MĀRIS ČAČKA KŪRYBINIŲ DARBŲ PARODA “MANO UŽRAŠAI”

0
59
Maris Cackacrop

Parodos atidarymas rugpjūčio 26 d. (šeštadienį) 15 val.
Paroda vyks iki rugsėjo 22 d.

„Mario Čačkos „Užrašai“ sudėtingi savo technika bei turiniu. Tai lyg vaizdinis dialogas tarp autoriaus ir jo amžininkų apie pasaulio prasmę. Pastarųjų poros metų Čačkos kūryba žymi reikšmingus atradimus jo, kaip menininko, kelionėje, palikdama prasmingus pėdsakus kultūriniame kontekste eile stiprių parodų, kuriose jo produktyvi kūrybinė mintis plėtoja naujas išraiškos priemones, atrastas ankstesnėse kompoziciose. Menininkas ir toliau kalba apie begalinį informacijos bei vaizdų srautą, užliejusį mūsų suvokimą šiame nesuskaičiuojamų sustabdytų minčių, nepastovių veiksmų bei pribloškiančių pagundų pasaulyje.

Ši tema ypatingai ryški autoriaus personalinėje parodoje „Neuro Pathways“ („Nerviniai takai“) Rygos „Art Space“ parodų salėje 2022 m vasario ir kovo mėn., kaip ir „Notes“ („Užrašai“), eksponuoti Daugpilio dizaino ir meno vidurinėje mokykloje „Saules Skola“ nuo 2023 m sausio iki balandžio mėn. Pacituosiu istorikę Ingą Šteinmainę, „Nervinių takų“ parodos kuratorę: „Čačkos darbas yra akivaizdi vizualinė metafora tos dabartinės būsenos, kai tikslų ir trukdžių gausa išsiveržia staigiomis ir stebinančiomis reakcijomis, suskaidančiomis ir traumuojančiomis mūsų idėjas, sukuriančiomis „neįmanomą“ technologinę maišatį, pamirštančiomis istorines ribas ir formuojančiomis beprecedenčius hibridus. Mūsų senovinės smegenys, humanizuojančios mus savo polinkiu suvokti tai, kas nereikšminga, tai daro ir šiandien, bet technologijų amžiuje informacijos tėkmė tampa neproporcinga ir verčia mūsų protus blaškytis tarp tūkstančių nervinių takų.“

Kaip toli šie takai nuves, ir kokia jų topografijos reikšmė menininko kūrybinei produkcijai? Klausimas lieka atviru, bet viena aišku – Maris Čačka lieka ištikimas savo pasirinktam keliui bei krypčiai ir toliau kuria stulbinančius savo meninės minties bei pasąmonės įžvalgų vizualius įrašus.“ Zane Melāne
„Mano darbai nuolat keičiasi, kaip ir aš pats, dėka naujų patirčių, pokalbių, ankstesnių iniciatyvų inicijuoto augimo. Gamta, žmonės ir begalė mane supančių dalykų yra pagrindiniai mano kūrybos, esančios tapybos ir grafikos sandūroje, veiksniai, nors neišvengiamai mano dvasinius ir kūrybinius procesus šiuo metu prislopino karas Ukrainoje,“ – pripažįsta menininkas Māris Čačka.

Menininkas gimė 1976 birželio 4 d. Varaklianių miestelyje (Varakļāni, Latvija).
Išsilavinimas ir kvalifikacijos:
2011 – Menų magistras (grafika). 2009 – pedagogikos mokslų daktaras (meninis ugdymas).
2013-2020 m. – Daugpilio Marko Rotko Menų centro direktoriaus pavaduotojas, nuo 2020 m vasario 13 d. – Daugpilio Marko Rotko Menų centro direktorius.
Nuo 2021 m. valstybinio kultūros kapitalo fondo vizualiųjų menų ekspertas, vizualiųjų menų ekspertų tarybos pirmininkas. Organizavo bei vadovavo daugiau kaip 50 projektų (įskaitant 25, finansuotus Valstybinio kultūros fondo). Nuo 1997 m dalyvavo daugiau nei 80 parodų, iš jų 30 personalinių (19 Latvijoje ir 11 užsienio šalyse). Eilės parodų bei simpoziumų Latvijoje bei užsienyje kuratorius (nuo 2004 m.).

Pristatomas daugelyje viešų kolekcijų Latvijoje,(Latvijos nacionaliniame menų muziejuje, Daugpilio istorijos ir meno muziejuje, Latgales kultūros istorijos muziejuje ir kt.), taip pat kituose muziejuose ir privačiose kolekcijose Latvijoje, Austrijoje, Baltarusijoje, Estijoje, Italijoje, Lenkijoje, Didžiojoje Britanijoje, Lietuvoje, Monake, Norvegijoje, Turkijoje, Vokietijoje ir kitur.

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite