LOVOS ČIUŽINIO ISTORIJA: KAIP MIEGODAVOME SENIAU?

0
120
lovos ciuziniai

Net trečdalį savo gyvenimo praleidžiame miegodami, todėl patogi lova yra būtinybė. Šiais laikais įprasta nukeliauti į parduotuvę ir rasti kiekvieno poreikiams pritaikytus čiužinius, temperatūrą padedančias reguliuoti patalynes ir iš išmanių medžiagų gaminamas pagalves. Tačiau taip buvo ne visada. Taigi kviečiame geriau susipažinti su miego, ir ypač čiužinio, istorija.

Senosios civilizacijos

Archeologiniai radiniai padėjo atskleisti, kad į čiužinį panašų daiktą žmonės pasigamino jau prieš 77 tūkst. metų. Jis buvo sukurtas iš lapų ir augalų, kurie atbaidydavo įvairius nuodingus vabalus, pavyzdžiui, uodus. Vėliau senovės Egipte žmonės pradėjo gaminti nuo žemes pakeltas medines lovas. Taip jie bandė nesušalti ant kietos žemės ir apsisaugoti gyvačių bei kenkėjų. Jų lovos čiužiniai buvo gaminami iš vilnos ir lino. Vietoj pagalvės, kai kurie žmonės pasidėdavo lentelę iš akmens ar medžio.

Viduramžiai ir renesansas

Bėgant metams viduramžių Europoje miegojimo sąlygoms įtaką darė žmogaus socialinis statusas. Turtingieji savo lovomis parodydavo turtus – jos buvo didelės, gaminamos iš sunkaus medžio ir kartais net turėdavo užuolaidas. Tokių lovų čiužiniai buvo labai minkšti, kemšami plunksnomis ir dengiami linu. Kartais lovos būdavo labai aukštos ir į jas įlipti reikėdavo kopėtėlių. Neturtingieji vietoj čiužinio naudodavo šienu kimštą maišą ir klodavo jį ant žemės ar mažos pakylos. Kartais čiužinį tekdavo trankyti, kad iš jo pabėgtų vabalai.

Renesanso laikotarpiu vargstantieji toliau miegojo ant šieno, o turtingieji savo lovoms įrengdavo atskirą kambarį – taip atsirado miegamasis. Prabangios lovos buvo labai didelės, nes ant iš po jų ištraukiamų čiužinių miegodavo tarnai ir po baldu buvo galima susidėti drabužius. Buvo populiaru tokias lovas puošti raštais, paveikslais ir kolonomis. Gausiai prikimšti čiužiniai buvo prilaikomi virvėmis. Karalius Liudvikas XIV tokių lovų turėjo net 413!

Dabartiniai laikai

Laikui bėgant viename būste gyvendavo vis mažiau žmonių, o vykstant revoliucijoms ir karams mažėjo turtingųjų gretos. XIX amžiuje buvo sukurtas pirmasis spyruoklinis čiužinys iš medvilnės. Jis suteikė tvirtesnį miego pagrindą, tačiau garsiai cypdavo. Šiame amžiuje taip pat buvo sukurta vandens lova, tačiau ji nesulaukė tokio didelio populiarumo kaip įprasti čiužiniai. Miegamasis buvo svarbus kambarys – tai poilsio, meilės ir net gimdymo vieta.

XX amžiuje lovos dar labiau mažėjo ir buvo sukurti dabartinio čiužiniai. Šeštajame dešimtmetį pristatytas poliuretaninis čiužinys, kurio principu gaminamos ir pagalvės. Amžiaus pabaigoje sukurtas revoliucinis produktas – „memory foam“ čiužinys. NASA išrasta medžiaga leidžia palaikyti žmogaus kūno balansą miego metu ir padeda stuburui. Šiais laikais galime rinktis iš plataus spyruoklinių ir poliuretaninių čiužinių asortimento.

Naudinga žinoti, kaip revoliucinės medžiagos padėjo mūsų miegą paversti visaverčiu ir naudingu sveikatai. Galime pasidžiaugti, kad gyvename laikais, kai komfortiškas poilsis padeda energingiau praleisti darbingą dienos laiką. Nuo seniausių civilizacijų iki dabartinių laikų žmonės vertino kokybišką miegą. Taigi belieka tik džiaugtis unikaliu moderniu poilsiu.

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite