KALBOS DIENA ZARASŲ „ĄŽUOLO“ GIMNAZIJOJE

0
30
RBIK7225a

Lietuvių kalbos dienos pirmą kartą Lietuvoje pradėtos rengti 2016 metais. Valstybinės lietuvių kalbos komisijos pirmininkė Daiva Vaišnienė teigė, kad šių dienų idėja kilo iš noro susikalbėti ta pačia kalba ir kalbėti apie tą pačią kalbą, asmeninio ir bendruomeninio tapatumo poreikio ir noro skatinti kalbos kūrimą. Pasirinktos dvi valstybingumui svarbios datos – Vasario 16-oji ir Kovo 11-oji – tarsi vartai, pro kuriuos kviečiama įeiti į šventę ir kalbėti apie mūsų valstybės kalbą.

Į šių dienų renginius savo sumanymus įpynė ir Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja Gitana Kavaliauskaitė, į pagalbą pasitelkusi ne tik savo kolegas gimnazijos mokytojus, bet ir tikrus gimnazijos bičiulius – Lietuvos edukologijos universiteto dėstytojus. Kovo 3 dieną į konferenciją „Kalboje visų namai“ atvyko profesorė Regina Rinkauskienė, docentė Laimutė Bučienė, docentas Vidas Valskys ir lietuvių filologijos specialybės studentė Laura Misiūnaitė. Konferencijos dalyvius pasveikino gimnazijos direktorius Rimantas Bikulčius, Zarasų rajono savivaldybės mero patarėjas Vilhelminas Kuzmickas, Švietimo ir kultūros skyriaus vedėjas Stanislovas Kaulavičius, konferencijoje dalyvavo Zarasų rajono savivaldybės administracijos vyriausioji kalbos tvarkytoja Birutė Kajutytė ir Švietimo skyriaus vyriausioji specialistė Verutė Jarmalavičienė, Zarasų švietimo pagalbos tarnybos direktorė Gintarė Laurikėnienė, Zarasų žemės ūkio mokyklos mokytoja Romualda Gudonienė su mokiniais, Salako lituanistė Inga Gikienė.

Renginį pradėjo ir rimtam darbui visus nuteikė šiemet atgijęs mokytojos Gitanos jaunimo klubas „Lietus vitraže“, kompozicija „Ąžuole mūsų“ įtaigiai atskleidęs tiek kalbos, tiek savo kūrybines galias bei gimnazijos vertybes. Konferencijos eiga buvo kruopščiai suplanuota, todėl I-II gimnazijos klasių mokiniai turėjo galimybę profesorės Reginos Rinkauskienės pamokoje aptarti lietuvių kalbos tarmes ir etnografinius regionus, o III-IV klasių gimnazistai – paklausyti docentės Laimutės Bučienės paskaitos „Tarmė – kaip savitas pasaulio modelis (remiantis lietuvių rašytojų kūrybos pasaulėvaizdžiu)“. Po pietų pertraukos visi skubėjo pamatyti klubo „Lietus vitraže“ atnaujinto spektaklio, skirto mūsų krašto poetui simbolistui Faustui Kiršai atminti, pavadinto „Aš liudiju keliaujančią per žmones/ kūrybos aistrą, laimę ir Golgotą“. Mokiniams buvo priminta poeto kūryba, jo gyvenimo kelias, visus žavėjo klubo gimnazistų susikaupimas, nuoširdumas, kūrybinė, meninė raiška. O geriausiai konferencijos dalyvių dėmesį sutelkti sekėsi docentui Vidui Valskiui, nes jis kalbėjo apie būdingiausias gramatikos negeroves mokinių rašiniuose. Docento paskaitos metu mokiniai aptarė sudėtingesnius kalbos vartojimo atvejus ir kartu atliko užduotis. Renginio pabaigoje vyko visų lauktas protų mūšis, kurį vedė LEU Humanitarinio ugdymo fakulteto lietuvių filologijos specialybės studentė Laura Misiūnaitė. Beje, studentei konkurso dalyvius suintriguoti padėjo Zarasų rajono savivaldybės mero patarėjas Vilhelminas Kuzmickas, paklausęs, kiek Zarasų mieste yra gatvių, pavadintų lietuvių rašytojų vardais. Teisingai atsakiusiems buvo įteiktas Antalieptės krašto kalendorius.

Ši konferencija „Kalboje visų namai“ tą dieną visiems dalyviams priminė mūsų gimtosios kalbos svarbą, lietuvių kalbą puoselėjusias asmenybes, sustiprino mokymosi motyvaciją. Nuoširdžiausia padėka šio renginio sumanytojai, organizatorei lietuvių kalbos mokytojai Gitanai Kavaliauskaitei ir jos bičiuliams Lietuvos edukologijos universiteto mokslininkams.

Janina Dobrovolskienė
Nuotraukos Rimanto Bikulčiaus

RBXT7630a

RBXT7657a

RBXT7663a

RBXT7720a

RBXT7726a

RBXT7744a

RBXT7867a

RBXT7975a

RBXT7981a

RBXT8018a

RBXT8054a

RBXT8117a

S3037903

S3037947

S3037990

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite