TRUKMĖ: 2025 m. kovo 3–28 d.
UŽDARYMAS: kovo 28 d. 17 val.
VIETA: Amatų centre Antazavės dvare, Dvaro g. 17, Antazavė
Albinas Šileika (gim. 1973 m.) gyvena Utenos rajone, Antalgės kaime. Jis yra Lietuvos tautodailininkų sąjungos bendrijos narys bei Utenos tradicinių amatų centro „Svirnas“ narys.
Medžio drožyba susidomėjo dar vaikystėje – šio amato pradėjo mokytis būdamas 10 metų. Baigęs mokyklą Vilniuje, įgijo staliaus specialybę Vilniaus „Ąžuolo“ fabrike. Taip pat baigė Balbieriškio žemės ūkio mašinų technologo specialybę. Po tarnybos Lietuvos kariuomenėje įstojo į Lietuvos policijos akademiją, kurią baigęs dirbo Utenos policijoje, vėliau – Policijos departamente.
A. Šileika yra sukūręs 2250 verpsčių ir prieverpsčių, 150 rankšluostinių. Jo kolekcijoje – 220 drožinių, kurie eksponuojami Lietuvoje ir užsienyje. Menininko darbai dalyvavo daugiau nei 200 parodų, o pats autorius yra surengęs 165 edukacinius užsiėmimus vaikams ir suaugusiesiems.
Už nuopelnus kultūrai 2016 m. vasario 16 d. Utenos rajono savivaldybė jam skyrė kultūros premiją „Už kultūros puoselėjimą Utenoje, Lietuvoje“. Tais pačiais metais Lietuvos žemės ūkio ministerija sertifikavo A. Šileikos drožinius – prieverpstes ir rankšluostines – kaip tautinio paveldo produktus, o patį meistrą pripažino tradicinių amatų meistru.
„Medžio drožyba – tai senas amatas ir tik nuo mūsų priklauso, kiek galime tęsti senąsias tradicijas, išlaikydami tautinį paveldą ir jo autentiškumą. O pati kūryba – tai atgaiva sielai ir senųjų amatų puoselėjimas“, – teigia Albinas Šileika.
Jo drožinius įsigijo kaimo turizmo sodybos, įmonės, kolekcininkai bei meno mėgėjai iš įvairių pasaulio šalių. A. Šileikos darbų yra JAV, Australijoje, Japonijoje, Kinijoje, Vokietijoje, Didžiojoje Britanijoje, Prancūzijoje, Italijoje, Švedijoje ir daugelyje kitų valstybių.
Kas yra prieverpstė?
Prieverpstė – tai natūralaus medžio detalė, anksčiau naudota verpimo rateliuose. Prie jos buvo tvirtinamas vilnos ar linų kuodelis. Tradiciškai prieverpstės būdavo puošiamos raižiniais ir ornamentais. Šiandien jos tapo išskirtine interjero detale, unikalia dovana ar autentišku lietuvišku suvenyru.
Daugiau informacijos apie Albino Šileikos kūrybą rasite svetainėje: www.sileikosprieverpstes.lt
Zarasų krašto muziejaus informacija
*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą. Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai. www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.