KOKIĄ ĮTAKĄ GALI TURĖTI NETINKAMAI NAUDOJAMI VETERINARINIAI VAISTAI?

0
33

Atsparumas antimikrobinėms medžiagoms  yra vienas iš didžiausių pavojų žmogaus sveikatai. Neatsakingai naudojami veterinariniai vaistai (antimikrobinės medžiagos) gyvulininkystės pramonėje daro didelę įtaką atsparumo formavimuisi.

Netinkamas vaistų naudojimas turi įtakos ne tik gyvuliams, bet ir žmonėms

Kartais vienkartinis noras sumažinti ūkiui gręsiančius nuostolius (pvz. stebint nepakankamą terapinį efektą po antimikrobinėmis medžiagomis paskirto gydymo – gyvūno nukreipimas skerdimui, nesibaigus išlaukos  laikotarpiui) kelia didelę grėsmę pasaulinio mąsto problemai – antimikrobiniam atsparumui. Siekiant ūkio ekonomikos ir geriausio veterinarinio medikamento terapinio efekto svarbu žinoti, kad ne visos ligos gali būti įveiktos antibiotikais (pvz. antibiotikai neveikia virusų). Pasitelkus diagnostines priemones ir nustačius ligos prigimtį –  galima imtis terapinių ir profilaktinių priemonių, apsisaugant nuo ligos protrūkių ir gaišimų ūkiuose ir taip sumažinant antibiotikų ir kitų veterinarinių vaistų naudojimą. Dažniausiai ūkiuose sutinkamos infekcinės ligos:

  • Bakterinės ligos – sukeliamos bakterijų. Šios kilmės ligos dažniausiai gydomos antibiotikais.
  • Virusinės ligos – sukeliamos virusų. Galima apsisaugoti vakcinomis.
  • Pirmuonių sukeltos ligos – sukeliamos pirmuonių. Dažnu atveju veikia tik unikalūs veterinariniai vaistiniai preparatai.
  • Parazitinės ligos – sukeliamos helmintų. Gydoma antihelmintikais.
  • Grybelinės ligos – sukeliamos grybelių. Gydymui naudojami priešgrybeliniais preparatai.

Kodėl svarbu laiku identifikuoti ligos sukelėją?

Pastebėjus ūkyje ligos protrūkį – svarbu greitai identifikuoti ligos sukėlėją. Kai kurias ligas galima nustatyti greitaisiais tyrimų testais (kas labai palengvina ir pagreitina diagnostiką), tačiau gali prireikti ir serologinių, bakteriologinių ar kitų laboratorinių tyrimų. Ligos protrūkio atveju – labai svarbus reakcijos laikas: kuo greičiau sureaguosite ir imsitės diagnostinių priemonių – tuo mažesni ūkio praradimai ir išlaidos veterinariniams medikamentams. Esant sunkiai ligos būklei – ligos eigai palengvinti gali tekti paskirti ir nesteroidinius vaistus nuo uždegimo (NVNU) ar steroidinius vaistus nuo uždegimo (SVNU) bei kitus veterinarinius medikamentus simptomams lengvinti. Tik patyręs specialistas gali tinkamai atrinkti reikalingas priemones įtariamai ligai diagnozuoti ir jai likviduoti bei paskirti gydymą. Taigi, nuolatos stebėkite savo bandą ir vos tik pamačius pirmus simptomus  – nelaukite: kreipkitės į veterinarijos specialistus. Taip ne tik sumažinsite išlaidas nuostoliams ir veterinariniams vaistams, bet ir su atsakingu požiūriu prisidėsite prie antibiotikų atsparumo mažinimo.

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite