APGYVENDINIMO PASLAUGŲ TEIKĖJAI, IŠSITIRKITE VANDENĮ NELAUKIANT POILSIO SEZONO PRADŽIOS

0
353
vanduo 517fc6c721b77

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Utenos departamento Zarasų skyrius informuoja, kad apgyvendinimo paslaugų teikimo veiklą reglamentuojantis teisės aktas yra Lietuvos higienos norma HN 118:2011 „Apgyvendinimo paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2011 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. V – 82 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 118:2011 „Apgyvendinimo paslaugų sveikatos saugos reikalavimai“ patvirtinimo“.

Apgyvendinimo paslaugas teikiantiems primename, kad apgyvendinimo paslaugų teikimo vietos turi būti nuolat aprūpintos geriamuoju vandeniu. Tiekiamas šaltas ir karštas vanduo turi atitikti geriamojo vandens kokybės reikalavimus. Karštas vanduo turi būti nuolat tiekiamas į vonios (dušo) patalpas, vartotojams skirtas maisto gaminimo patalpas. Karšto vandens čiaupe temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 50 oC (matuojant temperatūrą po 1 min., kai buvo atsuktas čiaupas ir paleistas vanduo), šalto ne aukštesnė kaip 20 oC (matuojant temperatūrą po 2 min., kai buvo atsuktas čiaupas ir paleistas vanduo).

Paslaugų teikėjas ne rečiau kaip vieną kartą per metus turi atlikti geriamojo vandens (šalto ir karšto) mikrobiologinį tyrimą legionelėms nustatyti. Jeigu paslaugos teikiamos tik tam tikru metų laiku, tyrimas atliekamas prieš apgyvendinimo paslaugų teikimo sezono pradžią. Papildomi vandens tyrimai atliekami, kai vandens tiekimo sistema pradedama naudoti daugiau kaip po vieno mėnesio pertraukos, po vandens tiekimo sistemos rekonstrukcijos ar remonto, kai diagnozuojami paslaugų vartotojų susirgimai legionelioze. Mėginį geriamojo vandens laboratoriniams tyrimams paimti privalo mėginio geriamojo vandens laboratorinių tyrimų paėmimui akredituota (atestuota) laboratorija. Tyrimus atlieka akredituota (atestuota) laboratorija. Tyrimų protokolai saugomi apgyvendinimo paslaugų teikimo vietoje ne trumpiau kaip 2 metus.
Legioneliozė – liga, kurią sukelia Legionella pneumophilla, rečiau kitos legionelių rūšys. Legioneliozės inkubacinis periodas (laikas nuo užsikrėtimo iki susirgimo pradžios) paprastai trunka nuo 2 iki 10 dienų. Po to 3-6 dienas trunka tipinis ligos pradžios periodas, kurio simptomai primena gripą (bendras negalavimas, karščiavimas, sausas kosulys), kuris dažnai perauga į plaučių uždegimą. Dažnai užsikrėtę asmenys taip pat gali skųstis viduriavimu ir pilvo skausmais, vienas ryškiausių pradinių simptomų gali būti raumenų skausmas. Kartais gali pasireikšti ir kiti simptomai – sutrikusi sąmonė, inkstų nepakankamumas, kepenų funkcijų sutrikimai.

Legionelių dauginimosi šaltinis yra vanduo. Legionelės nesidaugina steriliame vandenyje. Palankiausia vandens temperatūra legionelėms daugintis yra 20–45 oC, žemesnėje nei 20 oC ir aukštesnėje nei 60 oC temperatūroje jos nesidaugina, bet išlieka gyvybingos.

Legionelioze užsikrečiama per kvėpavimo takus, įkvėpus legionelėmis užteršto vandens aerozolio – smulkių lašelių, kurie atsiranda purškiant vandenį, leidžiant į jį orą, krentant vandens srovei ant kietų paviršių, pavyzdžiui, iš dušo ar čiaupo tekant vandeniui, sūkurinėse voniose kylant burbulams, nuo dekoratyvinių fontanų, ypač patalpų viduje, purkštuvų, iš oro kondicionierių. Kuo mažesni lašeliai, tuo jie pavojingesni, nes patenka į apatinius kvėpavimo takus. Sergantis žmogus nėra infekcijos šaltinis aplinkiniams žmonėms.

Legioneliozės bakterijų rezervuarai apgyvendinimo paslaugų teikimo vietose dažniausiai yra: dušai ir čiaupai, šalto ir karšto vandens sistemos, vandens šildytuvai ir karšto vandens laikymo talpos, sūkurinės vonios, turkiškos pirtys ir saunos, aušinimo bokštai ir garų kondensatoriai, vandens valymo įrenginiai (vandens minkštikliai, naudojami aušinimo bokštuose).

Apgyvendinimo paslaugų teikėjams rekomenduojame: neapgyvendintuose kambariuose, bei prieš juose apgyvendinant žmones, bent kartą per savaitę kelioms minutėms atsukti visus čiaupus bei dušus; užtikrinti, kad dušų galvutės ir čiaupai būtų švarūs, be jokių nuosėdų; kartą per metus išvalyti ir dezinfekuoti vandens šildytuvus; reguliariai išvalyti ir dezinfekuoti oro kondicionavimo, drėkinimo sistemas; reguliariai – kartą per 1-3 mėnesius – išvalyti ir dezinfekuoti vandens filtrus.

Legioneliozės profilaktikai karšto vandens tiekimo sistemoje vandens temperatūra kas 3 mėnesius turi būti profilaktiškai pakeliama iki 66oC ir išlaikoma ne mažiau kaip 25 min.

Jeigu 1 l vandens randama daugiau nei 1 000, bet mažiau nei 10 000 legionelių, turi būti patikrinama vandens tiekimo sistema, nustatoma galima vandens taršos priežastis ir šaltinis, koreguojamos esamos ir/ar imamasi naujų legioneliozės profilaktikos priemonių. Jeigu 1 l vandens randama daugiau nei 10 000 legionelių, turi būti patikrinama vandens tiekimo sistema, nustatoma galima vandens taršos priežastis, šaltinis, vandens tiekimo sistema valoma ir nukenksminama, koreguojamos esamos ir/ar imamasi naujų legioneliozės profilaktikos priemonių. Atlikus vandens tiekimo sistemos valymą ir nukenksminimą atliekamas vandens mikrobiologinis tyrimas legionelėms nustatyti.

Daugiau legioneliozės profilaktikos ir kontrolės darbų atlikimo rekomendacijų galima rasti adresu: http://www.ulac.lt/uploads/downloads/leidiniai/legionelioze_metodines.pdf

Vandens tiekimo sistemos nukenksminimo būdas turi būti saugus vartotojams. Vandens tiekimo sistemos valymo ir nukenksminimo darbai (cheminė, terminė dezinfekcija) atliekami apgyvendinimo paslaugų teikimo patalpose nesant paslaugų vartotojų arba vartotojai apie planuojamas priemones, jų tikslus, trukmę ir būtinas saugos priemones informuojami pateikiant informaciją raštu gerai paslaugų vartotojui matomoje apgyvendinimo paslaugų teikimo vietoje.

Visi vandens tiekimo sistemos rekonstrukcijos, remonto, valymo, nukenksminimo, profilaktikos darbai turi būti registruojami Profilaktinių (techninių) priemonių (darbų) registracijos žurnale. Šis žurnalas turi būti saugomas apgyvendinimo paslaugų teikimo vietoje ne trumpiau kaip 2 metus.

Teritorija, kurioje įrengtas šulinys ar versmės kaptažo įrenginys, turi būti švari, apsaugota nuo potencialios mikrobinės ir cheminės taršos. 20 m spinduliu apie šulinį ir versmės kaptažo įrenginį draudžiama vykdyti veiklą, kuri gali būti vandens užteršimo priežastis.

Jeigu apgyvendinimo paslaugos teikiamos šalia vandens telkinių, kur įrengtos maudymosi vietos, kurios nėra teisės aktų nustatyta tvarka įteisintos kaip paplūdimiai, prieš kiekvieno maudymosi sezono pradžią ir maudymosi sezono viduryje paslaugų teikėjas turi atlikti maudymosi vietos vandens mikrobiologinius tyrimus. Maudymosi sezonas – laiko tarpas, kurio metu pagal oro sąlygas bei vietinius papročius galima tikėtis didelio besimaudančiųjų skaičiaus (pagal Lietuvos gamtines sąlygas prasideda birželio 1 d. ir baigiasi rugsėjo 15 d.). Tyrimai turi būti atliekami akredituotose (atestuotose) laboratorijose. Tyrimų protokolai saugomi paslaugų teikimo vietoje.

Apgyvendinimo paslaugų teikėjus, kurie teikia dar ir pirties paslaugas, informuojame, kad nuo 2017 m. gegužės 1 d. įsigalios nauja Lietuvos higienos norma HN 39:2016 „Pirčių visuomenės sveikatos saugos reikalavimai“, patvirtinta Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2016 m. gruodžio 27 d. įsakymu Nr. V –1482 „Dėl Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2005 m. liepos 21 d. įsakymo Nr. V-595 „Dėl Lietuvos higienos normos HN 39:2005 „Pirtys: įrengimo ir priežiūros saugos sveikatai reikalavimai“ patvirtinimo“ pakeitimo“.

Nauji reikalavimai pirtims: tiekiamas šaltas ir karštas vanduo turi atitikti geriamojo vandens kokybės reikalavimus. Karšto vandens čiaupe temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 50 °C (išmatavus temperatūrą po 1 min., kai buvo atsuktas čiaupas ir paleistas vanduo), šalto – ne aukštesnė kaip 20 °C (išmatavus temperatūrą po 2 min., kai buvo atsuktas čiaupas ir paleistas vanduo).

Atkreiptas dėmesys į legioneliozės profilaktikos priemones. Karšto vandens tiekimo sistemoje vandens temperatūra kas 3 mėnesius turi būti profilaktiškai pakeliama iki 66 °C ir išlaikoma ne mažiau kaip 25 min.

Ne rečiau kaip vieną kartą per metus turi būti atliekamas geriamojo vandens (šalto ir karšto) mikrobiologinis tyrimas legionelėms nustatyti. Papildomi vandens tyrimai atliekami, kai vandens tiekimo sistema pradedama naudoti daugiau kaip po vieno mėnesio pertraukos, po vandens tiekimo sistemos rekonstrukcijos ar remonto, taip pat kai diagnozuojama susirgimų legionelioze. Tyrimų protokolai saugomi ne trumpiau kaip 2 metus.

Norime paraginti paslaugų teikėjus, kurie teikia apgyvendinimo paslaugas ištisus metus, nelaukti poilsio sezono pradžios, o pasirūpinti aukščiau išvardintų tyrimų atlikimu jau dabar.

Ona Kvedarauskienė,
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro
prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Utenos departamento
Zarasų skyriaus vyresnioji specialistė
El.p. ona.kvedarauskiene@nvsc.lt

Vonios ir dušo sienelės

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite