ANTRAI STREIKO BANGAI BESIRUOŠIANTI PROFSĄJUNGA SUTINKA SU ŠMSM, KAD REIKIA APTARTI SUSIDARIUSIĄ SITUACIJĄ IR IEŠKOTI KOMPROMISŲ

0
150
lsdps

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjunga (toliau LŠDPS) gavo ir apsvarstė LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos (toliau ŠMSM) 2023-11-13  raštą Nr. SR-4144  ,,Dėl Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutarties pakeitimo“, kuriame siūloma susitikti ir aptarti galimybes pakeisti 2022-03-02 pasirašytą Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvinės sutartį Nr. S-229.

Atsižvelgdama į tai ir įvertinusi rašte pateiktus pasiūlymus, LŠDPS informuoja, kad ŠMSM pateikti pasiūlymai esminiais klausimais yra nepriimtini. Atsiųstame rašte teigiama, kad dėl reikalavimų, susijusių su darbo užmokesčio didinimu, darbo krūvio sandara ir mokinių skaičiaus klasėse mažinimu, įgyvendinti ta apimtimi, kurią nurodo LŠDPS, deramasi nebus. 

2022-03-02 pasirašytoje Lietuvos švietimo ir mokslo šakos kolektyvinėje sutartyje Nr. S-229 6.1. punkto pabaigoje yra sutarimas, kad „Konkrečius darbo apmokėjimo sąlygų pakeitimus ir terminus 2023 m. ir 2024 m. šalys derina, rengiant atitinkamų metų valstybės biudžeto projektą.“ Vadinasi, tiek vykdant Sutartį, tiek derantis dėl galimybės pabaigti streiką ir pasirašyti atnaujintą Sutartį taip pat turi būti klausimai, susiję su darbo apmokėjimo sąlygų pakeitimais. Šituo klausimu LŠDPS, atsižvelgdama į sudėtingą situaciją ir valstybės galimybes,  rašte 2023-10-02 ir  vėliau Riešės gimnazijoje vykusiame derybų posėdyje pateikė ir patikslino savo kompromisinį variantą (darbo užmokestis nuo 2024-01-01 – 15%, o nuo 2024-09-01 – 15%). Bet ŠMSM pozicija nėra derybinė, yra ne siekiama rasti abiem pusėm tinkamus sprendimus, o konstatuojama, kad nebus svarstomi kompromisai, ir vienašališkai primetama kita pozicija. Tai nepanašu nei į derybas streiko metu, nei į derinimą, kurį garantuotų vykdoma Šakos kolektyvinė sutartis. Dabartinis švietimo darbuotojų darbo užmokesčio didinimas vos kompensuoja infliaciją ir nesugeba atitrūkti nuo tolygiai didėjančio vidutinio šalies darbo užmokesčio. Analogiška situacija siūloma ir 2024 m. Esame pasiryžę grįžti prie derybinių pozicijų ir spręsti kylančius iššūkius bei tartis dėl kompromisinių variantų. 

Taip pat nepriimtini pasiūlymai dėl didžiausio leistino mokinių skaičiaus klasėse. Siūlymas mokyklos savininkui (dalyvių susirinkimui) numatyti teisę mažinti nustatytą didžiausią leistiną mokinių skaičių klasėse iš esmės nesprendžia šios problemos ir tik įšaldo esamą situaciją, kadangi nėra numatyta jokių priemonių, kurios skatintų mokyklos savininką šia teise naudotis. Kadangi esama situacija mokyklos savininkui iš esmės yra naudinga, esant tik teisei mažinti mokinių skaičių, akivaizdu, kad ja realiai nebūtų naudojamasi.

Todėl šiuo aspektu Mokyklų, vykdančių formaliojo švietimo programas, tinklo kūrimo taisyklėse turi būti aiškiai numatomas didžiausias leistinas mokinių skaičius klasėse, o ne numatoma teisė jį mažinti. Suprasdami šio tikslo imlumą resursams, siūlome numatyti pereinamąjį laikotarpį ir mokinių skaičių mažinti palaipsniui. Tai galėtų būti atnaujinamų derybų objektas.

Dar vienas iš esminių reikalavimų – nuo 2024-09-01 mokytojo etatu laikyti darbo normą, kai nustatoma iki 18 savaitinių kontaktinių valandų. Atsižvelgdami į ŠMSM viešoje erdvėje išsakomą poziciją, LŠDPS siūlo apsvarstyti kompromisinį variantą – nuo 2024-09-01 mokytojo etatu laikyti darbo normą, kai nustatoma 20 savaitinių kontaktinių valandų. Visada esame pasiruošę derėtis  ir ieškoti kompromisų, tenkinančių abi suinteresuotas puses.

Oficialiai prašoma svarstyti pateikiamus kompromisinius LŠDPS pasiūlymus esminiais klausimais. Neradus sutarimo dėl šių klausimų, diskusijos kitais klausimais yra netikslingos, todėl pozicija dėl jų kol kas nebus teikiama.

LŠDPS atvira konstruktyvioms deryboms, todėl siūlo organizuoti susitikimą ir oficialiai kviečia ŠMSM atvykti lapkričio 20 d. 13 val. į LŠDPS būstinę Vingrių 6A. 

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite