LITERATŪRINIS VAKARAS SU RAŠYTOJU, LITERATŪROLOGU RIMANTU KMITA

0
78

Kovo 14 d. (ketvirtadienį) 17 val. Zarasų r. sav. viešojoje bibliotekoje susitikimas su Rimantu Kmita, literatūros mokslininku, rašytoju, radijo ir televizijos laidų vedėju, žymių romanų „Remyga” ir „Pietinia Kronikas” autoriumi. Vakaro viešnia, renginio moderatorė – literatūrologė, bibliotekos bičiulė Irena Baliulė.

Apie autorių:

Rašytojas Rimantas Kmita (1977) gimė ir augo Šiauliuose, literatūrologijos bakalaurą įgijo Klaipėdoje, vėliau tęsė mokslus Vilniuje. 2003 m. įgijo literatūrologijos studijų programos filologijos magistro laipsnį. 2008 m. apgynė daktaro disertaciją „Poezijos modernėjimas totalitarinės tvarkos rėmuose, XX a. 7–9 dešimtmečiai“, rašydamas ją dvejus metus gyveno Vokietijoje.

Grįžęs dėstė lietuvių literatūrą Klaipėdos ir Vilniaus universitetuose. Nuo 2010 m. yra Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto Šiuolaikinės literatūros skyriaus mokslo darbuotojas. Buvo poetų sambūrio „Placdarmas“ organizatorius (2000–2005 m.), internetinio žurnalo „Skaitymai“ koordinatorius (2003–2006 m.). Šiuo metu dirba Lietuvių literatūros ir tautosakos institute, veda LRT radijo laidą „Literatūros akiračiai“. Publikuoja eseistiką kultūrinėje spaudoje. Nuo 2010 m. – Lietuvos rašytojų sąjungos narys.

Kūryba:

Poezijai (rinkiniai „Nekalto prasidėjimo“ 1999, „Upės matavimas“ 2002, „Švelniai tariant“ 2009) būdinga socialumas, gyvenimo stebėjimas, aprašymas, jos veikėjai gali būti valkatos, besikapstantys šiukšlių dėžėse, benamiai šunys, vabaliukai, riedlentininkai ir pardavėjai, bet autorius, išvengdamas teisuoliško vertinimo, įrodo visų buvimo prasmę.

Pirmoji eilėraščių knyga „Nekalto prasidėjimo“ pelnė Zigmo Gėlės premiją už geriausią metų poetinį debiutą. 2002 m. išėjo antrasis eilėraščių rinkinys „Upės matavimas“, o 2009 m. trečiasis – „Švelniai tariant“. Kmitos poezija įtraukta į almanachus „Baltija“, „Poetinis Druskininkų ruduo“, antologiją „How the Earth Carries Us: Twenty-Six Young Lithuanian Poets“ („Kaip mane žemė nešioja: dvidešimt šeši jaunieji lietuvių poetai“). Eilėraščių išversta į anglų, lenkų, rusų, vokiečių, čekų kalbas.

Savo romanuose autorius nuodugniai atvaizduoja tamsiąją Šiaulių realybę Nepriklausomybės akivaizdoje, vartoja labai autentišką, šiauliečiams būdingą kalbą, aprašo realybėje egzistuojančias vietas. 2016 m. išleistas pirmasis R. Kmitos romanas „Pietinia kronikas“ (2016) parašytas šiaulietišku žargonu. Knyga apdovanota Jurgos Ivanauskaitės vardo premija. Už kūrinį „Remyga” (2020) R. Kmita yra pelnęs Lietuvos rašytojų sąjungos premiją, o Šiaulių dramos teatre pagal šį kūrinį yra pastatytas spektaklis. 

R. Kmitos kūryba versta į anglų, čekų, lenkų, rusų, švedų, ukrainiečių, vokiečių kalbas. 2024 m. talentingasis rašytojas yra pelnęs Lietuvos Respublikos Vyriausybės kultūros ir meno premiją.

Parengė Inesa Dumbravienė

Zarasų r. sav. viešosios bibliotekos atstovė ryšiams su visuomene

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite