AMATŲ CENTRE ANTAZAVĖS DVARE – TRADICINĖS AMATININKĖS GENĖS ŠIMIENĖS SERTIFIKUOTŲ TAUTINIO PAVELDO DARBŲ PARODA

0
42
Genė Šimienė. PARODA

Genė Šimienė gimė 1945 m. sausio 3d. Šiurpikių k., Skapiškio valsčiuje (dabar Kupiškio r.). Audimo mokėsi nuo mažens, nes motina buvo garsi kaimo audėja. Beje, pastaroji taip pat šio amato mokėsi iš savo motinos. Tėvai augindavo linus. Jų siūlus mama dažydavo ąžuolo žievėmis, todėl jie ilgainiui nekeisdavo spalvos. Maždaug 10 metų būdama Genutė, mamai išėjus į darbą kolūkyje, jau mindavo pakojas. Audėjos sugebėjimas perteikti senuosius autentiškus audinių ornamentus paveldėtas iš mamos ir močiutės.

Pirmąsias stakles padarė Juozas Pipinis, meistras ir audėjas iš Rokiškio. Jis ir pamokė, kaip jomis austi. Pradžioje audė rinktines pusantro metro pločio lovatieses. Dabar G. Šimėnienė savo erdviuose namuose turi visą staklių kolekciją. Per abu gyvenamojo namo aukštus – skirtingo dydžio ir sudėtingumo staklės. Tiesa, kai kurios išardytos, bet šešerios puikiai veikia ir nė vienos iš jų ilgai be darbo nestovi.  Jomis audžiamos staltiesės, rankšluosčiai, kilimėliai, servetėlės bei tautiniai suvenyrai. Audžia iš medvilnės ir natūralaus lino siūlų, todėl dirbiniai yra patvarūs, atrodo prabangiai, malonu į tokius žiūrėti. G. Šimėnienė audimo staklių neapleidžia jau daugiau kaip 40 metų. Ji – trečia audėjų karta. Nuo 1963 m. dirbo Juodupės vilnonių audinių fabrike „Nemunas“, nuo 1980 m. audė Kupiškio, Jekabpilio (Latvija) Dailės kombinatuose.

G. Šimėnienė nuo 1990 metų yra Tautodailininkų sąjungos narė. Ilgą laiką buvo Rokiškio rajono Tautodailininkų sąjungos pirmininkė. 1991 metais pirmą kartą dalyvavo parodoje Rokiškyje. Kasmet yra nuolatinė tautodailės parodų dalyvė. Tautodailininkės audiniai yra žinomi ne tik Lietuvoje, bet ir užsienyje.

2010 m. suteiktas Respublikinis Tautinio paveldo produkto sertifikatas, vėliau ir A kategorijos tradicinių amatų meistro vardas. Tais pačiais metais buvo suteiktas geriausios Rokiškio miesto „Metų tautodailininkės“ vardas. G. Šimėnienė turi meno kūrėjo statusą. Ji yra apdovanota sidabro ženklu „Už nuopelnus Rokiškio krašto kultūrai“. G. Šimėnienė – daugelio respublikinių parodų dalyvė, personalinių parodų autorė. Jos darbai pristatyti Latvijoje, Lenkijoje, Švedijoje, Turkijoje, Vokietijoje, ne kartą eksponuoti Norvegijoje. Surengta personalinė paroda JAV lietuvių bendruomenės namuose Bostone ir Niujorke. Juodupietės kūrinius įsigijo Alantos, Kupiškio, Biržų, Rokiškio krašto muziejai, Seinų muziejus Lenkijoje, Vilniaus „Arsenalas“.

Kviečiame apsilankyti ir  akimis prisiliesti prie ilgametės Genės kūrybos. Paroda vyks  vasario 21d. – balandžio 7d.

Deimantė Maciūtė, Antazavės dvaro amatų centro muziejininkė

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite