Artėja gražiausios metų šventės – Šv. Kalėdos ir Naujieji metai. Daugelis nori pasidžiaugti, pradžiuginti kitus bei paįvairinti šventes pirotechnikos priemonėmis. Fejerverkai bei kitos pirotechnikos priemonės gali atnešti ne tik džiaugsmą. Kiekvienais metais šventinę nuotaiką aptemdo neatsargus suaugusiųjų ir vaikų elgesys su pirotechnikos priemonėmis, nes dėl netinkamo jų naudojimo padaryti sužalojimai paprastai yra labai pavojingi ir sunkiai gydomi.
Pagal pavojingumą fejerverkai skirstomi į keturias kategorijas:
– F1 kategorija – fejerverkai, keliantys labai mažą pavojų, labai mažai triukšmo, yra skirti naudoti aptvertose teritorijose, taip pat naudoti gyvenamosiose patalpose;
– F2 kategorija – fejerverkai, keliantys mažą pavojų, mažai triukšmo ir skirti naudoti aptvertose teritorijose, esančiose lauke;F3 kategorija – fejerverkai, keliantys vidutinį pavojų ir skirti naudoti didelėse atvirose teritorijose, jų keliamas triukšmas neviršija nustatytų ribinių (leistinų) dydžių;
– F4 kategorija – fejerverkai, keliantys didelį pavojų ir skirti tvarkyti (prižiūrėti) ir naudoti tik pirotechnikams, jų keliamas triukšmas neviršija nustatytų ribinių (leistinų) dydžių.
Pagrindiniai pirotechnikos priemonių saugaus naudojimosi reikalavimai:
- Daugiašūvės baterijos statomos ant kieto, lygaus paviršiaus. Uždegus dagtį, būtina atsitraukti saugiu atstumu (ne arčiau kaip 25 m).
- Raketos kotas įstatomas į gerai įtvirtintą vertikalų stovą, esantį ant lygaus, kieto pagrindo, ir uždegama dagtis. Būtina atsitraukti saugiu 25 m atstumu.
- Vulkanai / fontanai statomi ant lygaus, kieto, nedegaus pagrindo. Uždegus dagtį, būtina atsitraukti saugiu atstumu.
- Romėniškos žvakės pritvirtinamos prie vertikalaus kuolo, įtvirtinto žemėje, ir uždegama dagtis. Būtina atsitraukti saugiu atstumu.
- Suktukai paguldomi ar pastatomi nurodyta kryptimi ant kieto pagrindo ir uždegama dagtis. Būtina atsitraukti saugiu atstumu.
Saugaus elgesio patarimai
- pirotechnika nėra žaislai – tai didelio pavojaus gaminiai, todėl negalima leisti su jais žaisti vaikams;
- leidžiant fejerverkus reikėtų būti ypač atsargiems;
- labai svarbu naudoti pirotechnikos priemones tik griežtai laikantis gamintojo instrukcijų, todėl prieš naudojant fejerverkus, būtina išsiaiškinti, kaip tai daryti saugiai;
- fejerverkai gali sužaloti žmones ar uždegti pastatus, todėl juos naudoti reikėtų toliau nuo pastatų, medžių, automobilių ir tų vietų, kur susirenka žmonių;
- svarbu atokiau atsitraukti nuo tų žmonių, kurie leidžia fejerverkus;
- leidžiant fejerverkus, negalima nukreipti juos į žmones;
- nesuveikusių pirotechnikos priemonių negalima uždegti pakartotinai, prie jų nereikėtų artintis dar kurį laiką;
- pirotechnikos priemonėmis pavojinga sprogdinti kitus daiktus, pavyzdžiui butelius ir pan.;
- savadarbė pirotechnika yra labai pavojinga, nes nėra išbandyta ir negalima prognozuoti jos veikimo, kuria kryptimi ir kokiu atstumu lėks skeveldros;
- nebandykite pasigaminti fejerverkų patys.
Sužalojimai
Visi sužalojimai, kurie padaromi dėl neatsargaus pirotechnikos priemonių naudojimo, yra labai pavojingi ir sunkiai gydomi.
Asmenims, leidžiantiems fejerverkus, patartina dėvėti apsauginius akinius, nes pagal JAV atliktus tyrimus, apie 40 proc. sužalojimų patiriama galvos srityje – tai akys, veidas, ausys, dar apie 40 proc. sudaro rankų ir pirštų sužalojimai. Dažniausi yra nudegimai.
Fejerverkais susižaloja 74 proc. vyrų, 26 proc. moterų. Vyrai paprastai susižeidžia patys, leisdami fejerverkus, o moterys juos stebėdamos.
Reikalavimai pirotechnikos priemonėms:
- ant pirotechnikos priemonės turi būti etiketė, kurioje lietuvių kalba matomai, aiškiai ir nenutrinamai įrašytas gamintojo pavadinimas ir adresas, tipas, pirotechnikos priemonės, partijos ar serijos numeris, kategorija, pirotechninio mišinio bendra masė, amžius, nuo kurio galima įsigyti atitinkamą pirotechnikos priemonę, gaminio naudojimo instrukcija, mažiausias saugus atstumas iki pirotechnikos priemonės ją naudojant (jeigu priemonė skirta naudoti tik lauke ar gaminio konstrukciniai ypatumai nustato tokią būtinybę;
- papildomai pirotechnikos priemonių naudojimas (jeigu reikia) gali būti pavaizduotas grafiškai;
- draudžiama naudoti pirotechnikos priemones arčiau kaip 30 metrų nuo mokyklų, vaikų darželių, gydymo ir reabilitacijos įstaigų. Į gimnazijos patalpas neštis pirotechnikos priemones griežtai draudžiama;
- draudžiama naudoti pirotechnikos priemones nuo 22.00 val. iki 8.00 val. (išskyrus švenčių dienas, taip pat per masinių pramogų renginius, kuriuos rengti nustatyta tvarka yra išduotas leidimas);
- draudžiama parduoti ir naudoti pirotechnikos priemones asmenims iki 14 metų, o tam tikrų kategorijų fejerverkus draudžiama parduoti asmenims, neturintiems 18 metų;
- draudžiama naudoti ir parduoti pirotechnikos priemones asmenims, apsvaigusiems nuo alkoholio, narkotikų, psichotropinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų;
- prekybos centruose, išskyrus specializuotas parduotuves, maksimalus leistinas pirotechninio mišinio kiekis – 10 kg, bet ne daugiau nei 50 kg fejerverkų. Laikinosiose prekybos vietose šie skaičiai dar mažesni – 6 kg ir 30 kg.
Jei pirotechnikos gaminys neiššovė:
- neikite prie jo mažiausiai penkias minutes arba tiek, kiek nurodyta instrukcijoje;
- nebandykite jo ardyti ar uždegti iš naujo;
- neužsidegusį ar neiššovusį gaminį reikia panardinti į vandenį, įdėti į maišelį ir išmesti į šiukšlių konteinerį.
Kokias pirotechnikos priemones pirkti?
Pirkite pirotechnikos priemones, kurios yra patikrintos ir sertifikuotos, todėl jas saugu naudoti, nes jų veikimas yra prognozuojamas. Visos legaliai Lietuvoje parduodamos pirotechnikos priemonės privalo turėti lietuvių kalba pateiktą instrukciją. Prieš įsigydami pirotechnikos priemones atkreipkite dėmesį į jų naudojimo instrukciją, kurioje išvardinti saugumo reikalavimai: kaip pirotechninę priemonę naudoti saugiai, ar galima naudoti patalpose, amžius, nuo kurio galima ją įsigyti ir naudoti. Taip pat turi būti nurodytas galiojimo laikas. Šiais reikalavimais būtina vadovautis.
Kaip elgtis su pirotechnikos priemonėmis?
- Nenaudokite savadarbių ar neaiškios kilmės pirotechnikos priemonių.
- Pirotechnikos priemones naudoti griežtai draudžiama neblaiviems ir apsvaigusiems asmenimis
- Saugokite pirotechnikos priemones nuo vaikų.
- Pirotechnikos priemones naudokite saugioje vietoje. Saugi vieta – tai vieta atokiau nuo pastatų, automobilių, žmonių susibūrimo vietų.
- Jokiu būdu pirotechnikos priemonių neardykite, nes jų gamybai naudojamos cheminės medžiagos yra pavojingos, taip pat ardomos jos gali sprogti.
- Naujųjų metų naktį gyvenamųjų būstų balkonuose nepalikite degių, staigiai užsiliepsnoti galinčių medžiagų. Kilus gaisrui dėl neatsargiai paleistų pirotechnikos priemonių, nedelsiant kvieskite ugniagesius.
- Pasirinkite saugią vietą leisti fejerverką. Saugi vieta – tai vieta atokiau nuo pastatų, automobilių, žmonių susibūrimo vietų. Vykstant šventei, koncertui ar Naujųjų metų sutiktuvėms, nederėtų leisti fejerverkų juos nusinešus į minios vidurį. Geriausia šaudyti fejerverkus atviroje erdvėje, kur jiems negali sutrukdyti, pavyzdžiui, medžių šakos ar kiti dalykai. Pasitaiko atvejų, kuomet dėl fejerverkų užsiliepsnoja daugiabučiai namai, ypač jų balkonai. Raketos kartais netikėtai pakeičia kryptį ar būna paleidžiamos tokiu kampu, kad pataikytų į balkonus, nesilaikoma saugaus atstumo. Kartais užsiliepsnoja ir ūkiniai pastatai, o tuomet, kai fejerverkai leidžiami automobilių aikštelėse – transporto priemonės.
Linkime saugių Švenčių.
Zarasų rajono savivaldybės administracijos informacija
*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą. Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai. www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.