Smagu iš tikrų šiandien aplankyti Salake. Unikalus kraštas, unikalūs žmonės, nepamirštami jų darbai. Dažnas Salako svečias užsuka į Gražutės regioninio parko lankytojų centrą, kur įkurtas „Jūrų muziejus“. Šis muziejus, matyt, vienintelis, kuris taip toli nutolęs nuo jūros.
Atvykę žmonės sako, kad žiojo, kad šis kraštas toli garsėja mėlynakiais ežerais, žaliaskariais miškais ir tyro vandens upėmis. Tačiau dažnas tik Salake sužino neįprastą ir netikėtą žinią, kad čia veikia Jūrų muziejus.
Ilgametę pedagogę Jadvygą Vidą Žilinskienę salakiečiai gerbia už tai, kad ji daugiau kaip pusę amžiaus paskyrė mokiniams ir mokyklai. Tačiau pusės amžiaus indėlis mokytojai pasirodė per mažas ir dabar ji kartu su žmonėmis, bendruomene. Jadvyga Vida juokauja, kad ne toks jau jos amžius solidus. Apvertus skaičių, gautųsi tik šešiolika. Devyniasdešimt antruosius žengianti moteris ir šiandien nestokoja jėgų, žaižaruojanti energija. Kiekvieną dieną savanorė skuba į savo muziejų, sutinka svečius. Dovanoja jiems žinias, asmeniniu pavyzdžiu nuteikia gražiam ir prasmingam gyvenimui.
Prasidėjo muziejaus kūrimas nuo eilinių eksponatų, prieš daug daug metų. Tada ji, jauna mergaičiukė, pradėjo dirbti pradinių klasių mokytoja. Pas pradinukus į pamokas buvusioje Tetervinių septynmetėje mokykloje ji visada ateidavo ne tuščia: dažnai atsinešdavo į pamokas tai kriauklę, tai kitą surastą ar padovanotą unikalų jūros daiktą. Jauna mokytoja matė, kaip jūros turtais domisi vaikai ir kaupia juos. Sužinoję apie mokytojos pomėgį, atsiliepė ir šio krašto gyventojai, svečiai. Jų giminaičiai jūrininkai iš tolimų kraštų atveždavo mokytojai unikalių jūros gėrybių. Tada mokytoja net ir nesvajojo, kad šios jūros dovanos kada nors taps unikalaus muziejaus pradžia. Jadvyga Vida dėjo koralus, kriaukles, kitus daiktus į dėžę. Tų daiktų vis gausėjo, didėjo ir dėžių skaičius mokytojos Žilinskienės namuose. Sužinoję apie įdomius eksponatus pas Žilinskienę ėmė plūsti žmonės ne tik iš aplinkinių kaimų, bet ir Zarasų, kitų aplinkinių rajonų.
Taip mokytojos kolekcija plėtėsi. Jos namai buvo įtraukti į lankytinų vietų sąrašą. Svečių plūstelėjo tiek daug, kad teko eksponatams paskirti net vieną iš savo namo kambarių.
Plėtėsi muziejus ir namuose tapo ankšta. Dabar Jadvygos Vidos kolekciją vos sutalpina Gražutės regioninio parko lankytojų centro kelios salės. Jose unikali per kelis dešimtmečius kaupta jūros gyvūnų, spalvingųjų koralų, kriauklių, suvenyrų ir fosilijų kolekcija. Joje keli tūkstančiai eksponatų. Ir šis skaičius nuolat auga. „Jūrų muziejuje“ galima pamatyti didžiulį omarą, Japonų jūros ežiuką, džiovintą rykliuką, plėšrūnę piraniją, Indonezijos salose naudoti pinigėlius… lankytojai išeina sužavėti nuo įspūdžių, kuriuos padovanoja Jadvygos Vidos surinkti eksponatai. Sužavėti lieka nuo kvapą gniaužiančių istorijų apie pavojingas jūrų keliones, nuodingąsias kriaukles, gydomuosius sepijų miltelius, stebuklingas Salako krašto radinių savybes.
Ekskursantai Žilinskienės įkurtame muziejuje gali susipažinti su retais, unikaliais ir egzotiškais eksponatais. Čia yra plėšrių žuvų – piranijų, ryklio liekanų, įvairių rūšių koralų, jūros ežių, vėžiagyvių ir daug kitų įdomių eksponatų. Muziejaus įkūrėja didžiuojasi ir labai retu, vieninteliu Lietuvoje eksponatu – jūrų lape.
Guvi senutė greitai susidraugauja su ekskursantais, ir jos jie nepamiršta – atsiunčia ir papildo Jūrų muziejų retais eksponatais. Tik buvusių muziejaus svečių dėka čia atsirado kriauklės iš Graikijos pajūrio, iš Raudonosios jūros ištraukti koralai, o iš Japonų jūros atkeliavo ežiukai. Kiekvienas eksponatas turi savo istoriją, ir kiekvienas brangus muziejaus įkūrėjai.
Per savo gyvenimą Jadvyga Vida sukaupė tūkstančius eksponatų, šiandien jie traukte traukia smalsuolius. Suprantama, geriausia gide po šį unikalų muziejų bus pati jo įkūrėja – ji žino kiekvieną eksponatą, jo įsigijimo istoriją.
Reikia nepamiršti, kad mokytoja yra aktyvi kraštotyrininkė, sukaupusi daug vertingos medžiagos apie Salako parapiją, Salake gimusius kunigus. Taip pat yra užrašyta daug prisiminimų apie iškilius salakiečius, kultūros paminklų aprašymų, Salako krašto Lietuvos laisvės kovotojus. Įdomu bendrauti su šio krašto šviesuole: ir šiandien ji žavi savo erudicija, kūrybingumu, yra kupina meilės savo darbui ir kraštui, turi nuostabią atmintį, kurios pavydėti gali daugelis jos bendraamžių.
Guviai ir energingai Jadvygai Vidai – nuolatinis darbas, domėjimasis teikia sveikatos, džiaugsmo ir kūrybos.
Buvę mokiniai, Salako krašto gyventojai, nors vieną sykį pabendravę su ja žmones kalba su meile ir dėkingumu kalba apie šį nuostabų mūsų krašto žmogų. Dėkoja ne tik už atliktus neįkainuojamus darbus, bet ir žinias, meilę gimtajai kalbai, savo kraštui ir jo žmonėms.
Petras IVANOVAS
Nuotraukose: Jadvyga Vida Žilinskienė ir jos eksponatai.
Autoriaus nuotraukos
Straipsnis parengtas įgyvendinant Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo dalinai finansuotą projektą: „Zarasų krašto šimtmetis atkurtoje Lietuvoje: žmonės, įvykiai, kultūra ir tradicijos“
*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą. Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai. www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.