FORTEPIJONINIO DUETO SONATOS DEVEIKYTĖS-ZUBOVIENĖS IR ROKO ZUBOVO KONCERTAI LIETUVOS MIESTUOSE „SKAMBANČIOS SPALVŲ JŪROS. ČIURLIONIS IR DEBUSSY“

0
27
mid news zrs 638 foto

Fortepijoninis Sonatos Deveikytės-Zubovienės ir Roko Zubovo duetas, šiemet švęsdamas savo 25-ąjį koncertų sezoną, klausytojams pristatys naują muzikinę programą „Skambančios spalvų jūros. Čiurlionis ir Debussy“. Pirmą kartą istorijoje vieno koncerto metu bus galima išgirsti du tais pačiais metais pradėtus rašyti muzikinius šedevrus – Mikalojaus Konstantino Čiurlionio simfoninę poemą „Jūra“ ir Claude’o Debussy „Tris eskizus simfoniniam orkestrui „Jūra“ („La mer“). Šios simfoninių kūrinių transkripcijos fortepijonui keturioms rankoms pasklis po įvairius Lietuvos miestus, o taip pat skambės ir Latvijos bei Belgijos klausytojams. Koncertinio turo metu planuojama aplankyti Varėną, Druskininkus, Alytų, Rietavą, Zarasus, Lūznavą (Latvija) ir Antverpeną (Belgija).

Programa „Skambančios spalvų jūros. Čiurlionis ir Debussy“ sujungia du epochinius dvidešimtojo amžiaus pradžios simfoninius kūrinius, adaptuotus vienam fortepijonui keturioms rankoms. Čiurlionis ir Debussy pradėjo kurti savo didžiuosius marinistinius opusus tais pačiais, 1903 metais. Debussy „Tris eskizus simfoniniam orkestrui „Jūra“ („La mer“) pabaigė 1905-aisiais, tais pačiais metais kūrinys buvo pristatytas, tiesa, labai nesėkmingai, Paryžiaus klausytojams. Čiurlionis simfoninę poemą „Jūra“ užbaigė 1907-aisiais, tačiau pirmą kartą ji buvo atlikta tik 1936 metais, praėjus 25 metams po kompozitoriaus mirties, ir tą kartą be autoriaus partitūroje užrašytos vargonų partijos. Dėl šios priežasties Čiurlionio „Jūra“ negalėjo pelnyti deramos vietos muzikos istorijoje.

Debussy, siekdamas, kad su kūriniu galėtų susipažinti kuo platesnis muzikos mylėtojų ratas, jau 1905 metais parengė ir publikavo kūrinio transkripciją vienam fortepijonui keturioms rankoms. Gal dėl šios priežasties 1908 metais kūrinys skambėjo nebe taip radikaliai ir buvo sutiktas triumfališkai. Nuo tada tai yra vienas įtakingiausių dvidešimtojo amžiaus pradžios simfoninių kūrinių. Čiurlionio simfoninės poemos „Jūra“ pritaikymas fortepijonui keturioms rankoms datuojamas maždaug 1925 metais. Jį atliko kompozitoriaus sesuo Jadvyga Čiurlionytė, tuo metu studijavusi Berlyno konservatorijoje. Ši „Jūros” adaptacija iki šiol egzistavo tik rankraščio formatu ir čiurlionistikos pasauliui tapo žinoma tik po Jadvygos mirties, apie 1995 metus, jos archyvus ištyrinėjus muzikologui dr. Dariui Kučinskui. Specialiai šiai programai Čiurlionio „Jūros“ transkripcija yra prikelta gyvenimui, iššifruota, suredaguota ir Zubovų fortepijoninio dueto pritaikyta koncertiniam atlikimui.

Taigi, 2022 metais šie du monumentalūs dvidešimtojo amžiaus pradžios kūriniai pirmą kartą gyvai skambės vienoje programoje, taip atskleidžiant dviejų to laikotarpio genijų kūrybinių siekių ir idėjų giminingumą bei pabrėžiant pasaulinį kultūros kontekstą, kuriame kūrė M. K. Čiurlionis. Klausytojams atrasti raktą į šių kūrinių didingumą, kupiną nepažabotos gamtos stichijos galių, padės jau 25 metus drauge muzikuojantys pianistai Sonata ir Rokas Zubovai. Fortepijoninis duetas, kritikų įvardijamas „didžiaisiais vakaro romantikais“, šį kartą pristatys kitą, stichiškesnį, savo kūrybos pradą.

Pianistai Sonata ir Rokas Zubovai kaip fortepijoninis duetas debiutavo 1997 metų pavasarį Čikagoje, Lemonto dailės galerijoje. Abu pianistai, tarptautinių konkursų laureatai, muziką studijavo Lietuvoje (Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje), Šveicarijoje (Heinricho Neihauzo institute Ciūriche) ir JAV (De Paul universitete Čikagoje) pas pianistus Povilą Stravinską, Jurgį Karnavičių, Esterą Elinaitę, Andrių Kuprevičių, Edvardą Auerį bei Dmitry Paperno. Atlikėjai koncertavo didžiuosiuose JAV ir Kanados miestuose, Argentinoje ir Urugvajuje, daugelyje Europos šalių bei yra nuolatiniai tarptautinių festivalių dalyviai. Duetas atliko daugiau kaip 10 skirtingų kompozitorių kūrinių, sukurtų duetui, pasaulines premjeras.

Koncertų ciklas, skiriamas M. K. Čiurlionio amžininko, prancūzų kompozitoriaus Claude’o Debussy 160-osioms metinėms, rengiamas bendradarbiaujant su Prancūzų institutu Lietuvoje (Institut Français de Lituanie) ir Prancūzijos ambasada Vilniuje (Ambassade de France en Lituanie).

Balandžio 25 d. 17 val. kviečiame į koncertą „Skambančios spalvų jūros. Čiurlionis ir Debussy“, kuris vyks Zarasų Fausto Latėno meno mokykloje, Dariaus ir Girėno g. 11, Zarasai. Renginys nemokamas.


Zarasų Fausto Latėno meno mokyklos informacija

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite