LAPKRIČIO 13- ĄJĄ – EMILIJOS PLIATERYTĖS GIMTADIENIS

0
99

1806 m. lapkričio 13 d. Vilniuje, grafų Pranciškaus Ksavero Broel – Pliaterio ir Onos Pliaterienės (Annos fon Mohl) šeimoje  gimė lietuviškoji Žana d‘Ark – Emilija Pliaterytė, 1831 m. sukilimo prieš Rusijos valdžią Lietuvoje viena iš veikėjų, savo kovos kelią pradėjusi Zarasų krašte. Antazavės ir Dusetų dvaruose gyveno jos giminės, čia ne kartą per savo trumpą 25 metų gyvenimą lankėsi Emilija.

1831 m. kovo 29 d. Emilija Pliaterytė su savo adjutante Marija Prušinskaite ir Cezariu Pliateriu Dusetų bažnyčioje paskelbė sukilimo pradžią, iškėlė vėliavą ir pasakė kalbą. Susirinko 280 šaulių, 60 raitelių ir keli šimtai dalgiais ginkluotų vyrų, daugiausia valstiečių. Kitą rytą buvo užpulta Daugailių arklių pašto stotis, iš kur paimta 30 arklių ir kasa. Balandžio 2 d. E. Pliaterytės būrys susidūrė su rusų generolo F. Širmano kariais iš Daugpilio tvirtovės, vykusiais slopinti sukilimo Žemaitijoje. Balandžio 4 d. jos vadovaujamas būrys kartu su C. Pliaterio ir J. Horodeckio daliniais užėmė Zarasus. Paskatinti laimėjimų, sukilėliai patraukė į Daugpilį. Tačiau iš čia į Zarasus buvo pasiųstas pulkininko Kapelio vadovaujamas grenadierių – pionierių batalionas su 2 patrankomis. Po susidūrimo su sukilėliais rusai atsiėmė miestą. Emilijos Pliaterytės būrys buvo išblaškytas, bet vėliau jo likučiai susijungė su Cezario Pliaterio daliniais. Ji dalyvavo dar ne viename mūšyje, bet sukilėliams pralaimint, o jos jėgoms silpstant, sunkiai susirgo ir 1831 m. gruodžio 23 d. mirė, su svetima pavarde buvo palaidota Kapčiamiesčio kapinėse.

Emilijai Pliaterytei skirtą ekspoziciją galima aplankyti Antazavės dvare antradieniais – šeštadieniais 10 – 18 val., o sekmadieniais 10 – 16 val.

Zarasų krašto muziejaus informacija.

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite