NUO PAVASARIO LINKSMYBIŲ IKI ŽIEMOS RŪPESČIŲ

0
69

Sausio 1-ąją sukako 310 metų nuo tos dienos, kai Lazdynėlių kaime gimė poemos „Metai“ autorius Kristijonas Donelaitis (1714-1780). K. Donelaičio vardas šiandien visiems žinomas. Jis laikomas lietuvių grožinės literatūros pradininku, klasiku.

Literatūrinę veiklą K. Donelaitis pradėjo apie 1740–1743. Svarbiausią savo kūrinį „Metai“ jis rašė 1765–1775 m. Pats autorius savo kūrybos nespausdino. Pirmasis jo raštų leidėjas buvo Liudvikas Rėza.

Ciklo dalis – Pavasario linksmybės, Vasaros darbai, Rudenio gėrybės ir Žiemos rūpesčiai – M. L. Rėza kiek patrumpino, paredagavo, sujungė į vieną kūrinį ir pavadinęs Metais 1818 išleido kartu su vertimu į vokiečių kalbą. Poemoje vaizduojamas Rytų Prūsijos lietuvių valstiečių gyvenimas.

Metai išversti į anglų, armėnų, baltarusių, čekų, graikų, gruzinų, ispanų, italų, latvių, lenkų, olandų, prancūzų, rusų, švedų, ukrainiečių, vengrų ir vokiečių kalbas.

Parašė ir 6 pasakėčias: „Lapės ir gandro česnis“, „Rudikis jomarkininks“, „Šuo Didgalvis“, „Pasaka apie šūdvabalį“, „Vilks provininks“, „Aužuols gyrpelnys“.

K. Donelaitis kūrė muzikines kompozicijas, gamino klavyrus , barometrus, termometrus, mikroskopus, veisė sodą.

1988metais,  režisierius J. Sabolius sukūrė dokumentinį filmą „ Ruduo Tolminkiemyje“

Zarasų viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriuje parengta literatūros paroda, kuri veiks iki vasario 10 d. Maloniai kviečiame skaityti.

Parengė Vita Juškėnienė,

Zarasų r. sav. viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vyresn. bibliotekininkė

Nuotr. autorės

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite