FESTIVALIS „ZARASAI 2023“

0
200
mid news zrs 564 369699004 676812797831130 1407711466583687560 n

Antrąjį rugpjūčio savaitgalį Zarasuose nuvilnijo Zarasų miesto šventė-festivalis „Zarasai 2023“. Zarasų miesto gyventojai ir svečiai visą savaitgalį galėjo džiaugtis išskirtiniais, nuotaikingais ir muzikaliais renginiais.

Zarasų miesto 517-ąjį gimtadienį zarasiškiai ir svečiai pradėjo švęsti nuo penktadienio, rugpjūčio 11 d., kuomet Sėlių aikštėje prie D. Bukonto paminklo buvo minimos Zarasų krašto švietėjo, visuomenininko, daktaro Domininko Bukonto 150-osios gimimo metinės, taip pat kartu buvo prisimintas ir Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio atsiradimas Zarasuose. Zarasų rajono savivaldybės merė Nijolė Guobienė įteikė Dominyko Bukonto vardo premiją visuomenininkei Vidai Jadvygai Žilinskienei už altruistinę ir švietėjišką veiklą puoselėjant Salako kraštą, ilgametę savanorystę Gražutės regioninio parko lankytojų centre, kultūrinio turizmo skatinimą Zarasų krašte per asmeninės „Jūrų muziejaus“ kolekcijos pristatymą visuomenei. Šį renginį nuostabiai papuošė Zarasų rajono savivaldybės kultūros centro folkloro ansamblio „Seluona“ atliktos sutartinės bei Vasilijaus Trusovo perskaitytos mintys apie Domininką Bukontą. Renginį tęsė Vilija Niauronytė, kuri pasidalino savo prisiminimais apie Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio atsiradimą Zarasuose. Šalia D. Bukonto paminklo viso renginio metu plevėsavo Lietuvos tautinė vėliava, kuri pirmą kartą viešai buvo iškelta 1988 m. rugpjūčio 11 d., D. Bukonto gimimo 115-ųjų gimimo metinių minėjimo proga. Ši tautinė vėliava išsaugota šviesaus atminimo Laisvės lygos nario Romualdo Pranskūno. Vėliau prie D. Bukonto namo buvo atidengtos ir kunigo Vydo Juškėno pašventintos atminimo lentos, skirtos Domininkui Bukontui ir Juozui Buzeliui. Zarasų krašto muziejus surengė muziejuje saugomų nuotraukų, susijusių su sąjūdžio pradžia Zarasuose, parodą.
 
Visą savaitgalį Zarasų miesto gyventojus ir svečius džiugino tautodailės, amatų, prekybos ir paslaugų mugė, bei įvairūs amatų kiemeliai Sėlių aikštėje. 
 
Šeštadienį miesto šventės-festivalio pradžią paskelbė ir sveikinimo žodį miesto gyventojams ir svečiams tarė Zarasų rajono savivaldybės merė Nijolė Guobienė. Zarasų miesto šventės-festivalio „Zarasai 2023“ metu, Sėlių aikštėje, rajono Savivaldybės merė Nijolė Guobienė Dusetų Švč. Trejybės parapijos klebonui, kanauninkui ir Antalieptės Šv. Kryžiaus Atradimo parapijos administratoriui Stanislovui Krumpliauskui įteikė Zarasų krašto garbės piliečio ženklą už nuopelnus puoselėjant krikščioniškas vertybes bei indėlį ugdant moralinį, dvasinį ir tautinį rajono bendruomenės sąmoningumą, kultūros ir meno puoselėjimą, gimtojo krašto istorinių vertybių išsaugojimą.
 
Po įsimintinos Zarasų krašto garbės piliečio vardo įteikimo ceremonijos, miesto šventę tęsė trečiasis linijinių šokių festivalis „Ežerų banga“, kuriame dalyvavo 12 linijinių šokių kolektyvų iš Vilniaus, Pakruojo, Panevėžio, Alytaus, Utenos, Paįstrio, Smilgių, Turmanto ir Zarasų. Linijinių šokių kolektyvų banga užliejo Sėlių aikštę bei džiugino susirinkusius atliekamais šokiais. Norime pasidžiaugti, kad festivalį „Ežerų banga“ parėmė UAB „Vasaknos“, kurios dėka mūsų festivalio dalyviai galėjo mėgautis gardžiomis dovanomis, kurios garsina Zarasų kraštą kaip žvejų rojų.
 
Miesto šventę tęsė ir savo griausmingu bei triukšmingu pasirodymu džiugino Zarasų motoklubo ir kitų miestų baikerių klubų motociklų iškilminga kolona, visi galėjo apžiūrėti įvairių motociklų modelius bei stebėti atliekamų triukų pasirodymus.
 
Zaraso ežero pakrantėje vyko nuostabus Muzikos pakrantės renginys, kuriame jaunieji muzikantai galėjo pasidalinti ne tik savo kūrybos dainomis, bet kitų dainų atlikimu. Muzikos pakrantės dalyvius apdovanojo MB Grilio restobaras „RestoBazar“, o Jaunimo grupė „DivErsa“ iš Ignalinos mėgavosi MB „Lietaus sodai“ patiekalais. Tikimės, kad ši Muzikos pakrantė taps tradicija ir kitais metais galėsime džiaugtis muzika Zaraso ežero pakrantėje.
 
Šiais metais vyko nauja iniciatyva – Žiedų pakrantė. Zarasų krašto bendruomenės, nevyriausybinės organizacijos, verslo įmonės buvo kviečiamos prisidėti prie Zarasų miesto šventės ir sukurti vieningą Žiedų pakrantę prie Zaraso ežero. Džiaugiamės, kad šiame pirmame Žiedų pakrantės kūrime sutiko dalyvauti ir savo įspūdingas kompozicijas pristatė ir leido džiaugtis viso šventinio savaitgalio metu Zarasų profesinė mokykla, Degučių kaimo bendruomenė „Samanis“, Zarasų atviras jaunimo centras.
 
Visą dieną Zarasų miesto gyventojai ir svečiai galėjo nemokamai lankytis parodose Zarasų krašto muziejuje bei Šarūno Saukos ir Nomedos Saukienės galerijoje, D. Bukonto g. 1, Zarasų miesto fotografijų parodoje, Zarasų fotografų klubo „Ežerų žemė“ foto parodoje „Laiko ženklai“.
 
Vakarinė programa sukvietė visus į Sėlių aikštę, kurioje vos tilpo susirinkusieji pasiklausyti žymių ir mylimų Lietuvos atlikėjų: grupė „Patruliai“, Violeta ir Vilius Tarasovai, grupė „Mrija Band“ iš Ukrainos, grupė „Queens of Roses“ bei diskoteka. O šeštadienio vakaro kulminacija tapo muzikinio šokančio fontano šou, kuris nepaliko abejingų.
 
Po audringo šeštadienio visų laukė aktyvus ir įdomus vaikams bei jaunimui sekmadienis, kuris džiugino sportu bei įvairiais užsiėmimais: VšĮ Robotikos akademijos užsiėmimai vaikams ir jaunimui, edukacija dekoruojant paveiksliukais marškinėlius ir puodelius „Pasidaryk pats“, aeroklubo „Orlėkis“ lėktuvėlių pasirodymas, vaikų erdvėje vyko piešimas ant veidukų, spalvinimas su kreidelėmis ir kitos linksmos bei įdomios veiklos vaikams, kuriame dalyvavo ir Zarasų rajono savivaldybės kultūros centro vaikų ir jaunimo kolektyvai „Mėta“ ir „Lagaminas“, pramogų erdvėje vyko sensoriniai užsiėmimai, pramoga su interaktyvios realybės akiniais, pokalbiai jaunimui su Simona Matusevičiūte ir Emilija Račkauskaite, ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto studente.
 
Vakarinė sekmadienio programa ne kiek nenusileido šeštadieniui, nes į Sėlių aikštę sugūžėjo grupės „Žemaitukai“ gerbėjai, o jaunimą džiugino grupė „UpHill 7“ bei diskoteka.
 
Visą savaitgalį visi galėjo mėgautis fontano pasirodymais, o vakarais pasigrožėti muzikinio šokančio fontano magija Zaraso ežero pakrantėje.
 
Pirmadienį, rugpjūčio 14 d., Zarasų miesto šventę-festivalį „Zarasai 2033“ tęsė XXXI-ojo tarptautinio festivalio „Žolynai“ programa, kuri tradiciškai kasmet sukviečia visus į Stelmužę, kur po senuoju Stelmužės ąžuolu vyko sutartinių šventė „Pa Sanuoju Ųžalu“, apeigos prie aukuro, sutartinių ratas, kuomet giedotojai iš Kupiškio, Ignalinos, Utenos, Visagino, Zarasų giedodami sutartines perleisdavo sutartinių vainiką vieni kitiems. Sutartinių vakarą Stelmužėje užbaigė koncertas „Sutartinių magija Sėlijoje“ su Laurita Peleniūte ir Tadu Dešuku, kurie taip pat kartu atliko sutartines kartu su Zarasų kultūros centras jaunimo sutartinių giedotojų grupe „Gražutė“.
 
Vėlų pirmadienio vakarą festivalis „Žolynai“ sukvietė visus po žvaigždėtu dangumi į Zarasų miesto Sėlių aikštę, kurioje Kauno valstybinis lėlių teatras pristatė istorinį spektaklį visai šeimai „Molinis sapnas“. Spektaklyje buvo pristatyta Lietuvos istorija nuo Gedimino laikų iki šių dienų. Šmaikščiai, bet kartu ir rimtai vaidino, dainavo, lipdė, pasakojo, juokavo aktorius Andrius Žurauskas, kuriam muzikinį foną kūrė muzikantas Artūras Sinkevičius.
 
Rugpjūčio 15 d. po šv. Mišių festivalio „Žolynai“ dalyviai ir svečiai rikiavosi į eiseną prie kultūros centro, kurią vedė Šlyninkos vandens malūno šeimininkai Regina ir Stanislovas Veseliai nešini savo kepta duona. Už jų puikavosi didysis Žolinių vainikas, eisenoje dalyvavo Zarasų rajono savivaldybės merė Nijolė Guobienė, Zarasų rajono savivaldybės kultūros centro direktorius Aurimas Gudas bei visi festivalio dalyviai bei muzikantais. Nuskambėjus apeiginei Žolinių dainai apie rugelį, visus susirinkusiuosius į Žolinių šventę sveikino Zarasų rajono savivaldybės merė Nijolė Guobienė, kuri taip pat apdovanojo įstaigas, kurios prisidėjo prie Zarasų miesto šventės ir kūrė vieningą Žiedų pakrantę Zaraso ežero pakrantėje – Zarasų profesinę mokyklą, sukūrusią gėlių kompoziciją „Langas į Zarasus“; Degučių kaimo bendruomenę „Samanis“, sukūrusią gėlių kompoziciją „Iš širdies…“; Zarasų atvirą jaunimo centrą, sukūrusį gėlių kompoziciją „Jaunimas žydi“.
 
Visą dieną Sėlių aikštėje skambėjo folkloro žanro koncertas. Kolektyvas keitė kolektyvą, vieni tik dainavo, kiti muzikavo ar šoko. Nors folkloro žanro kolektyvų Zarasų rajone mažėja, bet sugebėjome surengti trijų valandų koncertą. Koncerte pasirodė folkloro ansamblis „Seluona“ (vadovė Diana Skvarčinskaitė), kuris pristatė šienapjūtės programą – moterys rankose laikė baltus grėblelius, o vyrai žvangino pustydami dalgius ir smagiai dainavo bei porino apie kvapnų šienelį; kapela „Čir vir vyrai“ (vadovas Gintaras Andrijauskas) pratęsė šienapjūtės temą, dainuodami smagias dainas. Vaikų ir jaunimo folkloro ansamblis „Čiūta“ (vadovė Diana Skvarčinskaitė) dainavo apie serbentėlas, pūtė ragus, pagiedojo sutartinę, grojo ir dar pašoko. Toliau pasirodė visi rajono kolektyvai: Suvieko kapela „Cinkelis“ ir Samanių kapela (vadovas Algimantas Trumpa), Antalieptės folkloro ansamblis „Unt ta liepta“ (vadovė Loreta Alaunienė), Salako folkloro ansamblis „Luodis“ ir kapela „Vaivora“ (vadovė Danguolė Kisielienė), Smalvų mandolininkai (vadovė Danutė Stunžienė). Koncertą labai papuošė ukrainiečių folkloro ansamblis „Kalyna“ iš Visagino, vadovaujamas Natalijos Osipovos, kuriame didžioji dalis narių yra pabėgėliai nuo karo baisumų.
 
Zarasų rajono savivaldybės kultūros centre vyko tautodailininkės Jolantos Tamulienės (Vilnius) skiautinių paroda „Laiko tėkmė“.
 
Praūžė Zarasų miesto šventė-festivalis „Zarasai 2023“, kuris paliko nepakartojamų emocijų, įspūdžių, džiugino šventinių koncertų ir veiklų gausa. Tačiau šventė nebūtų įvykusi be nuostabių rėmėjų ir partnerių, todėl Zarasų rajono savivaldybės kultūros centras nuoširdžiai dėkoja mūsų draugams už paramą, dovanas, partneryste:
Generaliniams rėmėjams – AB „Panevėžio energija“, UAB „Vidista“, UAB „Mefaci“, rėmėjams – UAB „Keljeras“, UAB „Indala“, UAB „Visagino linija“, UAB „Pjūklininkas“, IĮ „Regos menas“, MB „Lietaus sodai“, MB „Grilio restobaras“, UAB „Vigotema“,UAB „Akadas“, UAB „Vasaknos“, UAB ,,Viada“.
 
Zarasų miesto šventės-festivalio „Zarasai 2023“ partneriai: Zarasų rajono savivaldybė, Zarasų rajono savivaldybės viešoji biblioteka, Zarasų krašto muziejus, Zarasų rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, VšĮ „Kūno kultūros ir laisvalaikio centras“, VšĮ „Robotikos akademija“, Aeroklubas „Orlėkis“, Zarasų atviras jaunimo centras, Zarasų moto klubas.
 
Zarasų kultūros centras nuoširdžiai dėkoja visiems susirinkusiems ir dalyvavusiems miesto šventėje.
 
Taip pat ypatingai dėkojame Zarasų kultūros centro darbuotojams už kiekvieno svarų indėlį į šios šventės – festivalio įgyvendinimą.
 
Zarasų rajono savivaldybės kultūros centro informacija

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite