ANTAZAVĖS DVARAS LANKYTOJAMS DURIS ATVERS DAR ŠIEMET

0
37
mid news zrs 170 DJI 0917 0e138fb9b6eef446fd262a8464b0612e

Antazavės dvare spalio mėnesį priimti tvarkybos darbai.  Zarasų rajone, Antazavėje, ant šiaurinio Zalvės ežero kranto esantys grafams Pliateriams priklausę dvaro rūmai statyti XVIII a. pabaigoje Manoma, kad  dvaro projekto autorius buvo Laurynas Stuoka Gucevičius. Kadaise dviaukščiai dvaro rūmai buvo balti, juos puošė Pliaterių herbas. Būtent šiame dvare Emilija Pliaterytė pasirašė pareiškimą, kuriame išsakė apsisprendimą dalyvauti 1831 m. sukilime. Per savo gyvavimo istoriją dvaras matė daug besikeičiančių valdytojų. Netrumpą laiką dvaras stovėjo tuščias, pastatas nyko.  Tačiau pastaraisiais metais, baigus renovacijos darbus, šis dvaras bunda ir keliasi naujam, XXI amžiaus gyvavimo etapui. Antazavės dvaro sodyba – valstybės saugomas regioninės reikšmės kultūros paveldo objektas.

 
Dvaro istorijos vingiai
 
Iki XVIII a. pr. Antazavė įėjo į Dusetų dvaro valdų sudėtį, kurių savininkais buvo Radvilos, Rudaminai, Piotrovskiai, Tyzenhauzai. 1686 m. Tyzenhauzai Dusetų dvarą su Antazavės palivarku pardavė Jonui Andriui Pliateriui ir jo žmonai Liudvikai Marijai Pliaterienei. 1729 m. Antazavės palivarkas, jau kaip atskira valda, atiteko Aleksandrui Konstantinui Pliateriui. Manytina, jog jis ir buvo Antazavės rezidencinio dvaro įkūrėjas. Apie 1762 m. dvarą paveldėjo Emerencija Liudvika Pliaterytė, kuri dvarą valdė su savo vyru Jonu Liudviku Pliateriu. Nuo 1783 m. dvaras priklausė Liudvikui Pliateriui ir jo žmonai Kunigundai Valavičaitei Pliaterienei. Jiems valdant pastatyti dabartiniai mūriniai dvaro rūmai, bažnyčia, klebonija, špitolė, užeigos namai, nutiestas kelias nuo dvaro iki bažnyčios, įkurtas parkas. Po 1808 m. dvaras perėjo sūnui Kasparui Pliateriui ir jo žmonai Bogumilai Vereščinskaitei. Jos rūpesčiu 1838-1839 m. pastatyti iki šių dienų išlikę svirnas, tvartas, klojimas. 1840 m. Marija ir Liudvika Pliaterytės paveldėjo turtą, kurį jos pasidalino tik 1853 m. Antazavės dvaras perėjo Liudvikai Pliaterytei ir jos vyrui Pranciškui Ledochovskiui, o 1896 m. dukrai Bogumilai Elžbietai Ropienei. Paskutinė dvaro savininkė – Elžbieta Pranciška Ropaitė. Iš Antazavės dvaro yra kilusi ir Liudvika Ropaitė, kuri pirmoji iš vokiečių į lietuvių kalbą išvertė „Brolių Grimų pasakas“
Paskutiniai dvaro savininkai buvo Elžbieta ir Mikalojus Voinarovskiai. 1915 metais dvaro rūmuose buvo įkurta komendantūra, 1918 metais – Revoliucinis komitetas. Kuomet Antrojo pasaulinio karo metais Voinarovskius ištrėmė į Sibirą, dvaro rūmai liko neprižiūrimi ir pradėjo griūti. 1949 metais dvarą imta remontuoti. Sutvarkius pastatą Antazavės dvare buvo įkurti vaikų namai, o 1961 metais čia pradėjo veikti internatinė mokykla. Bėgant metams viskas keitėsi, vaikų globos namai buvo perkelti į šalia esantį pastatą ir dvaras vėl liko tuščias.
 
Dvaro atgaivinimas
 
2012 m. parengti ir pradėti įgyvendinti rūmų stogo ir fasadų tvarkybos darbų (projekto vadovė archit. Judita Olšauskienė) bei rūmų kapitalinio remonto (projekto vadovė archit. Irma Javtokė) projektai.
 
2012 metais pradėta cokolinio aukšto renovacija. 2018 metais pradėti kitų pastato aukštų tvarkymo darbai. Dabar dvaras priklauso Zarasų rajono savivaldybei. Vietos valdžios iniciatyva ir buvo nuspręsta įveiklinti dvaro pastatą. Gavus finansavimą, buvo pradėti tvarkymo darbai, kad žymus krašto istorinis objektas galėtų atverti duris visuomenei. Cokolinis pastato aukštas perduotas Zarasų krašto muziejui.  2012 metais pradėta šio aukšto renovacija. Dabar čia įkurdintas Zarasų krašto amatų centras. 2020 metais cokoliniame pastato aukšte įkurtos ir medžio drožybos, audimo ir keramikos dirbtuvės, dvaro palėpė pritaikyta konferencijoms, mokymams organizuoti. Šiandien Antazavės dvaro renovacijos darbai baigti. Kad dvaras pradėtų skleisti savo didybės aurą, tetrūksta baldų ir interjero detalių. Viliamasi, kad lankytojams Antazavės dvaras duris spės atverti dar šiemet. Pirmame aukšte veiks kamerinė salė, kur vyks įvairūs renginiai, koncertai. Čia taip pat bus biblioteka, muziejaus patalpos, antrame aukšte įsikurs menininkų rezidencija, kurioje bus erdvės plenerams, stovykloms, palėpėje veiks Zarasų krašto amatų centro mokymų, konferencijų salė.
 
Dėmesys krašto tradiciniams amatams
 
Antazavės dvare veikiančiame amatų centre vykdomi įvairūs projektai, neformaliojo švietimo programos suaugusiems, parodinė veikla, amatų demonstravimas, vyksta edukaciniai užsiėmimai, užsakomosios edukacijos ir kt. Rengiamos liaudies meistrų, tautodailininkų, sertifikuotų tautinio paveldo produktų tradicinių amatininkų kūrybos darbų parodos. Čia buvo rengiami popieriaus karpinių, audimo, šiaudinių žaislų, sodų rišimo, vilnos vėlimo, prieverpsčių drožimo edukaciniai užsiėmimai, kuriuos vedė vietos amatų meistrai. Į dvare organizuojamas edukacijas atvyksta dalyviai iš įvairių Lietuvos kampelių, gana aktyviai dalyvauja ir aplinkinėse kaimo turizmo sodybose apsistoję stovyklaujantys vaikai.
 
Birželio 19 dieną Antazavės dvare surengtas ir I tarptautinis Antazavės dvaro festivalis, tarsi nukėlęs lankytojus į anuos laikus, kuomet dar Pliateriams priklausiusiame dvare tekėjo įdomus ir spalvingas gyvenimas.
KPD informacija 
 
Akį traukia atnaujintas Antazavės dvaras ir parkas. Ramūno Guigos nuotrauka

 

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite