APIE KERTAMUS MIŠKUS ZARASŲ RAJONE

1
204

Pastaruoju metu Zarasų rajono savivaldybės administracija gavo nusiskundimų apie galimai neteisėtai kertamus miškus Antazavės šile. Rajono Savivaldybės administracija, reaguodama į susidariusią situaciją, kalbėjosi su VĮ Valstybine miškų urėdija ir už Zarasų rajono savivaldybės miškus atsakingu Ignalinos regiono padaliniu (toliau – Ignalinos RP).

Viešojoje erdvėje pasirodė vaizdo įrašai ir žmonių skundai, kuriuose yra nurodoma, kad šiuo metu vykstantys sanitariniai kirtimai Antazavės šilo draustinyje yra nelegalūs. Mūsų žiniomis, dėl šių skundų lankėsi ir Aplinkos apsaugos departamento atstovai, kurie pažeidimų nenustatė.

Susisiekus su Ignalinos RP atstovais ir išreiškus šiuos nuogąstavimus, Ignalinos RP padalinio vadovė Aurelija Kaupienė patikino, kad su šia situacija yra susipažinusi ir pateikė oficialų VĮ Valstybinės miškų urėdijos atsakymą:

„Jūsų nurodytoje vietoje yra valstybiniai miškai, kuriuos patikėjimo teise valdo VĮ Valstybinių miškų urėdija. Miško kirtimai vykdomi pagal Valstybinės miškų tarnybos išduotuose leidimuose kirsti mišką sąlygas ir laikantis Lietuvos Respublikos miškų įstatymomiško kirtimo taisykliųmiško sanitarinės apsaugos taisyklių ir miškų sertifikavimo standarto reikalavimų.

Vadovaujantis miško kirtimo taisyklėmis ir miško sanitarinės apsaugos taisyklėmis, miško kenkėjų pažeisti medynai, kuriuose kitomis miško sanitarinės apsaugos priemonėmis neįmanoma pagerinti medyno sanitarinės būklės arba kuriuose atlikus atrankinius sanitarinius miško kirtimus liktų 0,4 ir mažesnis medyno skalsumas, kertami plynaisiais sanitariniais miško kirtimais.

Šie kirtimai vykdomi visuose, išskyrus I grupės, miškuose. Jų metu paliekamas bioįvairovei įstatymais nustatytas medžių skaičius (t.y., ne mažiau kaip 10 vnt/ha storiausių arba seniausių ir vėjui atsparių medžių medyne) ir reikiamas negyvos medienos kiekis. Medžiai, trukdantys miško atkūrimui, ištraukimui ir keliantys pavojų saugiems ruošos darbams, privalo būti iškirsti.

Iškirstos kirtavietės bus atkuriamos per 3 metus. Miško želdinių rūšinė sudėtis bus parinkta atsižvelgiant į augavietės sąlygas ir funkcinę miško paskirtį. Atkuriant kirtavietes bus teikiamas prioritetas mišrių, atsparių abiotiniams veiksmams medynų formavimui.“

Pamačius kertamą mišką, gyventojai gali pasitikrinti ar tai yra teisėtas kirtimas šiais būdais:

Tam, kad būtų galima greičiau nustatyti tikruosius pažeidėjus, reikėtų nufotografuoti matomo automobilio numerį, nustatyti tikslią vietovę (koordinates), nufotografuoti ar nufilmuoti vietovę, kirtimą, darbus, galimus pažeidimus ir turimą medžiagą siųsti ppt@aad.am.lt arba paskambinti 112.

Pamačius kertant eglynus, norime įspėti, kad šiuo metu visoje Lietuvoje miškai kenčia nuo masinio eglynų džiūvimo. Tai sukelia žievėgraužis tipografas (Ips typographus L.), kuris plinta visoje Lietuvoje. Valstybinės miškų urėdijos darbuotojai kiekvienais metais seka šių vabzdžių kenkėjų populiaciją ir paplitimą miškuose, tačiau eglynų kirtimas yra vienas efektyviausių metodų, norint kontroliuoti šių kenkėjų populiaciją. Trumpą informaciją ir rekomendacijas susijusias su žievėgraužio tipografo apniktų eglių tvarkymu galima rasti ČIA.

Informacija kaip gauti leidimą miško kirtimui ir kokiais atvejais jo nereikia: https://amvmt.lrv.lt/lt/naujienos/dar-karta-apie-leidimus-kirsti-miska/

VĮ Valstybinės miškų urėdijos ir Zarasų rajono savivaldybės administracijos informacija

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

1 KOMENTARAS

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite