DRAUDIMAS RŪKYTI DAUGIABUČIŲ NAMŲ BALKONUOSE

0
71

Lietuvos Respublikos Seime priėmus ir nuo 2021 m. sausio mėnesio įsigaliojus Lietuvos Respublikos tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisai buvo papildytas šio įstatymo 19 straipsnis, reguliuojantis erdves, kuriose draudžiama rūkyti. Reikšminga yra 19 straipsnio 9 dalis, kuri nustato draudimą rūkyti daugiabučių namų balkonuose, terasose, lodžijose, nuosavybės teise priklausančiuose atskiriems savininkams, kai bent vienas namo gyventojas prieštarauja rūkymui. Taigi, yra apribojama savininko teisė naudotis nuosavybe tuo atveju, kai yra pažeidžiama kito asmens teisė į savo sveikatą. Reikėtų pabrėžti, kad pats įstatymas savaime neuždraudžia rūkyti balkonuose – draudimas atsiranda tada, kai bent vienas daugiabučio gyventojas pareiškia prieštaravimą rūkymui.

Tačiau kaip praktiškai turėtų būti įgyvendinama ši įstatymo nuostata?

Pirma, daugiabučio namo gyventojas, prieštaraujantis kaimyno rūkymui, turi kreiptis į savo kaimyną ir paprašyti, kad kaimynas nerūkytų.

Antra, jeigu kaimynas nekreipia dėmesio ir toliau rūko, daugiabučio namo gyventojas kreipiasi į savivaldybę pagal daugiabučio gyvenamąją vietą ir pareiškia apie prieštaravimą rūkymui daugiabutyje.

Trečia, savivaldybės administracijos mero potvarkiu paskelbia, kad to daugiabučio namo balkonuose, terasose ir lodžijose, nuosavybės teise priklausančiuose atskiriems savininkams, draudžiama rūkyti. Potvarkis įsigalioja ne vėliau kaip per 15 darbo dienų nuo įsakymo priėmimo dienos, per šį laikotarpį daugiabutis yra pažymimas informaciniais ženklais, nurodančiais, kad draudžiama rūkyti šio namo balkonuose bei informuojama daugiabučio gyventojus.

Vienas iš ypatumų yra tas, kad draudimas rūkyti daugiabutyje gali būti pašalintas esant vienai iš trijų aplinkybių: 1) namo gyventojas atšaukia savo pareiškimą; 2) daugiabučio namo gyventojas, pareiškęs prieštaravimą, pakeičia gyvenamąją vietą; 3) praėjus 6 mėnesiams nuo daugiabučio namo gyventojo, nedeklaravusio gyvenamosios vietos tame daugiabučiame name, pranešimo dėl prieštaravimo pareiškimo pateikimo dienos.

Tokiu atveju, kai informaciniais ženklais, draudžiančiais rūkyti balkonuose, pažymėtame daugiabutyje visgi rūkoma – kyla administracinė atsakomybė. Pagal Lietuvos Respublikos administracinio nusižengimų kodekso 492 straipsnio 1 dalį asmuo gauna įspėjimą arba baudą nuo dvidešimt iki penkiasdešimt eurų. Jeigu asmuo pakartotinai padaro nusižengimą baudos suma siekia nuo penkiasdešimt iki devyniasdešimt eurų.

Tačiau labai svarbu yra tai, kad tam, kad administracinė atsakomybė kiltų, turi būti įrodymai, kad asmuo visgi rūko, pavyzdžiui, nuotraukos, filmuota medžiaga. Daugiabučio namo gyventojas, pastebėjęs rūkantį kaimyną, turėtų rašyti pareiškimą į Zarasų rajono savivaldybės administracijos Teisės ir civilinės metrikacijos skyrių arba kreiptis pareiškimu į policiją ir pateikti kokį nors įrodymą.

Taigi, pati įstatymo pataisa nustato tam tikrą procesą ir etapus tam, kad konkrečiame daugiabutyje būtų draudžiama rūkyti. Vis dėlto, draudimas galioja ne visam laikui ir gali būti panaikinamas esant trims aplinkybėms, susijusioms su rūkymui prieštaraujančiu daugiabučio gyventoju. Pažeidus draudimą kyla administracinė atsakomybė – įspėjimas arba bauda. Pažeidus draudimą pakartotinai, atsakomybė griežtėja ir yra skiriama didesnė bauda.

Zarasų rajono savivaldybės administracijos Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus informacija

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite