KELIU PRIE AUKSO VAINIKO

0
24
grupe

Įsibėgėjo šiųmetės kasmetinės tradicinės parodos ,,Aukso vainikas 2022“ regioninių turų renginiai. Tai Lietuvos nacionalinio kultūros centro jau aštuonioliktus metus organizuojama bene prestižiškiausia mūsų šalyje liaudies meno paroda-konkursas. Į ją kviečiami tautodailininkai, tęsiantys gražias mūsų senelių ir prosenelių liaudies dailės ir dailiųjų amatų tradicijas, kuriantys nuostabius dirbinius.

Taip palaikomos ir populiarinamos kūrybos kryptys, kurių šaknys remiasi Lietuvos etnine kultūra. Tokie kūriniai – neįkainojamos vertybės, o jų kūrėjai verti didžiausios pagarbos. Vertinama už geriausius penkerių metų laikotarpiu sukurtus vaizduojamosios (skulptūra, tapyba, grafika, karpiniai), taikomosios (tekstilė, keramika, medžio dirbiniai, kalvystė, juvelyrika, paprotiniai dirbiniai – margučiai, verbos, sodai) dailės ir kryždirbystės (kryžiai, stogastulpiai, koplytstulpiai, koplytėlės ir kt.) darbus.
Rengiami trys parodos turai: pirmasis – rajonuose, antrajame (apskričių) išrenkami pirmųjų antrųjų ir trečiųjų vietų bei specialiųjų prizų laimėtojai, o trečiajame (respublikiniame) ture trys iš jų – po vieną taikomosios, vaizduojamosios dailės ir kryždirbystės atstovą – paskelbiami geriausiais metų meistrais ir vainikuojami Aukso vainiku.

Visagine – penktąjį kartą
Šiemet Utenos regiono liaudies dailės konkursinę parodą ,,Aukso vainikas 2022“ jau penktą kartą mielai sutiko rengti Visagino miesto savivaldybė, Visagino kultūros centras (parodos kuratorės ir ekspozicijos rengėjos – Violeta Abarienė, Visagino kultūros centro direktoriaus pavaduotoja kultūrai ir Valentina Kociuba, kultūrinės veiklos vadybininkė). Bene svarbiausias renginio smagratis – Vilniaus krašto tautodailininkų – meno kūrėjų ir Lietuvos tautodailininkų sąjungos Vilniaus bendrijų nepailstanti pirmininkė (ir šio projekto vadovė) Ramutė Kraujalienė. Veiklas finansavo Lietuvos kultūros taryba.
Taigi, tądien į Visagino kultūros centro ,,Sedulinos“ parodų salę nors ir rūškanotais lapkričio keliais smagiai rinkosi šios parodos darbų autoriai – tautodailininkai, įvairių liaudies amatų meistrai iš Ignalinos, Molėtų, Utenos, Zarasų rajonų bei Visagino miesto, svečiai, liaudies meno gerbėjai. Parodos uždarymo ir laureatų pagerbimo šventę pradėjo Visagino kultūros centro folkloro ansamblis ,,Krusnė“, vadovaujamas Violetos Gaidienės, kuri nuotaikingai ir vedė visą renginį. Nuoširdų sveikinimo žodį tarė Visagino savivaldybės mero pavaduotoja Aleksandra Grigienė, pasidžiaugė liaudies meno kūrėjų darbais ir kiekvienam visaginiškiui parodos dalyviui įteikė Savivaldybės padėkos raštą. Projekto vadovė R. Kraujalienė ne tik džiaugėsi parodos gyvybingumu, kūrėjų darbštumu, talentingumu, bet ir akcentavo ,,Aukso vainiko“ svarbą etninės kultūros išsaugojimui, papokštavo, kad ši paroda jau sulaukė pilnametystės. Beje, ji pati buvusi prie šios prestižinės parodos-konkurso rengimo ištakų ir kasmet rūpinosi, kad minėtos parodos būtų kuo puikiausios.

Zarasiškiai parodoje
Šiemet į konkursinę parodą ,,Aukso vainikas 2022“ savo kūrybą pateikė 8 Zarasų rajono liaudies meno kūrėjai. Tai tautodailininkai Birutė Andrijauskienė (audimas), Virginija Žukauskaitė-Kazancevienė (margučiai), Gediminas Kairys (medžio drožyba), keramikė Aušra Mačiulytė, tapytojos Daiva Stasiškienė, Onutė Šukštulienė, Danguolė Žilėnienė ir kalvystės amato meistras Renatas Žiliukas. Nuoširdus jiems ačiū už liaudies meno tradicijų puoselėjimą.

Vertinimas
Dar gerokai prieš šventės pradžią parodos ekspozicijoje jau įtemptai darbavosi vertinimo komisija: pirmininkė – Lietuvos nacionalinio kultūros centro Etninės kultūros skyriaus vyriausioji specialistė Solveiga Jakučiūnaitė, nariai – jau minėto skyriaus vyriausioji specialistė Asta Valiukevičienė, Utenos kraštotyros muziejaus direktorė Jovita Nalevaikienė, Aukštaitijos nacionalinio parko ir Labanoro regioninio parko direkcijos Lankytojų aptarnavimo skyriaus vyriausioji specialistė Sigutė Mudinienė (negalėjusi dalyvauti, bet savo vertinimą pateikusi raštu iš anksto) ir šių eilučių autorius atidžiai įsižiūrėdami į dailius kūrinius savo nuomonę kiekvienas apie pretendentus į nugalėtojus mintyse dėliojo, į užrašus žymėjosi, po to diskutavo. Darbo būta nemažo – kaip ne kaip, o iš 57 parodos autorių reikėję išrinkti 3 pačius verčiausius, kurie dalyvaus respublikinėje parodoje, taip pat įvertinti antrųjų, trečiųjų vietų bei specialiųjų prizų laimėtojus.

Vertinimo komisija dirbo darniai ir sutartinai. Kaip besvarstytum, konkursas yra konkursas –teko spręsti dalykiškai. Bene svarbiausias kriterijus lietuvių liaudies dailės, etnokultūros tradicijų tęstinumas, Taip pat kūrinio meniškumas, techninis atlikimo meistriškumas. Po nemažų svarstymų sprendimas: už vaizduojamosios liaudies meno dailės kūrinius I vieta paskirta Reginai Eidžiulienei (tapyba/ Utena), II vieta – Genovaitei Adiklienei (tapyba/ Utena), III vieta – Linai Paukštienei (karpiniai/Utena) ir Žydronei Mameniškienei (grafika /Utena); už taikomosios liaudies dailės kūrinius I vieta paskirta Aušrai Banuškevičiūtei (tradiciniai (nėriniai/Utena) ir Zitai Spranginienei (sodai/Molėtai), II vieta – Virginijai Žukauskaitei-Kazancevienei (margučiai/Zarasai) ir Ritai Kuprinskaitei (megztos kojinės/Visaginas). III vieta – Janinai Čekelienei (siuvinėtos staltiesės/Molėtai); už kryždirbystę III vieta paskirta Eugenijui Vanagickui (Utena), o Renatas Žiliukas (Zarasai) už kryždirbystę apdovanotas specialiu diplomu. Taip pat specialūs diplomai įteikti Svetlanai Bendelston (švilpynės/Visaginas), Aistei Barkutei (siuvinėti paveikslai/Utena) ir Stanislavai Šinkūnienei (siuvinėjimas adinuke/Utena).

Belieka pirmųjų vietų nugalėtojams palinkėti sėkmės respublikiniame ture Gelgaudiškio dvare (Šakių rajone) ateinančių metų sausio 6 dieną – per Tris Karalius.

Vasilijus TRUSOVAS, Zarasų krašto muziejaus muziejininkas (kultūrinių renginių koordinatorius), Utenos regiono konkursinės parodos ,,Aukso vainikas 2022“ vertinimo komisijos narys.

Vytauto Ridiko, Virginijos Žukauskaitės ir autoriaus nuotraukos.

20221110 123658 1

20221110 123847 1

20221110 124627

20221110 125220 1

20221110 125509 1

20221110 145530

314715286 10209883684766278 1597365334130964253 n

315075518 10209883685046285 7000267896483126603 n

bendra

IMG 6015

IMG 6051

IMG 6089

utena

 

 

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite