INFORMACIJA APIE SVEIKATOS PRIEŽIŪROS ĮSTAIGŲ TINKLO REFORMĄ

0
133
gmp

REFORMOS PRIEŽASTYS IR EIGA
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija 2021 m. spalio mėnesį inicijavo sveikatos priežiūros tinklo reformą. Reformos tikslas – užtikrinti kokybiškų ir saugių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą visiems Lietuvos gyventojams, nepaisant jų gyvenamosios vietos, socialinės ar ekonominės padėties, o paslaugos būtų prieinamos geografiniu, komunikaciniu, organizaciniu ir ekonominiu lygmeniu, kad pagerėtų Lietuvos gyventojų sveikata.

2023 m. gegužės 25 d. Zarasų rajono savivaldybės tarybos sprendimu nutarta steigti Zarasų rajono savivaldybės viešąją įstaigą Sveikatos centrą (toliau – Sveikatos centras), jungiant į vieną juridinį vienetą Zarasų rajono savivaldybės viešąją įstaigą pirminės sveikatos priežiūros centrą ir Zarasų rajono viešąją įstaigą Zarasų ligoninę. Jungimo procesas turi būti baigtas iki šių metų pabaigos. Naujas sveikatos centras teiks pirminės ir antrinės sveikatos priežiūros paslaugas. Naujai įsteigto centro paslaugų kokybės gerinimui bus skirta 1,2 mln. ES lėšų. Visiems reorganizuojamų įstaigų darbuotojams bus pasiūlyta dirbti naujai kuriamame Sveikatos centre tokiomis pat arba geresnėmis sąlygomis negu dirbo iki šiol.

GREITOSIOS MEDICINOS PAGALBOS (GMP) PERTVARKA
Nuo šių metų liepos 1 d. startuoja GMP pertvarka. Jos esmė – sujungti iki šiol veikusius atskirus GMP padalinius ir tarnybas į vieną tarnybą. Bus sukurtas vieningas GMP brigadų tinklas, kuris padengs visą šalies teritoriją. Nauja GMP tarnyba veiks kaip atskiras juridinis vienetas prie Sveikatos apsaugos ministerijos. GMP pertvarka finansuojama Europos Sąjungos ir valstybės biudžeto lėšomis.
 
Prie Kauno greitosios medicinos pagalbos stoties, kurios pagrindu kuriama vieninga GMP tarnyba, prijungiama penkiolika GMP stočių. Zarasų GMP priklausys Vilniaus GMP stoties padaliniui. Po naujos tarnybos sukūrimo GMP išsikviesti visą laiką galima trumpuoju skubiosios pagalbos numeriu  112.
 
PIRMINIO LYGIO PASLAUGOS
Nuo šių metų liepos 1 d. pradedamos formuoti šeimos gydytojo komandos. Planuojama, kad šeimos gydytojo komandą sudarys įvairių sričių specialistai ir šeimos gydytojas galės operatyviau nukreipti pacientą tolimesniam ištyrimui bei gydymui. Nors Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija dar nėra įsakymų tvarka patvirtinusi šeimos gydytojo komandos narių funkcijų, tačiau planuojama, jog komandoje veiks šie specialistai: šeimos gydytojas, slaugytojas, akušeris ginekologas, socialinis darbuotojas, sveikos gyvensenos specialistas, kineziterapeutas, slaugytojas – atvejo vadybininkas keliomis ligomis sergančių pacientų priežiūrai, apylinkės administratorius. Nuo liepos 1 d. tęsiama ambulatorinė slauga namuose. T. y. bus siekiama visas įmanomas medicinines paslaugas sergančiam žmogui, sutrikus jo savarankiškumui dėl ligos, suteikti namuose. Planuojama įkurti cukrinio diabeto slaugos kabinetą. Tikslų procesą inicijuos ir organizuos koordinuos šeimos gydytojas, todėl pirmiausia reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.
 

Pirminio lygio paslaugos, kurios buvo teikiamos iki šiol – bus teikiamos ir toliau: pirminės ambulatorinės odontologijos paslaugos, pirminės ambulatorinės psichikos sveikatos priežiūros paslaugos ir kt. Bus tęsiamos teritorinių ligonių kasų finansuojamos prevencines programos.

ANTRINIO LYGIO PASLAUGOS
Skubios medicinos pagalbos paslaugos (priėmimo ir skubios pagalbos skyriuje) toliau veiks nenutrūkstamai.
 
Palaipsniui planuojama mažinti palaikomojo gydymo ir slaugos stacionaro lovadienių skaičių. Nustačius reikalingą paslaugų poreikį, pacientas bus gydomas dienos stacionare arba bus teikiama ambulatorinė slauga ir pagalba į namus. Taip pat planuojama plėsti dienos stacionaro, dienos chirurgijos bei ambulatorinės chirurgijos paslaugas.

Toliau bus teikiamos paliatyvios slaugos, gydytojų specialistų konsultacijos: vaikų ligų, vidaus ligų, chirurgo, ginekologo, oftalmologo, otorinolaringologo, ambulatorinės ir fizinės medicinos, ir reabilitacijos paslaugos, vidaus ligų stacionarinės paslaugos, taip pat geriatrijos tarnybos paslaugos. Bus teikiamos ir socialinės paslaugos, tokios kaip paciento pavėžėjimas medicininėms paslaugoms gauti.

 
ASMENS SVEIKATOS PRIEŽIŪROS TINKLAS
Bendradarbiavimo sutartimis sveikatos priežiūrą vykdančios įstaigos bus jungiamos į tinklą. Tinklą sudarys biudžetinės ir privačios įstaigos, kurios yra pasirašiusios finansavimo sutartis su teritorine ligonių kasa. Tinklo tikslas – dalintis informacija, kad kiekvienas pacientas kuo operatyviau patektų pas jam reikalingus sveikatos priežiūros specialistus. Planuojama, kad naujai sukurtas savivaldybės Sveikatos centras bendradarbiaus su Visuomenės sveikatos biuru pacientų sveikos gyvensenos įgūdžiams stiprinti. Bus siekiama, kad kiekvienas pacientas būtų suinteresuotas kuo labiau rūpintis savo sveikata. Zarasų rajono savivaldybėje esant 10000–14000 gyventojų ir trūkstant siaurų gydytojų specialistų: kardiologo, neurologo, endokrinologo, bus sudaromos bendradarbiavimo sutartys su besiribojančios savivaldybės ASPĮ šių specialistų konsultacijoms gauti.
 
PERSONALAS
Mažosios savivaldybės, tame tarpe ir Zarasų rajono, susiduria su gydytojų trūkumu. Šiandien didelė dalis ligoninės gydytojų dirba didesniu nei 1 etato krūviu. Gydymo įstaigų svetainėse (https://www.zarasupspc.lt/ ir www.Zarasuligonine.lt ) nurodoma jog šiuo metu trūksta: šeimos gydytojų, gydytojo chirurgo, odontologo, psichiatro, anestezijos ir intensyviosios terapijos slaugytojo, medicinos gydytojo budėtojo, vidaus ligų gydytojo, kardiologo, neurologo, oftalmologo, slaugytojo padėjėjo, vaikų ligų gydytojo.
 
Savivaldybė, reaguodama į didelį personalo trūkumą, rengia specialų pasiūlymą gydytojams, svarstantiems dirbti Zarasų rajone. Šiandien specialistams siūlomas rezidentūros studijų finansavimas. Dirbantiems gydytojams – gyvenamųjų patalpų suteikimas. Negyvenantiems Zarasuose gydytojams – rengiama tvarka dėl gydytojų kelionės išlaidų kompensavimo vykstant į darbą. Nuolat diskutuojama su pirminio ir antrinio lygio sveikatos priežiūros įstaigomis dėl sveikatos paslaugų gerinimo Zarasų rajone.
 
Savivaldybės gydytoja 

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite