INFORMACIJA DĖL LABAI MAŽAI RADIOAKTYVIŲ ATLIEKŲ ATLIEKYNO

0
22
min news zrs 427 saugykla 1

Valstybinė atominės energetikos saugos inspekcija (toliau – VATESI) 2022-03-14 gavo Lietuvos Respublikos Seimo Ekonomikos komiteto prašymą įvertinti Zarasų rajono savivaldybės mero 2022 m. kovo 10 d. kreipimąsi „Dėl radioaktyvių atliekų atliekyno“ ir esant poreikiui priimti atitinkamus sprendimus, o 2022-03-15 gavo ir Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarijos prašymą Energetikos ministerijai ir VATESI pagal kompetenciją išnagrinėti nurodytą kreipimąsi ir atsakyti savivaldybės merui.

Atsakydami į nurodytus prašymus, VATESI pateikė šią informaciją.

Pagal kompetenciją, nurodytą Branduolinės saugos įstatyme, VATESI, vykdydama branduolinės saugos valstybinį reglamentavimą ir priežiūrą, įvertino VĮ Ignalinos atominės elektrinės (toliau – VĮ IAE) paraišką (kartu su saugą pagrindžiančiais dokumentais) išduoti leidimą įvežti radioaktyviąsias atliekas į labai mažai radioaktyvių atliekų atliekyną (toliau – Atliekynas), pastatytą Visagino savivaldybėje, ir pirmą kartą atlikti Atliekyno sistemų bandymus, panaudojant radioaktyviąsias atliekas bei parengė sprendimo projektą dėl leidimo išdavimo. VATESI specialistai įvertino, ar saugą pagrindžiančiuose dokumentuose aprašyta ir pagrįsta planuojama veikla – radioaktyviųjų atliekų įvežimas į Atliekyną ir jo sistemų bandymas su įvežtomis radioaktyviosiomis atliekomis – atitinka jai keliamus branduolinės, radiacinės ir fizinės saugos reikalavimus ir, vykdant šią veiklą, darbuotojai, gyventojai ir aplinka bus tinkamai apsaugoti nuo jonizuojančios spinduliuotės poveikio. Pasiūlymai iš visuomenės dėl leidimo išdavimo projekto buvo renkami nuo 2022 m. vasario 24 d iki 2022 m. kovo 24 d. Zarasų rajono savivaldybės mero kreipimasis buvo įvertintas kaip vykstančio visuomenės dalyvavimo proceso metu gautas pasiūlymas.

 
Branduolinės energetikos objekto vietos (aikštelės) parinkimą ir jos pagrindimą vykdo projektą įgyvendinantys asmenys. Kartu su kitomis atsakingomis institucijomis VATESI pagal kompetenciją vykdo Atliekyno vietos (aikštelės) saugos pagrindimo vertinimą. Branduolinės energetikos objekto projekto įgyvendinimas yra ilgalaikis procesas, todėl labai svarbu, kad su šiuo procesu susiję sprendimai būtų nuoseklūs.

Atliekyno saugą pagrindžiančiuose dokumentuose, pateiktuose VATESI vertinti, nagrinėti įvairūs galimos gyventojų natūraliai gaunamos apšvitos padidėjimo scenarijai. Buvo vertinti realūs scenarijai, kaip natūraliai keisis Atliekyno saugai svarbių sistemų būklė. Taip pat ir hipotetiniai scenarijai, jei įvyktų staigi Atliekyno saugai svarbių sistemų, sulaikančių radionuklidų sklaidą degradacija, pasibaigus Atliekyno priežiūros laikotarpiui, tiek ir įvykus netyčiniam įsibrovimui į Atliekyną. 

Zarasų rajono gyventojai galimybę susipažinti su galimu Atliekyno poveikiu gyventojams, turėjo tiek poveikio aplinkai vertinimo etape, tiek ir vėliau.

Apibendrinta informacija apie planuojamą veiklą Atliekyne ir VATESI atliktą šios planuojamos veiklos saugos įvertinimą, pateikiama Atliekyno saugą pagrindžiančių dokumentų peržiūros ir įvertinimo santraukoje. Taip pat kiti dokumentai, parengti sprendimui priimti, yra paskelbti VATESI svetainėje, skirsnyje „Visuomenės dalyvavimas sprendimų priėmime“.

Taip pat atkreipiame Jūsų dėmesį, kad 2022 metais numatoma atlikti visos Lietuvos radioaktyviųjų atliekų tvarkymo sistemos tarptautinį ekspertinį įvertinimą. Tai padarys Tarptautinės atominės energijos agentūros ARTEMIS misija. Misija vertins nacionalinės radioaktyviųjų atliekų tvarkymo sistemos (teisės aktų, radioaktyviųjų atliekų tvarkymo reglamentavimo ir priežiūros institucijų veiklos ir radioaktyviųjų atliekų tvarkymo programos) atitikimą TATENA saugos standartams.

 
Įvertinus visus aukščiau išdėstytus faktus ir argumentus, į Zarasų rajono mero pasiūlymą neišduoti leidimo įvežti radioaktyviąsias atliekas į Atliekyną ir pirmą kartą atlikti Atliekyno sistemų bandymus, panaudojant radioaktyviąsias atliekas, neatsižvelgiama.

Informacija parengta pagal VATESI pateiktą atsakymą

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite