojo laisvę. Už Lietuvos valstybės gynėjus buvo aukojamos Šv. Mišios Dusetų Švč. Trejybės bažnyčioje, po Šv. Mišių jos dalyviai iškilmingoje eisenoje atėjo į Nepriklausomybės aikštę, kur vyko Lietuvos valstybės vėliavos pakėlimas, himno giedojimas, svečių pasisakymai, atminimo žvakelių uždegimas ir žuvusiųjų Sausio 13-ąją pagerbimas tylos minute.

„Švenčiame svarbią, išdidžią mūsų tautos šventę, žiemos šalčiu paženklintą, netektimi ir siaubu paženklintą, tačiau laisvės spalva pražystančią sausio 13 – ąją!“,- iškilmingai ir poetiškai renginį pradėjo jo vedėja Laima Gorpinič. Trispalvę šiemet iškėlė savanoris, Zarasų krašto garbės pilietis Petras Ramanauskas. Jam šis garbingas vardas 2015 m. buvo suteiktas už drąsą ir meilę Tėvynei ginant Lietuvos Nepriklausomybę bei ištikimai tarnaujant Zarasų savanoriškoje krašto apsaugoje ir aktyvią visuomeninę veiklą. Po vėliavos iškėlimo klausėmės Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Benjamino Sakalausko, Dusetų seniūno Sauliaus Kėblio, Dusetų Švč. Trejybės bažnyčios parapijos klebono kan. Stanislovo Krumpliausko, Jaunųjų Konservatorių Lygos Zarasų skyriaus pirmininko Martyno Girčio prisiminimų ir sveikinimų.


B. Sakalauskas savo kalboje pasidžiaugė susitikimu su Dusetų K. Būgos gimnazistais, kuriems jis pasakojo apie tragiškus įvykius, kuriuose dalyvavo jis su žmona Irena ir dideliu būriu dusetiškių. Niekas iš jų tada nežinojo, ar grįš namo pas jų laukiančius artimuosius, bet nepaisant visko atsilaikė, nepasitraukė. Grįžtant namo, B. Sakalauskas paklausė kartu važiavusio kunigo Algirdo Dauknio, ar yra Dievas, jei vyksta tokie dalykai... Kunigas atsakė, kad „Dievas mums siunčia išbandymus ir Lietuva juos puikiai atlaikė!“ Apie tikėjimo galią kalbėjo ir klebonas kan. S. Krumpliauskas, pabrėžęs, kad malda suvienijo mus ir išgelbėjo Lietuvą, kuri yra kiekvieno mūsų širdyse. S. Kėblys ypatingai dėkojo Dusetų jaunimui, atėjusiam į renginį. Nors jiems Sausio 13 - osios įvykiai tėra tik istorinė data, tėvų ir senelių pasakojamos istorijos, į kurias laisvėje užaugusiems vaikams sunku įsijausti, tačiau paklausti, ar gintų savo Tėvynę, moksleiviai atsakė „Taip!“


M. Girčys papasakojo apie sausio 11 dieną vykusį naktinį 13 km. žygį istorinių asmenybių keliais. Žygis vyko po Antazavės apylinkes, aplankant istorines vietas - Šilo mūšio vietą, bunkerius, piliakalnius bei vietas, kuriose gyveno Lietuvos vardą garsinę žmonės: Juozas, Jonas, Antanas ir Izidorius Andriūnai, Domas Šidlauskas, Juozas Gruodis. Žygio organizatorius - Antazavės kultūros namų vadovas Gytis Gruzdas, dalyvavo žmonės iš Antalieptės, Dusetų, Antazavės, Rokiškio, Zarasų. Taip pat M. Girčys pristatė pirmą kartą Zarasų rajone surengtą Neužmirštuolių akciją. Neužmirštuolės žiedai - atminties ir pagarbos ženklas, buvo susmeigti į žemę prie Antazavės Dievo Apvaizdos bažnyčios, Nepriklausomybės aikštėje prie paminklo Dusetose - šioje akcijoje aktyviai dalyvavo Antazavės ir Dusetų moksleiviai.


Dusetų seniūnas S. Kėblys atkreipė susirinkusių dėmesį į prieš keletą dienų Nepriklausomybės aikštėje iškilusias tris atminimo plokštes, skirtas 1918 – 1923 m. Nepriklausomybės kovų savanoriams, kilusiems iš Dusetų valsčiaus. Oficialus šių paminklinių lentų atidengimas įvyks Vasario 16 – osios dienos minėjimo metu.

Po sveikinimo kalbų klausėmės Kultūros centro Dusetų dailės galerijos kolektyvų - liaudiškos kapelos „Du sietai“ (vad. Sigita Gudonienė), moterų ansamblio „Svaja“ (vad. Margarita Simokaitytė) atliekamų patriotinių bei liaudies dainų. Vėliau visi dusetiškiai rinkosi Sartų ežero pakrantėje, kur prie kaitraus laužo vėl skambėjo dainos. Sužvarbusius žmones šildė ir Dusetų pastoracinės tarybos moterų paruošta kvapni arbata. Ilgai dar žmonės būriavosi, kalbėjosi, dalijosi prisiminimais. Ši popietė apjungė ir bendraminčius, ir skirtingų pažiūrų, skirtingų kartų žmones, nes laisvės jausmas yra galingas, brangus ir reikalingas visiems mums.


Šventės organizatoriai: Dusetų Švč. Trejybės bažnyčia, Kultūros centras Dusetų dailės galerija, Dusetų seniūnija, Dusetų seniūnijos ir parapijos bendruomenės santalka, Dusetų Kazimiero Būgos gimnazija.

Vilija Visockienė

Autorės ir Alvydo Stausko nuotraukose – Laisvės gynėjų dienos minėjimo Dusetose akimirkos

„Laisvės paslaptis yra drąsa.“ (Periklis)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14


Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.


Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.


www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Komentuoti


Apklausa

Ar skiepysitės nuo COVID-19?

Savaitės populiariausi

68-ERIŲ BIRUTĖ ĮRODĖ, KAD JUDĖJIMAS – JAUNYSTĖS ŠA...
11 Birž. 2021 11:54

Judėjimas – sveikatos, grožio ir jaunystės š [ ... ]

Plačiau
UŽSIDEGĖ Į MEDĮ ATSITRENKĘS AUTOMOBILIS
16 Birž. 2021 05:59UŽSIDEGĖ Į MEDĮ ATSITRENKĘS AUTOMOBILIS

2021-06-16,  05.31 val. Bendrajame pagalbos c [ ... ]

Plačiau
2021-06-10: COVID-19 SITUACIJA ZARASŲ RAJONE
11 Birž. 2021 10:432021-06-10: COVID-19 SITUACIJA ZARASŲ RAJONE

Praėjusią parą neužfiksuota  COVID-19 lig [ ... ]

Plačiau

Naujausi skelbimai

Parduodu medinį langą
( / Kita)

Parduodu medinį langą
06-17-2021

Parduodamas namas Kavolių k.
( / Nekilnojamasis turtas)

Parduodamas namas Kavolių k.
06-17-2021

VANDENS ŠULINIŲ VALYMAS Tel.864385273
( / Darbo skelbimai)

noimage
06-17-2021

Parduodama senovinė ūkininko sodyba Sniegiškių k.
( / Nekilnojamasis turtas)

Parduodama senovinė ūkininko sodyba Sniegiškių k.
06-17-2021

Zarasų mieste, Šaltupės g., parduodamas namas
( / Nekilnojamasis turtas)

Zarasų mieste, Šaltupės g., parduodamas namas
06-17-2021

Parduodamas namas K. Donelaičio skg., Zarasuose
( / Nekilnojamasis turtas)

Parduodamas namas K. Donelaičio skg., Zarasuose
06-17-2021

Please publish modules in offcanvas position.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Daugiau informacijos apie slapukus ir kaip juos ištrinti rasite čia.

  
EU Cookie Directive Module Information