ATVYKĘS GYVENTI Į ZARASŲ RAJONĄ GALĖSI PASINAUDOTI GYVENTOJŲ PAJAMŲ MOKESČIO KOMPENSACIJA PENKERIUS METUS!

0
84

Zarasų rajono savivaldybės taryba 2023 m. gruodžio 21 d. patvirtino gyventojų pajamų mokesčio kompensavimo tvarką – naujus darbingo amžiaus gyventojus bus bandoma pritraukti siūlant finansinę naudą, tai galimybę susigražinti dalį gyventojų pajamų mokesčio (GPM). Šiuo sprendimu tikimasi sustabdyti gyventojų skaičiaus mažėjimą ir jį auginti. Taip pat tikimasi, kas ši kompensacija prisidės prie taip trūkstamų specialistų pritraukimo į Zarasų rajoną.

Nuo 2024 m. sausio 1 d. Zarasų rajone gyvenamąją vietą deklaravę asmenys, kurie negyveno (nebuvo deklaravę gyvenamosios vietos Zarasų rajono savivaldybėje) ne mažiau kaip trejus metus, galės susigrąžinti iki 50 proc. rajono Savivaldybei tenkančio GPM, sumokėto per vienerius kalendorinius metus į Zarasų rajono savivaldybės biudžetą nuo su darbo santykiais arba jų esmę atitinkančiais santykiais susijusių pajamų bus mokama penkerius metus, kasmet ją mažinant 10 procentų.

Gavęs kompensaciją asmuo įsipareigoja neišsiregistruoti iš Zarasų rajono savivaldybės teritorijos ne mažiau kaip 2 metus po kompensacijos gavimo, neįvykdžius įsipareigojimo, privalo grąžinti visą gautą kompensaciją.

Kompensacijos dydis bus skaičiuojamas individuliai, priklausomai nuo sumokėto pajamų mokesčio dydžio, pajamų mokesčio tarifo, valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatyme nustatytos gyventojų pajamų mokesčio dalies ir kt.

Dėl kompensacijos besikreipiantis asmuo kiekvienais metais rajono Savivaldybės administracijos Investicijų ir plėtros skyriui iki einamųjų metų gruodžio 1 d. turės pateikia:

  • pažymą apie deklaruotą gyvenamąją vietą (už praėjusius metus ir trejus ankstesnius metus);
  • pajamų mokesčio deklaraciją už praėjusius metus (Valstybinės mokesčių inspekcijos priimtą ir patvirtintą);
  • prašymą, kuriame nurodomi asmens kontaktiniai duomenys bei sąskaita, į kurią prašoma pervesti skirtą kompensaciją;
  • asmenį identifikuojančio dokumento kopiją.

Kaip žinia, į rajono Savivaldybės biudžetą pervedama tik dalis gyventojų sumokėto GPM. Konkretus procentas kasmet nustatomas valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatyme. Pavyzdžiui, 2024 metais jis sieks 51,11 proc. Atitinkamai per 2024 m. Zarasų rajonas turi gauti apie 17,7 mln. Eurų GPM.

Šiuo metu mėnesio vidutinis darbo užmokestis siekia 1902,70 eurų (socialinio draudimo įmokų bazei skaičiuoti), nuo jo sumokama apie 344,81 eurus GPM, per metus susidaro apie 4137 eurai. Beveik pusė šios sumos tenka valstybės biudžetui, kita pusė savivaldybės biudžetui. Kitaip tariant, vidutinį darbo užmokestį gaunantis asmuo pirmaisiais metais galėtų gauti apie 1057 eurus GPM kompensacijos.

Pavyzdžiui, jei asmuo per praėjusius metus gavo 24 000 Eur pajamų (po 2000 Eur per mėnesį), susijusių su darbo santykiais, ir jam buvo pritaikytas 1 866,72 Eur neapmokestinamas pajamų dydis, tai pirmaisiais metais jis gaus 1 131,23  Eur kompensaciją (I = ((24 000–1866,72) x 20 proc. x 51,11 proc. x 100 proc.) x 0,5 = 1 131,23).

Skaičiavimo pavyzdžiuose panaudoti 2024 m. galiosiantys dydžiai:

  • 20 proc. – pajamų mokesčio tarifas apmokestinant gyventojo pajamas iš darbo santykių arba jų esmę atitinkančių santykių;
  • 51,11 proc. – Lietuvos Respublikos 2024 m. valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatyme nustatyta gyventojų pajamų mokesčio dalis (procentais), tenkanti visų savivaldybių biudžetams nuo šio mokesčio pajamų į konsoliduotus valstybės biudžetą ir savivaldybių biudžetus;
  • 100 proc. – Lietuvos Respublikos 2024 m. valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatyme nustatyta gyventojų pajamų mokesčio dalis (procentais), reikalinga prognozuojamoms pajamoms iš gyventojų pajamų mokesčio apskaičiuoti.

Gyventojų pajamų mokesčio kompensacijos asmenims, naujai deklaravusiems gyvenamąją vietą Zarasų rajone, tvarkos aprašas ČIA.

Statistikos departamento duomenimis, nuolatinis gyventojų skaičius Zarasų rajone 2013–2023 m. laikotarpiu kasmet ženkliai mažėjo. Lyginant 2023 ir 2013 metų duomenis, gyventojų skaičius Zarasų rajone sumažėjo 21 proc. 2023 metų pradžioje Zarasų rajone buvo 14 578 registruoti gyventojai. Pagrindinė tokio gyventojų skaičiaus mažėjimo priežastis – neigiamas migracijos saldo ir neigiama natūrali gyventojų kaita.

Zarasų rajono savivaldybės administracijos informacija

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite