AR VISKĄ ŽINOME APIE EKOLOGIŠKŲ PRODUKTŲ ŽENKLINIMĄ

0
35
eco1

Daugeliui žmonių dažniau renkantis sveikatai palankesnį maistą ir populiarėjant ekologiškiems maisto produktams, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) atliko tikslines rinkoje esančių ekologiškų produktų patikras. Pastarąjį menesį buvo tikrinamos ne tik fizinės, bet ir elektroninės prekybos vietos. Patikrinimų metu buvo siekiama išsiaiškinti, ar ekologiški produktai ženklinami tinkamai, laikantis visų numatytų reikalavimų.

Dažniausiai kontrolės metu pasitaikę pažeidimai – netinkamas ekologiškų produktų ženklinimas, nepateikiamos ekologiškų produktų sudedamosios dalys, kai kuriais atvejais neteisingai nurodoma žaliavų kilmės šalis arba veikla vykdoma be ekologinės gamybos sertifikato.

„Keičiantis gyventojų mitybos įpročiams, dažnas vartotojas, rinkdamasis maisto produktus, prioritetu laiko būtent ekologišką maistą. Ekologiškų produktų šiuo metu galima rasti ne tik specializuotose parduotuvėse, bet ir prekybos centrų lentynose, ūkininkų turgeliuose, internetinės prekybos vietose. Todėl siekiame, kad vartotojai, pirkdami ekologiškus produktus, tokius ir gautų“, – pabrėžia VMVT direktorius Mantas Staškevičius.

Kaip įsitikinti, jog perkate ekologiškus produktus

Visi ekologiški produktai turi turėti ekologinės gamybos sertifikatą – jį Lietuvoje išduoda viešoji įstaiga „Ekoagros“, taip pat turi būti tinkamai paženklinti. Europos Sąjungoje (ES) užauginti ir pagaminti ekologiški žemės ūkio ir maisto produktai turi būti paženklinti Bendrijos ekologinės gamybos logotipu. Gamintojai gali naudoti ir ES logotipą Bendrijoje pagamintiems ekologiškiems nefasuotiems produktams ar bet kuriems iš trečiųjų šalių importuojamiems ekologiškiems produktams.

Taip pat ant ekologiškų produktų pakuotės turi būti nurodytas kontrolės institucijos ar kontrolės įstaigos, atlikusios paskutinės produktų paruošimo operacijos kontrolę, kodas (pavyzdžiui, LT-EKO-001). Be to, greta logotipo etiketėje turi būti nurodyta produktų žaliavų kilmės nuoroda, parodanti, kur buvo užaugintos žaliavos, įeinančios į to produkto sudėtį.

Visi Lietuvoje pagaminti supakuoti ar sufasuoti ir sertifikuoti ekologiški produktai turi būti ženklinami nacionaliniu ženklu – „Ekologinis žemės ūkis“. Šį nacionalinį ženklą, be privalomo ES ekologinės gamybos logotipo, gali naudoti ir kitų ES šalių gamintojai, kurie planuoja tiekti Lietuvos rinkai savo valstybėse pagamintus ekologiškus produktus. Dėl jo naudojimo reikia kreiptis į mūsų šalies sertifikavimo įstaigą VŠĮ „Ekoagros“.

Ekologinei gamybai teisės aktais numatyti ir kiti papildomi reikalavimai, kurie nėra taikomi įprastiniams produktams. Pavyzdžiui, ekologiškų produktų sudėtyje negali būti jokių sintetinių maisto priedų – dažiklių, saldiklių ir kt. Jie neužteršti cheminėmis medžiagomis – pesticidų likučiais, antibiotikais, hormonais, juose nėra genetiškai modifikuotų organizmų (GMO).

Beje, prekiaujant ekologiškais produktais internetinėse parduotuvėse privalomo ekologiškų produktų ženklinimo informacija viso ekologiškų produktų pirkimo proceso metu turi būti pateikiama vartotojui aiškiai ir suprantamai, be to, turi būti lengvai pasiekiama.

Daugiau informacijos apie ekologiško maisto ženklinimą ir ekologinės gamybos logotipų pavyzdžius rasite VMVT interneto svetainėje čia.

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite