APIE TAI PRIVALOME GALVOTI

0
39
policija

Šykščios policijos komisariato suvestinės eilutės. 2017-03-24 gautas Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Zarasų rajono policijos komisariato reagavimo skyriaus vyriausiojo tyrėjo tarnybinis pranešimas, kad 2017-03-23 apie 20.07 val., Antazavės vaikų globos namuose, esančiuose Zarasų r., Antazavės sen., Antazavės k., Dvaro g., atvykusiems pagal iškvietimą dėl viešosios rimties trikdymo Utenos pareigūnams pasipriešino neblaivus (nustatytas 1.21 promilių girtumas) Antazavės vaikų namų globotinis (g. 1999 m.). Jaunuolis griebė Zarasų rajono policijos komisariato Veiklos skyriaus tyrėjui už tarnybinės uniformos, išplėšdamas dvi švarko sagas, bei sužalojo kairės rankos mažąjį pirštą. VŠĮ Zarasų ligoninė priėmimo skyriuje pareigūnui nustatytas kairės rankos mažojo piršto paviršutinis sužalojimas. Pradėtas ikiteisminis tyrimas. Įtariamasis sulaikytas ir uždarytas į Utenos apskrities vyriausiojo policijos komisariato areštinę.

Tokias suvestines tenka skaityti gana dažnai. Jeigu ne Antazavėje, tai kitose vaikų globos ir ugdymo įstaigose. Šios policijos komisariato eilutės byloja apie tai, kad patyrę pedagogai, jų patirtis ir žinios jau neįstengia suvaldyti paauglių, o teisiškai vos ne aštuoniolikmečių vaikų, poelgius. Protingas ir niekada neklystantis Seimas priėmė įstatymą – vaikų mušti nevalia. Sutinku, sovietmečiais išaugusi karta patyrė ne tik tėvų beržinę košę už išdaigas. Teko sutikti ne vieną žmogų, prieš kurį rankas kėlė ir mokytojas. Vienas garbus žmogus pasakojo, ką jam teko patirti mokykloje. Buvo keli mokytojai, kurie plėšė ausis, daužė liniuote per rankas už mažiausią pražangą. Keiksmažodžiai buvo labai normali auklėjimo priemonė. Šis pasakotojas ir šiandien negali suprasti, kodėl taip vykdavo. Jis sako: „Suprantu, kad mokytojas irgi žmogus“. Gal dėl to, kad žmonės, praėję tremties baisumus, lagerių siaubą, arba sulaukę iš ten savo tėvų, visada galvojo, kad tik smurtu gali paveikti kitą žmogų. Tas smurtas ne vienam ir pasitenkinimą keldavo. Suprantama, tai gana lengvesnis ir paprastesnis jauno žmogaus „auklėjimas“.

Dabar jau kiti laikai, kiti požiūriai. Tačiau uždrausti mušti vaikus yra maža. Būtina išugdyti tokius žmones, kurie įstengtų gyventi be smurto ir patyčių. Dažnas klausia, kodėl yra įstatymas, draudžiantis mušti vaikus. O kodėl niekas nepasirūpino įstatymo, draudžiančio mušti tėvus, globėjus, priėmimu. Atsiprašau už sarkazmą. Tą palyginimą pateikiau tik todėl, kad čia įrodymas, kad įstatymais šios problemos neišspręsime. Asocialiose, girtaujančiose šeimose kaip pėrė diržu vaikus, taip ir toliau bus. Galima priimti dar vieną teisės aktą, bet padėtis nuo to niekada nepasikeis. Kaip galima uždrausti įstatymais gerti alkoholinius gėrimus, vogti, apgaudinėti, svetimoteriauti ir daug kitų blogybių daryti. Tačiau vien įstatymais šių ir kitų blogybių neišnaikinsime.

Štai ir grįžkime prie Antazavės. Baisu ir siaubinga. Vaikų globos namų auklėtinis pakėlė ranką prieš pareigūną, atliekantį savo tarnybines pareigas. Čia ne tik pasipriešinimas, čia nepagarba valstybei ir jos atstovui. Toliau jau eiti nėra kur. Norime vaikų namų sistemą išardyti. Tačiau kaip bus auklėjami vaikai šeimose, kai globėjai, kaip taisyklė, bus žemesnio išsilavinimo, išprusimo žmonės. Ką vėl į namus kviesime policiją ir spręsime nuolatinę vaikų-tėvų problemą? Pamirštame smurtą prie vaikus. Bet kuo užpildysime auklėjimo spragas, jeigu pedagogų patirties ir triūso būna per maža? Apie tai privalome galvoti visi.

Skaitytojo nuomonė
Jeronimas BUTKUS

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite