APIE LAIKĄ IR JO MATAVIMĄ SU PROFESORIUMI LIBERTU KLIMKA

0
46

Artėjant vasarvidžiui itin tinkamas metas pamąstyti, kaipgi bėga mūsų gyvenimo laikas, kuo jį matuojame ir koks bus mūsų nugyvento laiko „medkopis“. Asociacija „Dusetų kultūros fondas“, jau kelerius metus purenanti dirvą vadinamajam „liaudies universitetui“, koks šalia Antazavės veikė tarpukariu, kartu su Amatų centru Antazavės dvare ir Antazavės Dievo Apvaizdos parapija birželio 18 d. pakvietė kraštiečius ir svečius į susitikimą su profesoriumi Libertu Klimka bei jo knygų „Matuojant neaprėpiamą laiką“ ir „Užkopus į varpų bokštą“ sutiktuves. Tai pirmasis renginys iš šiųmečio paskaitų ir edukacijų ciklo, skirto paveldosaugai ir sakraliajam menui pažinti.

Sukvietęs gausiai susirinkusius klausytojus žalvarinio varpelio skambesiu profesorius pradėjo paskaitą nuo kampanologijos, tai yra mokslo apie varpus, istorijos. Juk nuo senų laikų varpas ne tik kvietė maldai, bet ir pranešdavo bendruomenei apie pavojų, apie džiugius ar liūdnus įvykius. Varpais išlydima į amžinybę, po varpu duodama priesaika. Įdomi ir liejybos technologija, ir varpo „krikšto“ apeigos, vardo parinkimas, o kur dar amato subtilybės – tiek liejinio kokybės, tiek ornamentikos, puošybos! „Knygos turi savo likimus, bet turi juos ir varpai“, – kalbėjo profesorius, porindamas apie liūdnas arba netikėtai sėkmingas Lietuvos bažnyčių skambančio paveldo istorijas, išguldytas ir knygoje „Užkopus į varpų bokštą“.

Pamažu nuo varpų perėjome ir prie laikrodžių. Seniausieji, žinoma, saulės – tuomet, kai žmogui ėmė nebepakakti kalendorinio laiko skaičiavimo, prireikė didesnio tikslumo. Vėliau – mechaninio laikrodžio išradimas, tobulinimas ir laikrodininkystės amato puoselėjimas cechuose. Kitados visas miestelis teturėjo vieną laikrodį bažnyčios bokšte, didesnieji miestai – Rotušėje, paskui laikrodžiai „atėjo“ į dvarus, karietas, aristokratų kišenes, o Pirmojo pasaulinio karo metais – ir ant kariškių riešų apkasuose bei į kaimo gryteles.

Profesoriui užbaigus rodyti skaidres auditorijoje nestigo klausimų – juk, ko gero, laiko sąvoka – bene daugiausia filosofinių apmąstymų kelianti kategorija.

Tikimės, kad šios pora valandų Antazavės dvaro palėpėje prabėgo prasmingai ir lauksime kituose renginiuose!

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite