JONAS MEKAS „AŠ GALVOJAU APIE DAIKTIŠKĄ, DOKUMENTINĘ POEZIJĄ“

0
42
20220405 083504

Jonas Mekas (1922–2019), kurio šimtąsias gimimo metines minime šiais metais  – vienas didžiausių nepriklausomo avangardinio kino meistrų, poetas, dramaturgas, eseistas, kritikas. Jūsų dėmesiui pristatome dvi naujai  kunigo Justo Jasėno dovanotas puikias knygas, susijusias su šios iškilios asmenybės kūryba ir gyvenimu.

Siūlome susipažinti su pirmuoju „Raštų“ tomu, kuriame publikuojama visa lietuviškai ir angliškai kurta Jono poezija. Į lietuvių kalbą angliškus Jono Meko eilėraščius vertė Kornelijus Platelis. Knygoje ir Semeniškių idilės, ir Reminiscensijos, ir Gėlių kalbėjimas, ir Einu aš vienas, ir Žodžiai ir raidės, ir kiti rinkiniai.

„Turbūt tai iš viso viena geriausių, klasikinių lietuvių poezijos knygų“, – sako „Raštų“ pratarmėje Tomas Venclova apie J. Meko poezijos rinkinį „Semeniškių idilės“. – „Viskas prasidėjo Semeniškiuose, Parovėjos krašte, netoli Biržų… Jonas Mekas iš karto pradėjo nuo aukštos gaidos – pirmasis rinkinys Semeniškių idilės“(1948)“.

Vytautas Landsbergis „Raštų“  pratarmėje „Jono daiktai“ rašo:

„Jonas Mekas rašė apie daiktus.

Jonas tiesiog rašo daiktus, toks jo būdas.

Viskas yra daiktai. Kuriuos matai, jeigu matai…“

Czeslaw Milosz  pratarmėje „Mekas“ rašo (iš anglų kalbos vertė Marias Burokas): „Meko jautrumas nepakartojamoms ir Idilėse atskleistoms jo gimtojo Šiaurės Lietuvos regiono spalvoms, kvapams, ir šviesai yra visionieriaus jautrumas…“.

Kita labai originali knyga „Jonas ir Adolfas Mekai. Gyvenimo lai(Š)kai“ ­– konkurso „Metų knygos rinkimai 2020“ – publicistikos ir dokumentikos knygų kategorijos nugalėtoja.  

Pasaulyje žinomi ne tik Jono, bet ir brolio  Adolfo Mekų vardai. Jungtinėse Amerikos Valstijose broliai kūrė avangardo istoriją, bendravo su žymiausiais pasaulio menininkais, tačiau už profesinių pasiekimų slypėjo ir nepaliaujamas gimtojo krašto ir Semeniškiuose (Biržų r.) likusios šeimos ilgesys.

„Šią knygą būtų galima pavadinti filmu, atsidūrusiu ant popieriaus, kuriame susitinka Mekų šeimos nariai ir jų artimieji. Dviejų brolių gyvenimas skleidžiasi laiškuose šeimos nariams, likusiems Lietuvoje”, – pasakoja knygos sumanytojas Kęstutis Pikūnas.

Nuo 1957 iki 1995 metų iš Niujorko į Semeniškių kaimą Jonas ir Adolfas Mekai išsiuntė daugiau nei šimtą laiškų mamai, broliui Petrui ir kitiems artimiesiems adresuotų laiškų. Laiškuose pasakojamos išskirtinės brolių istorijos, minimos neįtikėtinos pažintys ir patirtys Amerikoje, tačiau dauguma jų persmelkti vaikystės ilgesio ir prisiminimų iš Lietuvos. Originalius laiškus, iškarpas ir nuotraukų albumus išsaugojo brolis Petras Mekas, o su knygos sudarytoju Kęstučiu Pikūnu šia medžiaga pasidalijo Biržuose gyvenančios Mekų dukterėčios Edita Rubinienė ir Ina Guogienė. Knygoje gausu ir mažai kam matytų šios giminės gyvenimą iliustruojančių nuotraukų.

Knygas rasite Zarasų viešosios bibliotekos Mokslo šakų literatūros skyriuje.

Dėkojame mūsų bičiuliui kunigui Justui Jasėnui už dovaną.

Parengė Jolanta Lementauskienė

Nuotr. Inesos Dumbravienės

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite