GARSAUS PASAULYJE KARIKATŪRISTO KŪRYBINIŲ IEŠKOJIMŲ PRADŽIA – ZARASUOSE

0
20
2

Praėjusiais metais viešojoje erdvėje buvo išplatinta Lietuvos generalinio konsulato Niujorke publikacija apie devyniasdešimt devynerių metų niujorkietį karikatūristą Al Jaffee. Konsulatas paskelbė, kad Al Jaffee baigia savo karikatūristo karjerą. Jungtinėse Amerikos Valstybėse daug kas žino šio rašytojo ir karikatūristo vardą. Al Jaffee yra įrašytas į Gineso rekordų knygą. Šios garbės jis nusipelnė už ilgametį karikatūristo, komiksų kūrėjo darbą garsiame JAV satyriniame žurnale „Mad“. Al Jaffee visiems žinomas ne tik Amerikoje, bet ir pasaulyje. Tačiau Zarasams jis ypatingai svarbus, šio karikatūristo vardas glaudžiai siejamas ir su Lietuva.

Al Jaffee tėvai buvo zarasiškiai. Tėvas Morris Jaffee Niujorke apsigyveno 1905 metais, o motina Mildred Gordon Jaffee čia atvyko 1913 metais.

Nors tėvai abu buvo kilę iš Zarasų, tačiau vienas kito nepažino. Pažintis, o vėliau ir vedybos įvyko Džordžijoje.

1921 m. balandžio 13 d. gimė Al Jaffee (Elas Džafi). Augo berniukas Džordžijoje, apsuptas trijų brolių ir tėvų. Motina labai mylėjo Lietuvą ir nuolat jos ilgėjosi.1927 metais motina grįžta į Lietuvą, į ežerų kraštą su keturiais vaikais. Al Zarasus pirmąsyk pamatė, kai jau buvo vos šešeri metai. Tėvas liko gyventi Amerikoje.

Būsimojo menininko gyvenimą Zarasuose įdomiai aprašo knygoje „Pašėlęs Al Jaffee gyvenimas“ Al Jaffee draugė, New York Times žurnalistė ir bestselerių autorė Mary-Lou Weisman. Al Jaffee vaikystė buvo kupina neramumų ir kelionių. Tarp Džordžijos ir jo motinos štetlo Zarasuose. Ežerų krašte berniukas praleido įdomiausius, neramios vaikystės metus, kupinus neįprastų nuotykių. Lietuvoje Al išmoko judiš ir lietuvių kalbas.

Zarasų viešosios bibliotekos fonduose yra ši knyga apie Al Jaffee, išleista ji 2010 metais anglų kalba. Ją bibliotekai padovanojo knygos autorius.

Al mama buvo apsėsta labdaros idėjų ir minčių ir visus uždirbtus pinigus išleisdavo skurstantiems, o jos vaikai dažnai neturėdavo valgyti. Vaikus ji užrakindavo, o pati išeidavo šelpti vargšų. Tuo metu Zarasuose garsusis dailininkas ir ėmė piešti. Amerikoje likęs tėvas būsimajam iliustratoriui siųsdavo laikraščius. Juose surasti komiksai berniuką įkvėpdavo ir juos būsimasis menininkas susidomėjęs peržiūrėdavo ir žavėdavosi. Nepritekliai anksti pažadino būsimojo kūrėjo inovatyvumą. Tai vėliau ir padėjo tapti išskirtinio talento menininku. Al savo komiksus piešdavo pagaliuku Zarasų krašto žemėje. Tada jis ėmė nekęsti neteisybės, apgaulės, melo. Jis matė kaip suaugusieji veidmainiavo, pasakojo dalykus, kurie prieštaravo vienas kitam, kad „tiesa“, kurią pranešė radijo naujienų pranešėjas, ar „tiesa“, kurią pasakė mokytojai, tėvai ar reklamuotojai, bandantys mums ką nors parduoti, nebuvo būtinai tikroji tiesa – ar bent jau ne visa tiesa.

Knygoje Al prisimena, kad vaikystėje, supratęs žmonių veidmainiavimą, melą, savo piešiniuose smerkė tokius poelgius. Jie yra blogis ir juos reikia guiti iš mūsų gyvenimo. Jo satyra – tai keršto forma suaugusiems. Tokiai vaikystės nuostatai menininkas liko ištikimas visam gyvenimui.

Amerikos dienraštis „The Washington Post“, pasakodamas apie žymaus jų šalies menininko gyvenimą, rašė, kad lietuvių kilmės A.Jaffee šešerius vaikystės metus praleido gyvendamas Zarasuose. Miestelį menininkas prisimena kaip „Lietuvos Sibirą“: čia namuose nebuvo vandens, trūko maisto, vaikai neturėjo žaislų. Tačiau čia jis įsisavino pirmąsias piešimo pamokas, čia suprato, kad satyra puikus ginklas, kovojantis prieš visas gyvenimo negeroves. Šio menininko atmintyje giliausiai įstrigusios šaltos ir gilios žiemos Zarasuose.

Al gyvenimas pasikeitė kita linkme 1933 metais. Europa buvo Antrojo pasaulinio karo išvakarėse. Vokietijoje į valdžią atėjo Hitleris. Tais metais A.Jaffee tėvas atvažiavo į Lietuvą ir visam laikui išsivežė tris sūnus, o 1940 metais ir jauniausiąjį. Mama pasiliko gimtuosiuose Zarasuose. Ji Antrojo pasaulinio karo pradžioje dingo. Tikėtina, kad ją nužudė naciai. Neįvertino ir to, kad ji padarė Zarasų krašte daug labdaringų darbų.

Al, atvykęs į Ameriką, Niujorke dalyvavo piešimo konkurse ir jam atsivėrė kelias mokytis meno. 1936-1940 metais jaunuolis mokėsi Niujorko muzikos ir menų vidurinėje mokykloje. Antrojo pasaulinio karo metais dirbo JAV Gynybos Departamento centrinėje būstinėje. Jis iliustruodavo leidžiamus leidinius, skirtus kariams, besigydantiems reabilitacijos centruose.

Pasibaigus karui, Al Jaffee pakviečiamas dirbti į žurnalą ,,Timely Comics“. 1955 metais menininko gyvenime įvyko didelis lūžis. Jis populiariam satyros žurnalui „Mad“ pasiūlė pirmąjį savo darbą ir netrukus tapo šios komandos laisvai samdomu darbuotoju. 1958 m. tapo žurnalo ‚Mad“ redakcijos darbuotoju ir dirbo iki praėjusių metų. Talentingas rašytojas ir iliustratorius Al Jaffee buvo svarbiausia žurnalo sėkmės dalis. Jo požiūris į gyvenimą, jo pokštai pavergdavo skaitytoją ir jų ratas nuolat platėjo.

1964 m. sukūrė pirmąją ,,Mad“ sulankstomą įkliją. Al Jaffee laikomas sulankstomos įklijos pradininku. Ji būdavo paskutiniame žurnalo viršelio puslapyje, kuris būdavo sulankstytas taip, kad, išlanksčius iš pirmo žvilgsnio paprastą iliustraciją, atsiskleisdavo šmaikšti situacija, netikėta staigmena. Ši idėja tapo žurnalo „Mad“ prekės ženklu. Sulankstomos įklijos idėją vėliau perėmė kiti įvairių žanrų žurnalai. Menininkas už sulankstomos įklijos žurnale „Mad“ idėją gavo specialų Rubeno apdovanojimą.

Nacionalinės karikatūristų bendruomenės apdovanojimais Al Jaffee kūryba buvo įvertinta 1971, 1973 ir 1975 metais. 1979 m. menininkas pelnė įsteigtą Humoro komiksų knygos apdovanojimą. 2001 m. įteiktas Harvey metų karikatūristo-rašytojo apdovanojimais 2008 metais dar jo apdovanojimų kolekciją papildė JAV aukščiausias profesinės veiklos įvertinimas- JAV – Rubeno apdovanojimas ir jis buvo paskelbtas metų komiksų autoriumi. Al Jaffee 2011 metais priėmė Komiksų meno profesionalų bendruomenės Sergio apdovanojimą. 2013 metais menininko kūryba buvo įvertinta vienu iš prestižiškiausių apdovanojimų komiksų ir karikatūros pasaulyje. Šis apdovanojimas menininkui buvo įteiktas Will Eisner Šlovės muziejuje. 2014 metais menininkas pagerbtas Iliustratorių Šlovės muziejuje.

Prieš penkerius metus jubiliejinio gimtadienio proga Al Jaffee apdovanotas prestižiniu karikatūristų bendruomenės Nacionaliniu Garbės medaliu.

2016 m. kovo 30 d. Al Jaffee įrašytas į Pasaulio Gineso rekordų knygą – „Ilgiausia komiksų menininko karjera“.

Nepamirštamas Al Jaffee ir Lietuvoje, Zarasuose, kur jis praleido gražiausius vaikystės metus. Zarasų rajono savivaldybės tarybos 2015 m. rugpjūčio 5 d. sprendimu Zarasų krašto garbės piliečio vardas suteiktas Al Jaffee už Zarasų vardo garsinimą pasaulyje, istorinio palikimo pristatymą meninėmis priemonėmis.

2013 m. Al Jaffee didžiąją savo asmeninių archyvų dalį perdavė Kolumbijos universiteto bibliotekai. Menininko archyvai čia patikimai saugomi.

Rajono kultūros įstaigos domisi ir propaguoja savo žymaus žemiečio darbus. Prieš trejetą metų Zarasų krašto muziejaus padalinyje Kazimiero Būgos memorialiniame muziejuje buvo surengta pasaulio Gineso rekordų knygos rekordininko, komiksų kūrėjo Al Jaffee darbų reprodukcijų paroda „Vaikystės nuotykiai Zarasuose“. Zarasų viešosios bibliotekos vaikų literatūros skyriaus lankytojai buvo pakviesti į šio dailininko karikatūristo ir komiksų kūrėjo Al Jaffee darbų reprodukcijų parodą. Menininko kūriniuose vaizduojama jo vaikystė Zarasuose. Rengiamos šio menininko darbų reprodukcijų parodos ir kitose Lietuvos vietovėse.

Šių metų balandžio mėnesį garsus mūsų žemietis šventė savo gyvenimo šimtmetį. Rajono laikraštyje „Zarasų kraštas“ menininką jo garbingo jubiliejaus proga sveikino rajono Savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, dėkojo už jo kūrybą, kuri garsina ir mūsų kraštą. Sveikinimas buvo išsiųstas JAV ambasadai Vilniuje. Taip rajono laikraštis pasiekė Ameriką ir Zarasų krašto garbės pilietį.

Jungtinėse Amerikos valstijose taip pat plačiai buvo paminėtas mūsų kraštiečio šimtmečio jubiliejus. Apie jį rašė daug Amerikos leidinių. Apie nepakartojamą menininką rašė dienraštis „The Washington Post“ , jis pažymėjo, kad Al Jaffee, sulaukęs šimtmečio, džiaugiasi gyvenimu, kupinas gražių sumanymų, prieš pat jubiliejų animacinių filmų legenda paskiepyta nuo koronaviruso.

Šimtametis karikatūristas, pragyvenęs ištisą epochą, ir šiandien apmąsto gyvenimo kelią, prisimena visus atradimus ir netektis, vaikystės kūrybinių bandymų pradžią Zarasų krašto žemėje ir čia gimusias svajas. Visi jo gyvenimo etapai buvo įdomūs, įsimintini, kupini meilės ir pagarbos šalia jo buvusiems žmonėms.
 

Parengė Petras Ivanovas
Nuotraukose: Zarasų krašto garbės pilietis Al Jaffee; Zarasų viešajai bibliotekai padovanota autoriaus knyga apie Al Jaffee gyvenimą; menininko piešiniai iš interneto ir knygos.

1

3

4

5

6

7

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite