INVESTAVIMO IR FINANSŲ VALDYMO ABC

0
28

Niekas nenori gyventi nuo atlyginimo iki atlyginimo ar tuo labiau „į skolą“. Tačiau tam, kad to būtų galima išvengti, reikia susikurti „finansinę pagalvę“ ateičiai ir turėti tvirtą finansinį pagrindą po kojomis. Tai savo ruožtu reikalauja tinkamo savo finansų valdymo, pradedant taupymu ir baigiant investavimu.

Be tinkamo finansinio ir investicinio raštingumo gali būti sudėtinga nuosekliai ir sėkmingai siekti išsikeltų finansinių tikslų. Todėl bent jau pradžiai yra svarbu žinoti paprasčiausius būdus, kaip galima sutaupyti ir kokie investavimo būdai galėtų būti priimtiniausi vienose ar kitose aplinkybėse.

Investavimas: nuo ko pradėti?

Prieš pradedant investuoti yra svarbu suprasti, kad visos investicijos yra susijusios su mažesne ar didesne rizika. Investuodami jūs visada rizikuojate prarasti dalį ar visus savo investuotus pinigus. Todėl prieš nusprendžiant kur investuoti, reikėtų įsivertinti galimas rizikas, jų laipsnį ir savo finansines bei psichologines galimybes toleruoti vienokio ar kitokio pobūdžio investicinę riziką.

Tam tikslui jums reikėtų imtis visų atsargumo priemonių, kurios padėtų užtikrinti, kad neprisiimate per didelių ir nepamatuotų rizikų.

  • Pradėkite nuo savo pajamų ir išlaidų planavimo. Tai padės įvertinti, kiek pinigų tiksliai galite skirti investavimui, nerizikuodami savo ar šeimos gerbūviu.
  • Įvertinkite, kiek pinigų galite atsidėti kaip rezervą nenumatytiems atvejams. Įprastai yra rekomenduojama, kad asmuo turėtų rezervą, kurio užtektų bent 6 mėnesiams darbo ar pajamų praradimo atveju. Bet būtinai atsižvelkite į savo situaciją: būtinuosius poreikius, ir įsipareigojimus bei pagal tai formuokite savo rezervą.

Tuomet, jei jau nuspręsite investuoti, reikėtų pasinaudoti gerosiomis investicinio valdymo praktikomis:

  • Paskirstyti investicijas ir neinvestuoti visų santaupų į vieną produktą (vadinamoji diversifikacija);
  • Susipažinti su visomis pasirinkto investicinio produkto sąlygomis, su juo susijusiomis išlaidomis ir jų įtaka investicinei grąžai;
  • Domėtis ir sekti savo investicijas bei suprasti kaip ekonominiai, finansiniai ar geopolitiniai pokyčiai gali įtakoti jūsų investicijas.

Tai padės jums išvengti didžiausių investavimo klaidų, kurios bereikalingai padidins jūsų prisiimamas rizikas. O turint šiuos patarimus omenyje, galima pradėti galvoti apie priimtiniausios investijų būdo ir investicinių produktų pasirinkimą, kurių yra apstu: nuo indėlių, obligacijų, akcijų ar investicinių fondų iki išvestinių finansinių priemonių ir kriptovaliutų. Kiekvienas jų skiriasi savo investicine grąža, rizikos lygiu ir pobūdžiu, kitais parametrais. Todėl pasirinkite būtent tokią ar tokias investicijas, kurios geriausiai atitinka jūsų išsikeltus tikslus.

Finansų valdymas: nuo ko pradėti?

Investavimas nepadės, jei neturėsite atliekamų lėšų, kurias galėtumėte paskirstyti investicijoms. O kad lėšų investicijoms būtų, reikia žinoti, kaip tinkamai valdyti savo finansus.

Svarbus pirmas žingsnis valdant savo finansus yra savo biudžeto sudarymas. Jis turėtų leisti jums įvertinti kiek ir kokių pajamų gaunate bei kokias išlaidas patiriate. Žinodami konkrečius pajamų ir išlaidų dydžius, galėsite tiksliau įvertinti galimas išlaidų mažinimo sritis ir potencialias santaupų ir lėšų investicijoms sumas. Be to, pastovus asmeninio biudžeto sekimas padės pasirinktą taupymo ar investavimo planą vykdyti nuosekliau.

Kitas svarbus žingsnis yra savo finansinių įsipareigojimų įvertinimas. Svarbu žinoti kiek ir kam esate skolingas bei kokiomis sąlygomis pasiskolinote. Tai padės įvertinti išankstinio paskolų grąžinimo bei refinansavimo galimybes. Tokie sprendimai gali padėti sumažinti įsipareigojimų vykdymo išlaidas bei tokiu būdu atlaisvinti lėšų kitų savo finansinių planų įgyvendinimui.

Savo finansus ir finansinius planus turėtuėmte vertinti įvairiapusiškai, atsižvelgdami ne į vieną sritį (pvz. gaunamas pajamas), bet vertindami kaip visos jūsų biudžeto dalys sąveikauja tarpusavyje, kaip pokytis vienoje vietoje (pvz. padidėjusios išlaidos) gali paveikti finansus kitoje vietoje (pvz. lėšas investicijoms).

Daugiau informacijos apie finansus ieškokite: www.finero.lt.

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite