OFICIALIAI NUSTATYTA DUSETŲ ĮKŪRIMO DATA 1508 M. SPALIO 6 D.

min news zrs 453 dusetosLietuvos istorijos institutas Zarasų rajono savivaldybės administracijos prašymu ištyrė Dusetų (Zarasų rajonas) įkūrimo datą. 2021 m. gegužės 26 d. Lietuvos istorijos instituto direktoriaus, habil. dr. Alvydo Nikžentaičio rašte ,,Dėl Dusetų miestelio įkūrimo datos“ pateikta ši informacija: ,,Dusetos pirmą kartą paminėtos 1508 m. spalio 6 d., kai Lietuvos didysis kunigaikštis Žygimantas Senasis Jonui Radvilai, LDK maršalui ir Slonimo valdytojui, dovanojo Dusetų valdą su Sartu ežeru (curiam, seu bona nostra...Dusyethy...(žr.: Pergamentų katalogas, sudarė R. Jasas, Vilnius, 1980, Nr.181).

Bet čia miestelis dar neminimas. Iki 1520 m. J. Radvila šioje valdoje matomai įkūrė miestelį ir pastatė Švč. Trejybės, Švč. Mergelės Marijos Snieginės, Šv. Kryžiaus, 10000 Riterių ir Visų Šventųjų bažnyčią, nes 1520 m. sausio 13 d. Radvila miestelyje (in oppido Dusiaty) stovinčiai bažnyčiai atnaujino fundaciją, suteikdamas žemių, 12 baudžiauninkų, sklypą vikaro namui, daržą, smuklę, tvenkinius ir dešimtinę nuo Dusetų dvaro (žr.: Historiae Lituaniae Fontes Minores, t. VIII: Acta primae visitationis diocesis Vilnensis anno Domini 1522 peractae. Vilniaus Kapitulos Archyvo Liber llb atkūrimas, sudarė ir parengė S.C. Rowell, Vilnius, 2015, p.103, 214 40 išnaša; V. Drėma, LDK miestai ir miesteliai. Iš Vlado Drėmos archyvų, Vilnius, 2006, p.100). Pagal dabartinius duomenis, Dusetų įkūrimo datą galima rinktis nuo 1508 m. iki 1520 m.”.

2021 m. birželio 9 d. įvyko virtualus Zarasų rajono savivaldybės ir Lietuvos istorijos instituto posėdis, kuriame dalyvavo, Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas, Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gediminas Gaidamavičius, Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, Zarasų rajono savivaldybės mero pavaduotojas Rimantas Jurevičius, Zarasų rajono savivaldybės administracijos Antalieptės seniūnijos seniūnas Arvidas Saulius, laikinai einantis Dusetų seniūnijos seniūno pareigas, Lietuvos istorijos instituto direktoriaus pavaduotojas dr. Saulius Grybkauskas, Lietuvos istorijos instituto darbuotojas dr. Elmantas Meilus, Zarasų rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyriaus vedėja Sigita Keršienė, Kultūros centro Dusetų dailės galerijos projektų vadovė Ieva Špūrienė. Bendru sutarimu buvo nutarta oficialia Dusetų įkūrimo data laikyti 1508 m. spalio 6-ąją. Pirmąją Dusetų gimtadienio šventę pasiūlyta organizuoti 2022 m., o dėl tinkamiausio sezono (vasarą ar rudenį) pasirinkimo siūloma nutarti vietos bendruomenei.

Dėkojame Lietuvos istorijos instituto mokslininkams habil. dr. Alvydui Nikžentaičiui, dr. Sauliui Grybkauskui, dr. Elmantui Meilui už bendradarbiavimą ir pagalbą nustatant istorinę tiesą. Veiklą inicijavo Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktorius Benjaminas Sakalauskas, organizavo – Zarasų rajono savivaldybės Švietimo ir kultūros skyrius.

Švietimo ir kultūros skyriaus informacija.
Daiva Šukštulienė,
Zarasų rajono savivaldybės administracijos


Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjo pavaduotoja (kultūros sričiai).


Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.


Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.


www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Komentuoti


Apklausa

Ar pritariate Vyriausybės įvestiems ribojimams galimybių paso neturinties asmenims?

Savaitės populiariausi

VASARA KAIME AVILIUOSE
17 Rugs. 2021 05:46

Imbrado seniūnijos vasaros šventės rotacijos b [ ... ]

Plačiau
IN MEMORIAM ALGIRDAS VAPŠYS
20 Rugs. 2021 08:44

Rugsėjo 17-ąją, eidamas aštuoniasdešimt aštu [ ... ]

Plačiau
NETEISĖTAS ELEKTRONINĖS MOKĖJIMO PRIEMONĖS AR JOS ...
17 Rugs. 2021 08:18

2021-09-16 gautas moters (g. 1967 m.) gyv. Zarasuo [ ... ]

Plačiau

Naujausi skelbimai

Ieškomas butas nuomai
( / Nekilnojamasis turtas)

noimage
09-23-2021

Narvelis
( / Kita)

noimage
09-23-2021

Staliai - dailidės – Darbas Norvegijoje
( / Darbo skelbimai)

Staliai - dailidės – Darbas Norvegijoje
09-23-2021

Ieškomi darbininkai pelkių tvarkymui šalia Dusetų
( / Darbo skelbimai)

noimage
09-23-2021

Miško kaina # Brangiai perkame mišką #
( / Nekilnojamasis turtas)

Miško kaina # Brangiai perkame mišką #
09-23-2021

Baidarių nuoma Žemaitijoje +37065436962
( / Kita)

Baidarių nuoma Žemaitijoje +37065436962
09-23-2021

Please publish modules in offcanvas position.

Informuojame, kad šioje svetainėje naudojami slapukai (angl. cookies). Daugiau informacijos apie slapukus ir kaip juos ištrinti rasite čia.

  
EU Cookie Directive Module Information