5 BŪDAI, KAIP STRATEGINIAI ŽAIDIMAI LAVINA MŪSŲ MĄSTYMĄ

0
99

Strateginiai žaidimai nuo seno buvo ne tik smagaus laiko praleidimo ir pramogos forma, bet ir priemone lavinti intelektą, kūrybiškumą bei problemų sprendimo įgūdžius. Dėl užduočių logikos, strategijos kūrimo poreikio ir ilgalaikių tikslų siekimo, kai kurie kompiuteriniai žaidimai padeda ugdyti asmeninius gebėjimus, kurie praverčia ne tik žaidimo aplinkoje, bet gali būti puikiai pritaikomi kasdieniame gyvenime, darbe ar moksluose. Tiek fiziniai, tiek virtualūs strateginiai žaidimai sukuria aplinką mokytis, įveikti iššūkius ir ugdyti kantrybę.

Strateginių žaidimų įvairovė suteikia galimybę pasirinkti, kokia žaidimo sritis domina labiausiai. Kiekvienas žaidimas siūlo skirtingus iššūkius ir veiksmų vystymąsi – vieni yra labiau orientuoti į greitą sprendimų priėmimą ir reakciją, tuo tarpu kiti reikalauja ilgesnio apmąstymo ar strategijos ir detalaus plano kūrimo.

Kas yra strateginiai žaidimai ir kaip juos atpažinti?

Strateginių žaidimų esmė – planavimas, analitinis mąstymas ir gebėjimas numatyti kelis žingsnius, kurti planą ir jo laikytis. Norint pasiekti galutinį tikslą, šie žaidimai visų prima reikalauja ilgalaikio strateginio planavimo, kurį papildo greiti, momentiniai sprendimai. Tokie žaidimai dažnai pasižymi keliomis pasirinkimo galimybėmis, kurios gali lemti vienokį ar kitokį rezultatą, o žaidėjo užduotis – pasirinkti labiausiai tinkamą.

Strateginiais yra daugelis kompiuterinių žaidimų, tokių kaip „Old School RuneScape“ (OSRS), kuris reikalauja ilgalaikio planavimo ir išteklių valdymo. Kitu pavyzdžiu gali būti „Civilization VI“, kur žaidėjai valdo civilizacijas ar „Starcraft II“, pasižymintis greitu tempu ir kritinio mąstymo poreikiu.

Vis dėlto, strateginiais gali būti ne tik kompiuteriniai žaidimai. Daugelis mums pažįstamų stalo žaidimų taip pat pasižymi strateginiams žaidimams būdingomis savybėmis. Nuo mokyklos laikų gerai pažįstami šachmatai ar šaškės yra puikūs strateginio mąstymo reikalaujančių žaidimų pavyzdžiai, o Lietuvoje mėgstamas draugų būrio žaidimas „Mafija“ apima taktikas ir gebėjimą įtikinamai komunikuoti. Be to, šiuolaikinių skaitmeninių pramogų platformos, tokios kaip cbet.lt, taip pat leidžia sakingai išbandyti strateginio pobūdžio skaitmenines veiklas.

Platus strateginių žaidimų pasirinkimas leidžia rasti tinkamiausią pasirinkimą tiek individualiam tobulėjimui, tiek ilgalaikiam planavimui kompanijoje siekiant bendro tikslo. Yra net kelios sritis, kaip strateginiai žaidimai gali lavinti žaidėjo įgūdžius ir savybes.

1. Loginio mąstymo ugdymas

Loginis mąstymas yra viena svarbiausių savybių, kurią lavina strateginiai žaidimai. Tokiuose žaidimuose kaip šachmatai ar „Civilization VI“ reikia analizuoti situaciją, numatyti kelis priešininko žingsnius į priekį ir priimti sprendimus, kurie užtikrintų sėkmę. Tokia veikla skatina nuoseklų ir racionalų mąstymą, kuris pritaikomas ne tik žaidimuose, bet ir sprendžiant kasdienes problemas, pavyzdžiui, planuojant darbus ar vertinant galimas pasirinkimo pasekmes.

Strateginiai žaidimai taip pat lavina gebėjimą atskirti svarbiausią informaciją ir ją pritaikyti praktikoje. Tai ypač naudinga situacijose, kuomet reikalinga greita reakcija ir tuo pačiu racionalus sprendimų priėmimas. Anksčiau minėtame „Mafijos“ žaidime svarbu stebėti kitų žaidėjų elgesį ir daryti prielaidas, norint atskirti sąjungininkus nuo priešininkų.

2. Kirtinio mąstymo skatinimas

Kritinis mąstymas – gebėjimas analizuoti informaciją ir ją vertinti – yra itin svarbi savybė, kurią ugdo strateginiai žaidimai. Žaidžiant „Mafiją“ reikia ne tik stebėti kitus žaidėjus, bet ir analizuoti jų kūno kalbą, elgesį, interpretuoti pasakojamas istorijas ir veiksmus, kadangi tai gali padėti nustatyti jų tikrąjį vaidmenį. Toks procesas moko stebėti, interpretuoti ir priimti sprendimus remiantis analize, o ne emocijomis.

Žaidimai, kuriuose reikia apgalvoti kelis ėjimus į priekį, taip pat lavina gebėjimą vertinti galimus sprendimų scenarijus. Ši savybė praverčia tiek darbe, tiek asmeniniame gyvenime, kai reikia priimti svarbius sprendimus ar valdyti projektus, ar tai būtų darbo projektai, ar asmeninio gyvenimo tikslai.

3. Įtaka kūrybiškumo ugdymui

Žaidimai neapsiriboja vien analitiniu mąstymu – jie taip pat skatina kūrybiškumą. Tokiuose žaidimuose kaip „Minecraft“, „OSRS“ ar „Civilization VI“, žaidėjai gali kurti savo pasaulius, eksperimentuoti su skirtingais sprendimais ir ieškoti unikalių būdų tikslams pasiekti. Kūrybiškumas ir planavimas yra esmine šių žaidimų dalimi ieškant naujų požiūrio kampų ir pritaikant netikėtas idėjas.

Tokių žaidimų metu lavinamas gebėjimas spręsti kompleksines problemas, kai nėra vieno teisingo atsakymo. Kūrybiškumo ugdymas strateginiuose žaidimuose praverčia vaikams ir jaunimui, tačiau taip pat naudingas ir suaugusiesiems, kurie nori lavinti gebėjimą mąstyti nešabloniškai.

4. Poveikis mąstymo greičiui ir reakcijai

Strateginiai žaidimai dažnai reikalauja greitų sprendimų ir reakcijos. Realaus laiko strateginiuose žaidimuose, tokiuose kaip „Starcraft II“, atliekamas veiksmas turi įtaką žaidimo eigai ir sprendimo atoveiksmiui. Tokiose situacijose gebėjimas greitai įvertinti aplinkybes ir priimti tinkamą sprendimą lavina refleksus ir reakcijos greitį.

Reakcijos ir greičio savybės naudingos ne tik žaidimų metu – jos pritaikomos ir kasdienybėje, pavyzdžiui, sprendžiant problemas darbe ar priimant svarbius sprendimus stresinėse situacijose, kuomet itin svarbu išlaikyti šaltą protą ir veikti racionaliai.

5. Problemų sprendimo įgūdžių lavinimas

Galiausiai, strateginiai žaidimai yra puiki priemonė mokytis analizuoti problemas ir ieškoti sprendimų. Pavyzdžiui, žaidžiant šachmatais reikia nuolat ieškoti geriausio kelio užbaigti žaidimą, numatant tiek savo, tiek priešininko veiksmus. Toks procesas lavina gebėjimą analizuoti sudėtingas, painias situacijas ir jas spręsti per strategijos kūrimą. Šis įgūdis itin praverčia realiame gyvenime, kuomet problemos gali atsirasti įvairiose situacijose. Tokiais atvejais itin svarbu gebėti analizuoti situaciją, problemos kilmę ir jos sprendimo būdus, išvengti problemos pasikartojimo.

Strateginiai ir kompiuteriniai žaidimai gali būti ne tik pramoga, bet ir įrankiu, kuris saikingai ir tikslingai naudojant gali prisidėti prie naudingų įgūdžių ir savybių lavinimo. Nuo loginio ir kritinio mąstymo iki kūrybiškumo ir problemų sprendimo įgūdžių – šie žaidimai suteikia galimybę tobulėti tiek intelektualiai, tiek emociškai.

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite