NUO PRIKLAUSOMYBĖS KENČIANČIŲ ŽMONIŲ ARTIMIESIEMS – NAUJAS PAGALBOS METODAS: CRAFT

0
38
CRAFT straipsnis 1024x1024

Priklausomybė yra psichikos sveikatos sutrikimas, nuo kurio kenčia nemaža dalis visuomenės. Ši diagnozė paliečia ir visus šeimos narius, kurie dažnu atveju tampa priklausomo žmogaus būklės įkaitais ir tuo pačiu palaikymo, pagalbos šaltiniu. Tad, kai kalbame apie priklausomybes, svarbu suvokti, jog kartu su žalingai vartojančiu žmogumi  kenčia ir jų artimieji.

Todėl Lietuvoje diegiamas naujas pagalbos metodas – psichikos sveikatos specialistai pradeda darbą su CRAFT programa, skirta priklausomų žmonių artimiesiems, kuri efektyviai padeda ne tik patiems priklausomiems, bet ir jų artimiausiam ratui.

Šiuo metu Lietuvoje jau ruošiami specialistai, dirbantys su  CRAFT metodu. Jo pradininkas yra psichologijos mokslų daktaras Robertas J. Myers (JAV, New Mexico universitetas). Jis matydamas, kokią įtaką priklausomų žmonių motyvacijai gydytis turi jų artimieji, sukūrė bendruomenės įgalinimo ir šeimos instruktavimo, pasaulyje atpažįstamą kaip CRAFT (angl. Community Reinforcement and Family Training) metodą. CRAFT  yra empiriniais tyrimais paremta programa, skirta šeimos nariams ar artimiesiems, kurių aplinkoje yra priklausomas asmuo atsisakantis ar nenorintis kreiptis pagalbos.

Didžiausios problemos artimiesiems kyla tuomet, kai priklausomas žmogus neturi motyvacijos gydytis bei keistis ir nenori kreiptis pagalbos. Taip artimieji, norėdami padėti, įsisuka į priklausomų žmonių kasdienybę ir pradeda gyventi ne savo, bet priklausomybę turinčio žmogaus gyvenimo „ritmu“.  Medicinos psichologė Eglė Adomavičiūtė tokią situaciją lygina su  gyvenimu skęstančiame laive: kai laivo kapitonas yra priklausomas žmogus, o įgula – artimieji. „Įgula turi vilties ir žino, kad kapitonas galėtų priimti sprendimus, kurie laivo nenuskandintų, tačiau nežino kaip to pasiekti. Tuomet įgula (t.y. šeima ir artimieji) patiria neigiamas pasekmes: prastėjančią emocinę savijautą, depresiją, nerimo sutrikimus, nepasitenkinimą savo gyvenimo kokybe ir t.t. Ir ne visi gali bei nori palikti kapitoną (t.y. priklausomybę turintį žmogų), nuskęsti kartu su laivu. Laivo įgula įvairiais būdais stengiasi įkalbėti, motyvuoti kapitoną išgirsti, suprasti ir kreiptis pagalbos. Tik dažnu atveju tos pastangos lieka bevaisės. Tuomet šeimos nariams (laivo įgulai) stiprėja pyktis, spaudimas ir kontrolė priklausomam žmogui (kapitonui). O šis, patirdamas dar didesnę įtampą, gali grimzti dar giliau į priklausomybę ir taip  užburtas ratas sukasi ir tempia laivą į dugną.“ – taip sudėtingą priklausomybę turinčių žmonių ir jų artimųjų bei šeimos bendravimo procesą apibūdina medicinos psichologė E.Adomavičiūtė.

Mokslinių tyrimų duomenimis net 70 % priklausomybę turinčių žmonių po to, kai artimasis pradeda CRAFT programą, kreipiasi pagalbos į priklausomybių specialistus. Didelė dalis priklausomų žmonių sumažina suvartojamų medžiagų kiekį bei vartojimo dažnumą. Taip pat, stebimi ryškūs pačių artimųjų žmonių nuotaikos, kasdieninio funkcionavimo ir gyvenimo kokybės gerėjantys rodikliai, nepaisant to ar jų aplinkoje esantis priklausomas asmuo sutiko kreiptis pagalbos ar ne (K.C. Kirby, L. A. Benishek, R. J. Myers ir kt., 2017).

„Kartais gali atrodyti, jog viskas padaryta ir belieka tik nuskęsti kartu su laivu. Tačiau CRAFT programa gali būti kaip gelbėjimosi valtis, kurioje vietos bus ir įgulai, ir kapitonui,“ – apie CRAFT programos suteikiamą viltį akcentuoja medicinos psichologė.

CRAFT programos metu artimieji mokomi skirti dėmesį bei atjautą ir  skatinami bei mokomi pasirūpinti savimi, be to, vyksta tam tikro elgesio pokyčių treniruotės, kurių dėka išmokstama bendrauti taip, kad priklausomas žmogus kreiptųsi pagalbos ir pradėtų gydymosi programą.

Pagrindiniai programos tikslai:

  • Padėti artimajam paskatinti priklausomą žmogų kreiptis pagalbos neaukojant savęs.
  • Sumažinti priklausomo žmogaus vartojimo kiekį ir dažnumą.
  • Padėti pačiam priklausomo žmogaus artimajam imtis teigiamų gyvenimo pokyčių, pagerinti psichologinės sveikatos būseną ir gyventi pilnavertį gyvenimą. Nepriklausomai nuo to, ar pats priklausomas žmogus kreipsis pagalbos ar ne.

Lietuvoje šiuo metu vyksta intensyvi pilotinė CRFAT specialistų ruošimo programa, skirta Vilniui ir Vilniaus regionui. Nemokamus mokymus specialistams organizuoja Respublikinis priklausomybių ligų centras, finansuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija. Mokymus vykdo – VšĮ Neuromedicinos institutas. Priklausomų asmenų artimieji gali kreipti į CRAFT specialistus ir gauti pagalbą (Respublikiniame priklausomybės ligų centre ji teikiama nemokamai).

Specialistų sąrašas, kurie teikia pagalbą priklausomų asmenų artimiesiems, yra pateiktas lentelėje. Jeigu jums reikia pagalbos dėl artimojo asmens priklausomybės galite rašyti jiems ir el.paštu konsultacijos@psichoterapija.info arba skambinkite tel. +370 616 53444, mūsų facebook puslapis https://www.facebook.com/CRAFT-LT-102396838881446

Parengta pagal:

  • Marc ArcherHannah Harwood,Sharon StevelinkLaura Rafferty (2019) Community reinforcement and family training and rates of treatment entry: a systematic review. Addiction, 115 (6), p. 1024-1037.
  • Kirby, K. C., Benishek, L. A., Kerwin, M. E., Dugosh, K. L., Carpenedo, C. M., Bresani, E., Haugh, J. A., Washio, Y., & Meyers, R. J. (2017). Analyzing components of Community Reinforcement and Family Training (CRAFT): Is treatment entry training sufficient? Psychology of Addictive Behaviors, 31(7), 818–827.
  • Jane Ellen Smith, Robert J. Meyers (2004) Motivating Substance Abusers to Enter Treatment: Working with Family Members The Guilford Press, New York, London.

SPECIALISTŲ, konsultuojančių pagal CRAFT metodiką, ir galinčiųjų priimti priklausomų asmenų artimuosius sąrašas

Eil. Nr. Vardas Pavardė El.paštas
1. Eglė Adomavičiūtė psichoegle@gmail.com
2. Ieva Aginskytė ieva.aginskyte@gmail.com
3. Inga Antanavičiūtė antanaviciuteinga2@gmail.com
4. Virginija Dapkutė virginija.dapkute@gmail.com
5. Lina Ignatavičiūtė lig40d@gmail.com
6. Daiva Klovienė psichologedaiva@gmail.com
7. Milda Lukauskienė milda.lukauskiene@vilnius.caritas.lt
8. Ramunė Maniušienė ramune.maniusiene@karpol.lt
9. Lukas Marcinkevičius lukas@protoarchitektas.lt
10. Kotryna Mikalauskaitė kotryna.mikalauskaite@rplc.lt
11. Edita Pečiūrienė peciuriene@yahoo.com
12. Rūta Rinkevičienė rinkeviciene.rut@gmail.com
13. Dalia Skunčikienė blaivybesakademija@gmail.com
14. Justina Šerėnaitė Justina.seren@gmail.com

Respublikinis priklausomybės ligų centras

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite