AR GALIMA UŽASFALTUOTI PROBLEMĄ?

0
26
asfaltas

Gyvename skaitmeniniame amžiuje, kur apie buitinius patogumus niekas nebegalvoja. Tai praėjusio laikmečio problema, kuri šiandien nebeegzistuoja ir net nesuvokiamas jos buvimas. O jeigu ji kažkur ir yra, tai greičiausiai ten kažkur, kitoje šalyje, ne mūsų mieste ir ne mūsų gatvėje…

Turiu Jus patikinti, kad tokių problemų nereikia važiuoti žiūrėti kažkur toli. Jų pakanka ir Zarasuose. Viena iš tokių yra Pušyno gatvė.

Tai, kad šiandien Zarasų miesto Pušyno gatvėje nėra vandentiekio ir kanalizacijos yra ta nesuvokiamoji problema. Apie ją geriau nekalbėti ir geriau ją užmiršti.  Tuo tarpu asfalto nebuvimas jau šiokia tokia problemėlė. Žvyrkelį reikia kartais tvarkyti ir tam skirti lėšų, žvyrkelis mieste atrodo kažkaip archajiškai ir miesto nepuošia, galiausiai dėl to žvyrkelio kartais sulaukiama skundų. O vandenį gyventojai iš kažkur semia, nuotekas kažkur veža, tai tegul taip ir toliau…

Savivaldybės administracija Pušyno gatvės rekonstravimo projektą parengė dar 2010 metais. Tuomet statybos skyriuje dar dirbo žmonės turintys statybos inžinerijos srities išsilavinamus ir suprato, kad rekonstruojant gatvę būtini kompleksiniai sprendimai. Rekonstruojant gatvę rekonstruojami arba įrengiami inžineriniai tinklai. Projekte vandentiekis buvo numatytas. Kanalizacija numatyta nebuvo, nes šioje Zarasų miesto dalyje nėra kanalizacijos tinklų. Projektas buvo viešai pristatytas bendruomenei. Projektui buvo pritarta. Buvo gautas statybos leidimas.

Laikas bėgo, bet Pušyno gatvės rekonstrukcijos projektas nejudėjo. Vienais metais trūko finansavimo, kitais politinės valios, po to atvirkščiai ir taip prabėgo 10 metų.

Per tą laiką šis tas iš esmės pasikeitė.  Didžiausias pasikeitimas įvyko administracijos statybos skyriaus sudėtyje. Iš anuomet dirbusių statybos specialistų neliko nei vieno. Visus juos pakeitė  vienas energija trykštantis ponas Jonas deklaruojantis tokias vertybes kaip „dirbti tobulai“ ir „kurti pridėtinę vertę“. Kadangi pagal išsilavinimą ponas Jonas nuo statybos nutolęs ne taip ir toli (KTU radioelektronikos fakultetas nuo statybos fakulteto yra tik vienos cigaretės surūkymo atstume) jis į statybą įnešė naują ir gaivų požiūrį kurio dėka projektai buvo optimizuojami (piginami) atsisakant pono Jono manymu nereikalingų sprendinių.

Pavyzdžių, kur įrengtos gatvės be lietaus nuotėkų jau turime, bet dabar atėjo eilė vandentiekiui. Skyriaus vedėjas savarankiškai „optimizavęs“ Pušyno gatvės projektinius sprendinius, išmetė vandentiekio poreikį ir pateikė svarstymui siūlymą asfaltuoti Pušyno gatvę. Ir tik vienas bjaurus gyventojas tai išsiaiškinęs garsiai pasipriešino problemos užasfaltavimui. Man susidarė įspūdis, kad komisijos nariai svarstantys asfaltavimo klausimą apie geriamo vandens problemą išgirdo pirmą kartą. Vandentiekis reikalingas ne vienam gyventojui, jis reikalingas visam kvartalui (16 sklypų) ir neįrengus vandentiekio dabar, po to asfalto niekas nebeardys. Reikės kitų, brangesnių inžinerinių sprendimų. Įrengiant vandentiekį gatvės rekonstravimo metu jo kaina būtų iki  10 procentų viso projekto vertės. Įrengiant vėliau, jo kaina kils keletą kartų.

Manau, kad statybos skyriaus vedėjas viršydamas profesinės kompetencijos ribas savavališkai keičia projektinius sprendinius, pažeidžia nustatytą visuomenei svarbių objektų viešinimo tvarką, kai jau paviešintas projektas pakeičiamas kitu ir savo veiksmais pažeidžia vietos gyventojų interesus. Tokiais veiksmais vedėjas klaidina ir tarybos narius bei administracijos vadovus teikdamas jiems sumažintos apimties informaciją, nutylėdamas dalį problemų už kurių sprendimą yra tiesiogiai atsakingas.

Yra daugiau iniciatyvų, kurias šio kelio remonto atveju priskirčiau skyriaus vedėjui. Viena iš tokių, gyventojai prisideda savo lėšomis prie kelio remonto. Zarasų istorijoje tai pirmas atvejis.

Savivaldybės taryba yra patvirtinusi kelių priežiūros tvarkos aprašą, kuriame yra numatyta galimybė gyventojams savo lėšomis prisidėti prie projektų finansavimo ir taip paspartinti jiems aktualaus kelio statybą. Problema tame, kad niekas iš tarybos narių nežino, kad šis aprašo  punktas buvo nusirašytas nuo didžiųjų miestų, prie kurių nevaldomai dygsta nauji kvartalai ir kasmet atsiranda po keliasdešimt kilometrų naujų kelių (tikrai ne Zarasų variantas). Tokiu prisidėjimu didieji miestai susimažina naujų kelių tiesimo naštą. Naujų – tai tų, kurie neįtraukti į vietinės reikšmės kelių sąrašą, kadangi esamų priežiūra įstatymu priskirta savininkui (savivaldybei).

Pušyno gatvės asfaltavimo atveju gyventojams buvo pateiktas siūlymas prisidėti asmeninėmis lėšomis. Siūlymas viešo posėdžio metu nuskambėjo panašiai taip; „..nusprendėme jus įtraukti į prisidėjimą…, o nesutinkant kelio remontas bus nukeltas ….“, kas reiškia, kad atsakingi asmenys nusprendė savanorišką prisidėjimą paversti privalomu, o atsisakius prisidėti visiškai neremontuoti gatvės, kas skamba kaip reketas.

Iš gyventojų šiandien prašoma suma tikrai nėra didelė, bet kaip gyventojų atžvilgiu sąžiningai išspręsti tą prisidėjimą greičiausiai nežino niekas. Gatvėje 16 sklypų. Prisidėti norės 5-6. Jie mokės ir už likusius 10? O kaip bus su vandentiekiu? Gyventojai norintys asfalto bei mokėdami už jį atsisakys vandentiekio?

Jeigu pripažįstame, kad vandentiekio nebuvimas Zarasuose yra norma ir jeigu 8000 Eur yra ta kritinė riba dėl kurios galima nespręsti gyventojams svarbios problemos, o žengti link gyventojų supriešinimo, manyčiau, kad atėjo metas iš principo pradėti kalbėti apie tokios savivaldybės ateitį. Ar verta tokiu atveju kišti milijonus į salą, kai mieste nebesprendžiamos elementariausios problemos? Beje salos statybą koordinuoja tas pats ponas Jonas? Kaip ten su finansavimo reikalais? Ar būtų galima pamatyti visas papildomas finansavimo sutartis? Kodėl objektas, kurio pabaiga numatyta 2019 m. sausį ir šiandien dar nėra priduotas? Trūksta lėšų ir renkama iš Pušyno gatvės gyventojų?

Noriu tikėti, kad Pušyno gatvės vandentiekio problema iki šio laiško nebuvo žinoma tarybos nariams ir administracijos vadovams. Tikiuosi, kad po šio atviro laiško problema nebus užasfaltuota ir išvengsime anekdotinės situacijos, kai vieną dieną asfaltuojame, o kitą dieną ardome.

Gražių artėjančių Velykų ir tikiu, kad vandentiekio turėjimas nėra išrinktųjų privilegija.

Pušyno gatvės gyventojas Evaldas Stanys

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite