LIETUVOS ŽYDŲ GELBĖTOJŲ DIENOS MINĖJIMAS

0
56

Kovo 15 diena nuo 2023 m. minima kaip Žydų gelbėtojų diena, prisimenant Vilniaus universiteto bibliotekininkę Oną Šimaitę, 1966-ųjų kovo 15-ąją tapusią pirmąja lietuve, kuriai buvo suteiktas Pasaulio Tautų Teisuolės vardas už žydų gelbėjimą holokausto metu.

Šią dieną Zarasų krašto muziejuje vyko renginys, priminęs žydų gyvenimo mūsų krašte istoriją, jų masinį sunaikinimą 1941 metais. Buvo prisiminti ir mūsų krašto žmonės, gelbėję žydus nuo sunaikinimo. Yra žinoma tik viena iš mūsų rajono, Padustėlio kaimo kilusi, 1999 m. Pasaulio Tautų Teisuolio vardą kartu su vyru, garsiu dainininku Kipru Petrausku pelniusi  gelbėtoja – Elena Žalinkevičaitė-Petrauskienė. Jų šeima išgelbėjo Siuzi-Danutę Pomerancaitę-Mazurkevič, tapusią smuikininke, Bostono (JAV) akademijos profesore.

Zarasų Pauliaus Širvio aštuntokė Goda Chmieliauskaitė susirinkusius supažindino su Elena Žalinkevičite-Petrauskienė, o tos pačios klasės mokinė Mildutė Kuosaitė perskaitė Siuzi-Danutės Pomerancaitės–Mazurkevič atsiminimus apie jos, gimusios Kauno gete, išgelbėjimą, kurie panašūs į detektyvinę istoriją.

Buvo prisiminti ir kiti Zarasų krato žmones, nors kiek prisidėję prie žydų gelbėjimo, slėpimo Antrojo pasaulinio karo metais. Paminėtas ir šiais metais mirusios zarasietės Gražinos Ragauskaitės indėlis atskleidžiant ir saugant Zarasų krašto žydų istorijos atminimą.

Renginyje gausiai dalyvavo Zarasų „Ąžuolo“ gimnazijos ir Zarasų Pauliaus Širvio progimnazijos mokiniai.

Zarasų krašto muziejaus informacija.

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite