Adomus

KELIONĖ PER LDK ATMINTĮ

prie MINSKO BIBLIOTEKOSJau tapo tradicija, kad pasibaigus mokslo metams Zarasų žemės ūkio mokyklos bendruomenė vyksta į kelionę. Šįkart kelionė netolima – Baltarusija: LDK atmintis.
Nors Zarasų rajonas su Baltarusija ir ribojasi, tačiau kelionės maršrutas driekiasi Lenkijos link. Pirmasis lankomas miestas – GARDINAS, įsikūręs prie Nemuno upės. Įspūdinga XII a. statyta Koložos cerkvė, dabar vadinama Šv. Boriso ir Glebo cerkve; stebina daugybė įvairių maldos namų, architektūros paminklų. Istorinę atmintį saugo ir mūsų žymaus kunigaikščio Vytauto pilies griuvėsiai – o jo vardą byloja įspūdinga ąžuolinė skulptūra. Gidė labai nuosekliai pasakojo visą miesto istoriją, siedama ją su Lietuvos Didžiosios Kunigaikštyste.

Laivu plaukiojimas po Augustovo kanalą – buvo maloni staigmena: gražus gamtovaizdis, ramybė tiesiog kerėjo.


LYDOJE Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas XIV a. pastatė pilį. 2010 m. ji buvo baigta restauruoti. Neretas pagalvojo, kaip anuomet buvo pastatomos pilys, gebančios išsaugoti atmintį kelis amžius?


NAUGARDUKAS – senas miestas, rusų metraščiuose pirmąkart paminėtas 1044 m. - jis mena ne tik poetą Adomą Mickevičių, bet įvardijamas net kaip pirmoji LDK sostinė Baltarusijoje. Mūrinė pilis statyta XIII a., vėliau Vytauto Didžiojo atsatatyta, tačiau iki šių dienų nebeišlikusi - yra tik jos griuvėsiai.


Išskirtinę visuotinę vertę turintys kultūros ir gamtos paveldo objektai įrašomi į Pasaulio paveldo (UNESCO) sąrašą: 2000 m. į jį įtraukta MYRO (MYRIAUS) pilis, kurios šeimininku 1569 m. buvo Mikalojus Radvila. Ir tik XIX a. ji iš tryliktojo Radvilų giminės savininko rankų pereina Vitgenšteinams, vėliau Svetapolk-Mirskiams. Pilis stebino ne tik savo grožiu ir didingumu, bet ir saugumu: gynybinės sienos apie 13 m aukščio ir apie 3 m storio.


NESVYŽIAUS pilies rūmų ansamblis - 2005 m. įtrauktas į UNESCO kultūros paveldo sąrašą. Jis daug metų priklausė Radvilų giminei, čia buvo įkurta pagrindinė ir svarbiausia Nesvyžiaus Radvilų rezidencija.


MINSKAS – Baltarusijos sostinė: puikiai įamžino istorinę atmintį ir šiuolaikinį gyenimo ritmą: čia dega amžinoji ugnis, aikštėje stovi Lenino paminklas, žavi šiuolaikinė Nacionalinė biblioteka (pastatyta per keletą metų), „Raudų sala“ – atmintis Afganistano aukoms atminti... Žavėjomės nuostabia švara, baltarusių nuoširdumu.


Paskutinis mūsų kelionės taškas – KRĖVA: 1338 m. kunigaikštis Gediminas ją atiduoda valdyti sūnui Algirdui. 1385 m. čia pasirašyta Krėvos sutartis. Deja, ir labai svarbius istorinius objektus nugali laikas - per Pirmąjį pasaulinį karą pilis buvo sugriauta. Iki šiol LDK praeitį liudija tik griuvėsiai.


Lietuva mus pasitiko liūtimi. Vėlu, bet nuovargio nebuvo – daug pamatyta, daug aplankyta, sužinota... Kelionė per atmintį – per laiką – įvyko. Nuostabiai naudinga ir įdomi: ne tik prisilietėme prie savo tautos istorijos, giliau susipažinome ir supratome, kad mūsų praeitis išties labai garbinga ir savita. Robert Louis Stevenson teigė, kad „Svetimų kraštų nebūna. Tik keliautojas kartais būna svetimas“. Mes čia jautėmės ypatingai savi – artimi ir pažįstami.


Dėkingi buvome visiems: šauniai mus lydėjusiai gidei Lidai MICHAILOVAI, UAB „Zarasų autobusai“ vairuotojams A. Cibulskiui ir T. Mičiūnui. Nuoširdžiausia padėka ŽŪM direktorei Nijolei GUOBIENEI ir skaityklos vedėjai Rimai VAICEKAUSKEI.


Giedrė MIČIŪNIENĖ

Nuotraukos Rapolo TAMOŠEVIČIAUS

prie MINSKO BIBLIOTEKOS

MIRO PILIS

NESVYŽIAUS PILIS

PRIE LYDOS PILIES


Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.


Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.


www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

KomentuotiApklausa

Ar pritariate Vyriausybės įvestiems ribojimams galimybių paso neturinties asmenims?

Savaitės populiariausi

ZARASŲ MIESTO EGLĖS ĮŽIEBIMO ŠVENTĖ
03 Gruod. 2021 12:39ZARASŲ MIESTO EGLĖS ĮŽIEBIMO ŠVENTĖ

Gruodžio 3 d. 16.30 val., Sėlių aikštėje, Zar [ ... ]

Plačiau
TERLIOTOJAI PRIVALO SULAUKTI ĮVERTINIMO
01 Gruod. 2021 09:24TERLIOTOJAI PRIVALO SULAUKTI ĮVERTINIMO

Gražėja Zarasai. Ypač tą pastebi svečiai. Jie [ ... ]

Plačiau
GRUODŽIO MĖNESĮ POLICIJOS PAREIGŪNAI KELIUOSE VYKD...
01 Gruod. 2021 17:50GRUODŽIO MĖNESĮ POLICIJOS PAREIGŪNAI KELIUOSE VYKDYS PREVENCINES PRIEMONES

Informuojame, kad gruodžio mėnesį policijos par [ ... ]

Plačiau

Naujausi skelbimai

Pirksiu Gražą
( / Nekilnojamasis turtas)

noimage
12-06-2021

Lenovo mašininis / automobilinis pakrovėjas, įkroviklis
( / Kompiuteriai ir ryšio priemonės)

Lenovo mašininis / automobilinis pakrovėjas, įkroviklis
12-06-2021

Metalinė lova
( / Kita)

Metalinė lova
12-05-2021

Gitara su įdėklu
( / Kita)

Gitara su įdėklu
12-05-2021

Vaistinis augalas Alijošius
( / Kita)

Vaistinis augalas Alijošius
12-05-2021

Parduodu medinį langą
( / Kita)

Parduodu medinį langą
12-03-2021

Please publish modules in offcanvas position.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Daugiau informacijos apie slapukus ir kaip juos ištrinti rasite čia.

  
EU Cookie Directive Module Information