Zarasų rajono savivaldybė reaguodama į Valstybės įmonės Ignalinos atominės elektrinės 2024 m. kovo 15 d. organizuotą viešą konsultaciją „Dėl giluminio radioaktyviųjų atliekų atliekyno įrengimo Lietuvoje vietos atrankos proceso“ kreipėsi į Lietuvos Respublikos Vyriausybės Kanceliariją, Lietuvos Respublikos energetikos ministeriją bei Valstybinės atominės energetikos saugos inspekciją reikšdama susirūpinimą, jog planuojamo įrengti atliekyno apimtyje šiuo metu Zarasų rajone numatytos net 9 vietos iš potencialiai tinkamų vietų giluminiam atliekų atliekynui įrengti. Nors šios vietos dar nėra patvirtintos, 2025–2030 m. šiose vietose planuojama atlikti formacijų geologinius tyrimus. Savivaldybė paprašė išbraukti Zarasų rajoną iš šio sąrašo (arba tyrimus atlikti ne daugiau kaip 3 vietose).
Iš Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (toliau – VATESI) gautame atsakyme pateikta detalesnė informacija apie Lietuvos prisiimtus tarptautinius įsipareigojimus užtikrinti radioaktyviųjų atliekų tvarkymo saugą ir teisės aktuose nustatytus radioaktyviųjų atliekų atliekyno vietos parinkimo saugos vertinimo aspektus:
- Pagal Jungtinę panaudoto kuro tvarkymo saugos ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo saugos konvenciją (toliau – Jungtinė Konvencija), kurią Lietuvos Respublika ratifikavo 2003 m. gruodžio 18 d. įstatymu Nr. IX-1921, kiekviena Susitariančioji Šalis imasi tinkamų priemonių, užtikrinančių, kad numatomam atliekynui bus nustatyti visi svarbūs su atliekyno aikštele susiję veiksniai, galintys turėti įtakos atliekyno saugai jo eksploatavimo laiku ir jį uždarius, ir bus atliekamas šių veiksnių įvertinimas; galimo poveikio atskirų asmenų, visuomenės ir aplinkos saugai įvertinimas, atsižvelgiant į galimus aikštelės sąlygų pokyčius jį uždarius; visuomenės informavimas apie tokio įrenginio saugą.
- Lietuva įsipareigojo imtis tinkamų priemonių, užtikrinančių, kad tokių įrenginių, kaip atliekynai, aikštelė bus parinkta pagal saugos reikalavimus, parengtus vadovaujantis tarptautiniais standartais, tuo užtikrindama, kad visuose radioaktyviųjų atliekų tvarkymo etapuose bus imamasi tinkamų priemonių atskirų asmenų, visuomenės ir aplinkos apsaugai nuo radiologinio ir kitokio pavojaus užtikrinti, ir būtų išvengta veiksmų, galinčių turėti pagrįstai prognozuojamų pasekmių ateities kartoms, rimtesnių nei tos, kurios leistinos dabartinei kartai, bei kad ateities kartoms nebūtų užkrauta nepelnyta našta. Šios Jungtinės Konvencijos nuostatos įgyvendintos Lietuvos Respublikos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo įstatyme ir poįstatyminiuose teisės aktuose.
- Vadovaujantis šiomis nuostatomis, prieš statant atliekyną potencialus pareiškėjas (valstybės įmonė Ignalinos atominė elektrinė) siekdamas gauti licenciją statyti ir eksploatuoti atliekyną turės atlikti planuojamo atliekyno sistemingą saugos ir poveikio aplinkai įvertinimą, o VATESI išduos licenciją tik įvertinusi, ar atlikta saugos analizė ir jos rezultatai atitinka teisės aktų nustatytus reikalavimus. 2021–2030 metų branduolinės energetikos objektų eksploatavimo nutraukimo ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo plėtros programoje, patvirtintoje 2021 m. vasario 3 d. Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimu Nr. 76, preliminariai planuojama, kad giluminis atliekynas bus pradėtas statyti 2058 m.
- Prieš pradedant rengti atliekyno projektą, pritaikytą vienai konkrečiai statybos vietai (aikštelei), turi būti atlikta atliekyno statybos vietos (aikštelės) saugos analizė ir pagrindimas. Šios analizės ir pagrindimo rezultatai pateikiami atliekyno statybos vietos (aikštelės) vertinimo ataskaitoje, kuri turi būti suderinta su VATESI. Ataskaitą VATESI derins tik įsitikinus, kad atliekyno statybos vietos (aikštelės) analizės ir pagrindimo rezultatai atitinka teisės aktų reikalavimus, ir gavus teigiamas išvadas dėl atliekyno statybos vietos (aikštelės) vertinimo ataskaitos iš šią ataskaitą pagal savo kompetenciją vertinsiančių institucijų. Aikštelės parinkimą numatoma užbaigti iki 2047 m. Šio ilgo aikštelės vietos parinkimo, įskaitant ir reikiamų tyrimų atlikimo, laikotarpio, 2020–2047 m., pabaigoje ir bus parengta ir pateikta VATESI derinti anksčiau minėta ataskaita. Iki šios ataskaitos pateikimo VATESI, vykdydama branduolinės saugos valstybinį reglamentavimą ir priežiūrą, vertinanti branduolinės energetikos objektų, taip pat ir radioaktyviųjų atliekų atliekynų, ir veiklos, susijusios su branduolinėmis ir branduolinio kuro ciklo medžiagomis, saugą institucija pagal savo kompetenciją, teiks nuomones dėl jai informacijai pateiktų atliktų tyrimų, ar kitų su aikštelės parinkimu susijusių ataskaitų ir konsultuos giluminio atliekyno aikštelės parinkimą vykdančią organizaciją saugos reikalavimų atliekynui klausimais.
- Radioaktyviųjų atliekų atliekyno vietos saugos vertinimo metu saugos analizę ir pagrindimą atlieka atliekyno projektą įgyvendinantys asmenys. Šios analizės ir pagrindimo metu projektą įgyvendinantys asmenys turi nustatyti visus su statybos vieta (aikštele) ar jos aplinka susijusius veiksnius, galinčius turėti įtakos atliekyno branduolinei saugai per visą jo eksploatavimo laikotarpį ir po uždarymo, įvertinti atliekyno galimą poveikį kiekvienam asmeniui, visuomenei ir aplinkai atsižvelgiant į atliekyno aikštelės galimus būklės pasikeitimus po jo uždarymo, taip pat fizinei saugai ir avarinės parengties planavimui. Atliekyno sauga turi būti užtikrinta derinant aikštelės savybes, atliekyno projekto techninius sprendinius, eksploatavimo ir uždarytų atliekynų priežiūros procedūras bei veiksmus, radioaktyviųjų atliekų savybes bei jų apdorojimo būdą.
VATESI akcentavo, jog vadovaujantis tarptautine praktika ir Tarptautinės atominės energijos agentūros rekomendacijomis, šiuo metu pripažįstama, kad panaudoto branduolinio kuro ir kitų ilgaamžių radioktyviųjų atliekų dėjimas į giluminį atliekyną yra saugiausias ir tvariausias galutinis tokių atliekų tvarkymo būdas. Taip pat pripažįstama, kad viso proceso metu visuomenei turi būti suteikiama būtina informacija apie panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymą ir turi būti sudaryta galimybė veiksmingai dalyvauti panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo sprendimų priėmimo procese.
Daugiau informacijos apie giluminio atliekyno įrengimą:
- 2024 m. kovo 15 d. viešos konsultacijos medžiaga. Giluminis radioaktyviųjų atliekų atliekynas | Ignalinos atominė elektrinė
- 2024 m. kovo 15 d. viešos konsultacijos transliacija. https://virtual.iae.lt/konferencija/GA_viesoji_konsultacija_20240315.mp4
Zarasų rajono savivaldybės administracijos informacija
*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą. Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai. www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.
Nebūkim naivūs – niekas Zarasų rajono neišbrauks iš atliekynų sąrašo, nes rečiausiai apgyvendintame ir beišmirštančiame Lietuvos rajone tokius atliekynus tik ir statyti.
Tai čia ,galimai,komentuoja tie,kurie ir pasirašė ,kad toks atliekynas atsirastų…