APIE KALBOS PERLIUKUS IR ŽARGONUS

0
90

Mūsų kraštietis kalbininkas Kazimieras Būga kalbą įvardino kaip didžiausią žmogaus turtą: „Žmonių kalba yra įvairių įvairiausių žinių aruodas…Kalboje, it stebuklingame veidrodyje, atsišviečia tautų gyvenimas, jų kultūra.“

Apie tai pasakoja ir lietuvių liaudies smulkioji tautosaka – patarlės, priežodiai, greitakalbės – tikrų tikriausi liaudies išminties ir lietuvių kalbos perliukai. Jie ne tik moko išminties, bet ir praturtina mūsų kalbą.

Priešingybė taisyklingai kalbai yra žargonas – prancūzų kalbos žodis, reiškiantis iškraipytą kalbą.. Ji dažniausiai vartojama vidutinio mokyklinio amžiaus mokinių ar kurių socialinių sluoksnių, tam tikrų profesijų atstovų.

Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka parengė literatūros popietę „Apie lietuvių liaudies tautosaką ir žargonus“, skirtą Lietuvių kalbos dienoms paminėti. Joje vasario 15 dieną dalyvavę Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos III c klasės moksleiviai, pasitikrino savo žinias besivaržydami įvairiose veiklose.

Komandų „Geležinis vilkas“, „Obuoliukai“, „Raudoniai“, „Aukštaičiai“ nariai palinkėję vieni kitiems sėkmės susikaupę laukė užduočių.

Na, o užduočių užduotėlių buvo įvairių. Reikėjo žinoti ar „Santarvės“ mokyklos moksleiviai kalba santarviečių kalba. Nesuklystant kuo daugiau kartų perskaityti painias greitakalbes, įrašyti patarlėse trūkstamus žodžius. Svetimybes ir skolinius sakiniuose pakeisti lietuviškais žodžiais. Rinkti taškus žaidžiant interaktyvų žaidimą „Lietuviški žodžiai ir svetimybės“.

Visos keturios komandos žinojo, kad Lietuvoje valstybinė kalba yra lietuvių kalba, o Lietuvių kalbos dienos vyksta nuo vasario 16 d. iki kovo 11 d. Keisti svetimybes ir skolinius lietuviškais žodžiais geriausiai sekėsi „Obuoliukų“ komandai, bet visi dalyviai žinojo, kad „popkornus“ reikia vadinti spragėsiais, o „kompą“ – kompiuteriu. Įrašant patarlėse trūkstamus žodžius taip pat pirmavo „Obuoliukai“, tai ir suskaičiavus surinktus taškus už visas užduotis paaiškėjo, kad daugiausiai taškų pelnė „Obuoliukų“ komanda.

Mokytojai Reginai Gecevičienei klasės vardu įteikta Padėka. Greitakalbių skaityme komandoms atstovavę Laura P., Lėja, Agota, Ramilis, Dominykas, Martynas buvo apdovanoti knygomis.

Zina Černovienė, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė

Nuotr. Inesos Dumbravienės

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite