VAIKŲ VASARA – KNYGOS, NUOTYKIAI, PASLAPTYS IR PAŽINIMO DŽIAUGSMAS

0
37
Antalieptės

Zarasų viešoji biblioteka ir padaliniai turi galimybių plėtoti labai įvairias veiklas – nuo knygų ir periodikos skolinimo iki viešos interneto, duomenų bazių prieigos, nuo žaislotekų iki erdvių individualiam ar grupiniam mokymuisi ar laisvalaikiui. Kasmetinė edukacinė skaitymo skatinimo programa „Vasarą skaitome kitaip V“ Zarasų viešojoje bibliotekoje ir padaliniuose – tai viena iš kitokių skaityti skatinančių priemonių, padedančių atitraukti vaikus nuo kompiuterių ekranų. Šių metų programa, organizuota vaikams ir paaugliams, buvo nuotaikinga, stiprinanti vaikų vertybių nuostatas ir skaitymo kompetencijas, skatinanti jų kūrybingumą ir vaizduotę.

Skaitėme? Taip!
Per vasarą Zarasų viešosios bibliotekos tinkle organizuota 131 kūrybinis ir teminio skaitymo užsiėmimas. Daug dėmesio skirta Lietuvos istorijos šimtmečio paslaptims tyrinėti, lietuviškų pasakų skaitymui. Didesnis dėmesys skirtas rašytojos A. Lindgren sukurtiems personažams, 2017 m. minint jos 110-ąsias gimimo metines, gamtininko R. Kazlausko aprašytiems paukščiams ir gyvūnams, minint jo 90-ąsias gimimo metines. Dėlionės principu buvo sukurta nuostabi medžiaginė knyga apie taisyklingus lietuviškus žodžius. Dalyvavo 432 užsiregistravę programos dalyviai, tarp kurių buvo dalis poilsiautojų. Pasirinktos knygų skaitymo akcijos „Katė maiše”, „Berniukai ir mergaitės: kas daugiau“ skatino vaikų smalsumą. Kaip jau įprasta, dalis skaitymo veiklų vyko ne bibliotekose, bet su bendruomenėmis viešose vietose, paplūdimiuose, pievose, miškuose, gyventojų sodybose. Programos dalyviai veiklose ir renginiuose apsilankė 1541 kartą, t. y. vidutiniškai po 4 kartus, ir perskaitė vidutiniškai po 4 knygas. Kūrybinių užsiėmimų metu vaikai sukūrė 613 darbelių, o bibliotekose nuolat vykdavo jų parodėlės.

Susipažinome su profesionaliais kūrėjais
Vasaros metu ir jai pasibaigus vaikai buvo pakviesti į literatūros susitikimus ir kūrybines dirbtuves su profesionalais. Dusetiškiai džiaugėsi susitikimu su Ula Šimulynaite. Jos rašomas ir iliustruojamas knygeles įdomu skaityti ne tik vaikams, nes jose, ypač komiksuose, gausu tikslių istorinių duomenų. Pasiklausę Ulos komiksų knygelės „Vilniaus miesto legendos“, vaikai patys piešė komiksą – buvo nuspręsta iliustruoti plačiausiai žinomą legendą apie Sartų lenktynių kilmę.

Zarasiečius užbūrė „Stalo teatro“ edukacinis spektaklis „Paslaptingas sodas“, sukurtas pagal Selmos Lagerlöf kūrinį „Legenda apie Kalėdų rožę“ – pasaka apie žmonių smalsumą ir gėrį. Ant sienos besikeičiantys Džoto di Bondonės ir kitų Renesanso dailininkų freskų fragmentuose ir paveiksluose atrasti personažai ir miesto mūrai papildė spektaklį, o stebuklingą nuotaiką kūrė Saulės Degutytės ir kostiumų dailininkė Ligitos Skukauskaitės atliekama veiksmo stebuklingų sodų tapyba.

Rašytojos Gintarės Adomaitytės knygos vaikams pilnos pačių netikėčiausių metaforų, simbolių, poezijos. Jau vien kaip „skaniai“ skamba veikėjų vardai – Mėlynių princesė, Čiobrelių kavalierius, Žemuogių karalienė ir Aviečių grafienė, Jeronimas su Pelargonija, mergaitė Lijundra ir kiti. Literatūros susitikimų, vykusių Dusetų ir Salako bibliotekose, metu vaikai ne tik įdėmiai klausėsi, bet ir drąsiai uždavinėjo įdomius klausimus, nebūtinai susijusius su literatūra.

Lėlių teatro „Avilys“ spektaklis „Kaukučių nuotykiai Senojoje Girioje“, sukurtas pagal lietuvių religijotyrininko, etnologo, prozininko Gintaro Beresnevičiaus mitologinę pasaką „Kaukų šeimynėlė”, supažindino jaunuosius zarasiečius su pasakos mitologinio pasaulio mistiniais personažais – Kaukų šeima, Ragana, Aitvaru, Maumu, Bezdukais ir Barzdukais. Vaikai pamatė daugybę archainės buities rakandų – rėtį, kočėlus, geldą, pintinę, medinius šaukštus. Ir daugelis panoro perskaityti G. Beresnevičiaus knygą.

Fotografas, edukacinių programų organizatorius Gintas Kavoliūnas, remdamasis senovinių fotografijų pavyzdžiais, kūrybiniame susitikime „Senovinių šeimos albumų kūrimas“ zarasiečiams ir turmantiškiams surengė senųjų fotoprocesų apžvalgą, įtraukė vaikus į senovinį fotografavimą improvizuotoje studijoje ir lauke. Vaikai ne tik buvo nufotografuoti, bet ir stebėjo, kaip „baltame popieriuje“, panardintame į skystį, ima ryškėti užfiksuoti vaizdai.

Dailininkė Lina Valužienė, iliustravusi jau ne vieną dešimtį knygų vaikams, Zarasų viešojoje bibliotekoje surengė kūrybines dirbtuves iš pačios iliustruotų knygų daugybės pasirinkusi italų rašytojų Cl. Rainville ir R. Geminiani knygą „Rafis, baltasis erelis“. Kiekvienas pabandė tapti iliustratoriumi, piešdamas ereliuko lizdą.
Dusetiškės dailininkės, technologijų mokytojos Svetlanos Raugienės iniciatyva kūrybinių dirbtuvių metu vaikai mokėsi gaminti žibintus iš paprasto popieriaus lapo ir plastikinio butelio ir papuošti jais savo namų interjerą, pritaikyti buityje ar padovanoti draugui.

Keliavome į animacijos spektaklį
Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos pradinukai keliavo į Vilnių susipažinti su Menų spaustuve – moderniu šiuolaikinių scenos menų centru, kur žiūrėjo nuostabų animacijos spektaklį „Tėčio pasaka“. Momentaliai besikeičiančios ir judančios animacinės dekoracijos sukūrė įspūdį, kad žiūrovai patys skrieja įvairiais kalneliais, labirintais kartu su spektaklio veikėjais, patys, kaip Tėtis, ieško dingusios herojės vaizduotės šalyje.

Kaip programos dalyviai tyrinėjo savo gimtąsias apylinkes
Istorija gali būti labai įdomi ir šiuolaikiška, kai sukuri galimybę vaikams pakeliauti laiku patiems. Antalieptės bibliotekos programa išsiskyrė temų įvairove. Su vaikais aplankytas visuomeninis kraštotyros muziejus ir Guntulių kaimo bendruomenė Guntulių kaimui švenčiant jubiliejų, kartu su bendruomene švęstos Joninės. Užsiėmimai vyko netradicinėse erdvėse – miestelio stadione, buvusioje mokykloje ir gamtoje. Miestelio kraštotyros muziejuje tyrinėta Antalieptės vėliavos kilmė, miestelio bažnyčios koplyčios, jos rūsio paslaptys, įdomios legendos apie Antalieptę. Ir jau ne vienam atradimas buvo skaitmeninėje duomenų bazėje užtikta 1944 m. žurnale vaikams „Žiburėlis“ išspausdinta kraštiečio poeto Fausto Kiršos eiliuotą pasaka ,,Dangutė ir Dangvylius“. Bibliotekininkėms talkino suaugusieji bibliotekos skaitytojai, kurie persikūnijo į knygų personažus – Knygų fėją, laumę, Pepę Ilgakojinę, Karlsoną. Jie praturtino užsiėmimus, vaikus skatino skaityti knygas. Fotografijų akcijoje „Mano vasaros knyga“ varžėsi penkių dalyvių fotografijos. Prizinį fondą įsteigė skaitytoja Rima Šapolienė ir jos sūnus Justinas. Nugalėtojas gavo 20 eurų dovanų kuponą, o likusieji po 10 eurų dovanų kuponus.

Avilių bibliotekos komanda pasirinko vieną pagrindinę temą „Avilių kaimo 100 metų istorija“. Dalyviai aplankė ir išnagrinėjo Giedraičių, Tallat-Kelpšų dvarų istorijas, dalyvavo pilietinėje akcijoje ,,Palikti namai“, kurios tikslas buvo vaikams priminti, kad bibliotekos pastatas buvo perstatytas iš tremtinio namo. Liepos 6-ąją visi programos dalyviai giedojo Tautišką giesmę su kaimo bendruomene. Vieną vasaros naktį programos dalyviai nakvojo bibliotekoje – visą naktį buvo skaitomos senovės istorijos pasakos, žiūrimas siaubo filmukas.

Degučių bibliotekos vaikų komanda tyrinėjo Degučių piliakalnį, susipažino su piliakalnio istorija. Linksmųjų talentu klubo dalyviai, pasirinkę lietuvių liaudies pasaką apie gyvūnus, buvo nugrimuoti lapės, katino, lokio, kiškio personažais ir teatralizuotai perskaitė pasaką bendruomenei.

Salako bibliotekos dalyviai tyrinėjo bibliotekoje parengtą kraštotyros medžiagą „Žymiausi kalnai ir piliakalniai Salako valsčiuje 1936 metais“. Vaikai sužinojo jų buvimo vietas, kaip jie tyrinėti ir kas juose rasta, vaikai piešė pilis ir piliakalnius.

Šniukštų bibliotekos komanda knygose rastų istorijų paskatinti leidosi į kelionę – nukeliavo net 4 km iki Maniuliškių piliakalnio ir rado Ožiakalnio kalne įstrigusį Didijį akmenį. Piliakalnis menantis I amžių, saugo paslaptį apie užkastą lobį; tyrinėjo, kaip atsirado Šniukštų kaimo pavadinimas ir kodėl Kavolių (kavolis – tarm. kalvis) pavardė Šniukštų apylinkėse buvo paplitusi labiausiai.

Dusetų K. Būgos bibliotekos jaunieji tyrinėtojai apsilankė darželyje „Sartukas“, tyrinėjo Sartų ežerą. Štadvilių bibliotekos komanda keliavo į Šlyninkos malūną pakalbėti apie lietuvių kalbą.

Turmanto bibliotekoje dalyviai buvo skatinami pažinti krašto kultūrą. Vaikai apsilankė lenkų bendruomenės mokyklėle „Usmech“ (lietuvių kalba šis žodis reiškia „šypsena“). Vaikų maloniai sutiko Lenkų bendruomenės pirmininkė Teresa Narkevičienė. Ji įdomiai papasakojo apie bendruomenės veiklą, skaitė ištraukas iš knygos lenkų kalba, žiūrėjo filmuką apie lenkų bendruomenės gyvenimą.

Skaitymo akcijos ir bendros knygos kūrimas
Dusetų Kazimiero Būgos bibliotekos programos dalyviai dalyvavo knygų skaitymo akcijoje „Mergaitės ir berniukai: kas daugiau”. Skaityti nelabai mėgstančius berniukus, pavyko sudominti užsiėmimų metu pateikta literatūra, bet knygą mačą laimėjo mergaitės.

Imbrado bibliotekos komanda su malonumu pasirinko praleisti laisvalaikį su knyga prie ežero, paplūdimyje. Vaikams patiko garsiai skaityti knygoje „Mano mažutės dienos“ sudėtas lietuviškos pasakas, sakmes, patarles, Kazio Jakubėno, Janinos Degutytės, Kosto Kubilinsko ir kitų poetų eilėraščius, Evelinos Dačiūtės knygas. Vyko knygų aptarimas, vaikai piešė pasakų herojus ant smėlio.

Zarasų viešosios bibliotekos dalyvių komanda apsilankė Zarasų krašto muziejuje, susipažino su istorine ekspozicija apie Zarasų kraštą, žymiais žmonėmis, archajinės buities rakandais, gyvenamąja aplinka. Skaitė legendas ir padavimus ir piešė Lietuvos pilis. Popietės „Kaip pramogavo vaikai ir jaunimas seniau“ dalyviai, skaitydami knygas „Lietuviais esame mes gimę I ir II“ susipažino su senaisiais karalių ir paprastų gyventojų žaidimais, Pagal nuotraukas pasigamino „Kvirkato“ lentas ir figūrėles ir lauko skaitykloje žaidė senovinius žaidimus „Sugauk avytę“, „Prajuokink oželį“, kunigaikščių mėgtą „Kvirkatą“.

Ligoninės biblioteka draugavo su vaikų dienos centru „Draugas“. Susirinkę prie Nikajos upės kažkada buvusio malūno, dabar žmonių vadinamo „mini kriokliu“, vaikai išgirdo žmonių pasakojimus apie malūną, kuris stovėjo ir malė grūdus. Dalyvavusieji sugalvojo po sakinį, bibliotekos darbuotoja užrašė ir išėjo puikus mistinis detektyvas, pavadinimu „Sukasi vėjo malūnai pasakose, piešiniuose ir darbeliuose“.

Zarasų viešojoje bibliotekoje domėdamiesi pasakomis apie Lietuvos istoriją“ vaikai skaitė Dalios Dilytės kūrinį „Pasaka apie lietuvių kalbą“. Dalyviai sukūrė medžiaginę knygą „Lietuviški žodžiai“.

Suvieko jaunieji detektyvai keliavo pas močiutę ir surinko daug senų, negirdėtų pasakų.

Talentai
Salako bibliotekoje buvo surengtas programos dalyvio, aštuntoko Manto Ragėno kūrybos darbų parodos atidarymas. Berniukas animaciniuose filmuose pamatytus herojus perkelia į realybę, iš plastilino lipdydamas patikusius veikėjus. Jo kolekcijoje – daugiau negu šimtas plastilino figūrų. Kūrybos popietės „Susitikime kurti“ dalyviams Mantas pasakojo apie savo pomėgį, sukurtų personažų charakterius, vadino juos vardais, kvietė kurti kartu.

Kiekvienoje bibliotekoje susiformavę saviti skaitymo skatinimo būdai, bet garsinis skaitymas, vaikų idealų parinkimas per knygų herojus, praktinės kūrybinės veiklos su profesionalais, prisideda prie jauno žmogaus vertybių ir elgesio normų stiprinimo ir skaitymo tradicijų formavimo.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija ir Zarasų rajono savivaldybė.
Parengė Jolanta Lementauskienė, Zarasų viešosios bibliotekos direktoriaus pavaduotoja

Antalieptės KArlsonas

Antalieptė konkursui 1

Antalieptė konkursui 2

Antalieptė konkursui 3

Antalieptė konkursui 4

Antalieptė konkursui 5

Antalieptė širma

Baibiu vaikai

Degučių

Gintarė Dusetose

Gintas Kavoliūnas

guntuliai 1

Imbrado

Jonines antalieptė

Jonines antalieptė 1

Kaukučiai kviečia šokti

Ligonines malunai

Lina valuzienė iliustruoja

Salako

Salako 1

Salako 2

Salako 3

Smalvų pasaka

Turmanto jonines

Turmanto katinėliai

Turmanto katinėliai 1

Turmanto katinėliai 2

Ula simulynaitė

VLS Knygos kūrimas

VLS Knygos kūrimas 1

VLS pepe

VLS pepe 1

VLS žaidzia

Šniukštų

Šniukštų gamta

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite