NETIKĖTAS SUSITIKIMAS SU VINCU KUDIRKA – ANTAZAVĖS DVARE

0
26
1

Kovo 10 d. Antazavės dvare buvo parodyta literatūrinė-muzikinė kompozicija ,,Netikėtas susitikimas su Vincu Kudirka”, skirta Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai.

Vincas Kudirka – gydytojas, rašytojas, poetas, publicistas, muzikas, valstybininkas, žadinęs lietuvių tautinę savimonę, dėjęs pagrindus Lietuvos prisikėlimui – ne taip dažnai prisimenamas šiandienos visuomenėje. Programoje pristatoma V. Kudirkos kūryba, jo kultūrinė, visuomeninė veikla, dariusi įtaką ne tik meno raidai, bet ir žmonių pasirinkimui, siekiama atskleisti šios ryškios asmenybės portretą – šiuolaikišką, gyvybingą, aktualų.

Aktorė ir teatralizuotų literatūrinių muzikinių programų kūrėja Virginija Kochanskytė taip pristato savo sukurtą literatūrinę kompoziciją: „Labai džiaugiuosi, kad mano literatūrinė programa, skirta Vincui Kudirkai, sulaukė muzikantų susidomėjimo ir taip atsirado trys naujos jos interpretacijos. Programoje atsiskleidžia dr. V. Kudirkos portretas – šiuolaikiškas, gyvybingas, aktualus. Literatūrinis scenarijus sukurtas remiantis V. Kudirkos kūriniais – proza, poezija, satyra, publicistika, amžininkų prisiminimais, laiškais, autobiografinėmis žiniomis, literatūrologų ir istorikų A. Zalatoriaus, V. Kavolio, M. Šidlausko knygomis. 1871–1877 m., besimokydamas Marijampolėje, V. Kudirka gimnazijos orkestre grojo smuiku, dainavo chore. Jis pirmasis Suvalkijoje XIX a. pabaigoje pradėjo organizuoti instrumentinius ansamblius, įtraukdamas į juos savo draugus ir pažįstamus; kartais ir pats sėsdavo prie pulto su smuiku ar violončele. Neblogai valdydamas juos, skambindamas fortepijonu, V. Kudirka su jam būdingu užsidegimu ėmėsi dar vienos nebandytos srities – kompozicijos. Jis parašė keliolika nedidelių pjesių fortepijonui, smuikui ir kitiems instrumentams. Programos metu atliekami aštuoni iki šiol žinomi V. Kudirkos fortepijoniniai kūriniai, keliaujama rašytojo gyvenimo ir kūrybos keliu. Programa pateikiama atliepiant XIX a. madingą ir V. Kudirkos mėgtą literatūrinį muzikinį saloną ir suteikia žiūrovams ne tik daug pakilių minčių, jausmų, emocijų, bet drauge yra stiprus energetinis užtaisas, žadinantis kiekviename kūrybines galias, suteikiantis pasitikėjimą savo jėgomis, duodantis viltį, auginantis meilę artimui ir gimtam kraštui.“

Vakarą V. Kochanskytė pradėjo skaitydama „Lietuvos tilto atsiminimus”. Pirmasis tiltas per Šešupę tuometiniame Vladislavove (Kudirkos Naumiestis) buvo medinis, pastatytas 1877 m. 1895 m. mieste apsigyvenęs V. Kudirka, kamuojamas nepagydomos ligos, dažnai vaikščiodavo per tiltą į Meištų šilelį. Buvusį gražų ir tvirtą tiltą jis matė jau nykstantį, silpnėjantį… Tokį ir aprašė savo garsioje satyroje. 1988 m. tiltui sugrąžintas Vinco Kudirkos vardas, jis papuoštas paminklinėmis plokštėmis.

Įtaigius skaitymus lydėjo Utenos trio „Magistrų“ – Zitos Lukošiūnienės (fortepijonas), Renatos Buzėnaitės (akordeonas), Gedimino Kaušylo (birbynė) atliktos V. Kudirkos sukurtos muzikinės pjesės.

Atlikėjus pasveikino ir už nuostabų vakarą – ypatingą šventę sielai, dėkojo Antazavės Dievo Apvaizdos bažnyčios klebonas Vytautas Dagelis, kultūrinių renginių organizatorė Raimonda Gruzdienė, Antazavės bendruomenės pirmininkė Danutė Skardinskienė.

Virginija Kochanskytė – aktorė, režisierė, Klaipėdos universiteto docentė. Garsiausių šalies režisierių spektakliuose yra sukūrusi įsimintinų vaidmenų. Pelniusi apdovanojimus už vaidmenis, poetinio žodžio sklaidą, kamerinius spektaklius, visuomeninę veiklą. Yra inicijavusi, režisavusi ir drauge su kitų sričių menininkais įgyvendinusi daugybę projektų, kuriuos žiūrovai mato tiek prestižiniuose šalies meno renginiuose, tiek ir atokiausių Lietuvos miestelių kultūros namų, bibliotekų, muziejų, mokyklų salėse, sakralinėse erdvėse. Siekdama stiprinti lietuvybę su savo programomis V. Kochanskytė ne kartą yra gastroliavusi JAV, Kanadoje, Čekijoje, Estijoje, Rusijoje.

 
Utenos trio „Magistrai“: Zita Lukošiūnienė (fortepijonas), Renata Buzėnaitė (akordeonas), Gediminas Kaušylas (birbynė). Trio susikūrė 2014 metais. Išskirtinumas – unikali lietuvių liaudies ir klasikinių instrumentų dermė: birbynė, akordeonas, fortepijonas. Trio aktyviai dalyvauja Utenos kultūriniame gyvenime, daug koncertuoja Lietuvoje. Kasmet dalyvauja Gižycko (lenk. Giżycko) miesto (Lenkija) tarptautiniame vargonų ir kamerinės muzikos festivalyje. „Magistrai“ pasižymi savita kūrinių interpretacija, rengia bendras programas drauge su žinomais Lietuvos vokalistais, aktoriais, dalyvauja įvairiuose kūrybiniuose projektuose. 2016 metais trio išleido pirmąją kompaktinę plokštelę „Tango Utenai“, skirtą Utenos miesto 755 metų sukakčiai. Trio „Magistrai“ repertuaras – nuo klasikinės iki šiuolaikinės muzikos kūrinių.

Vilija Visockienė, nuotr. autorės

2

3

4

5

6

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite