NUO VASAROS PRADŽIOS – DIDESNĖS PENSIJOS IR SOCIALINĖS IŠMOKOS

0
17
ismokos

Atsižvelgus į išaugusią infliaciją šalyje, nuo birželio mėnesio siūloma didinti bazinius socialinių išmokų dydžius ir socialinio draudimo pensijas – taip siekiama apsaugoti pažeidžiamiausius šalies gyventojus. Didėtų piniginė socialinė parama nepasiturintiems žmonėms, šalpos pensijos, mokamos žmonėms su negalia, našlaičiams ar minimalaus socialinio draudimo stažo nesukaupusiems senjorams, tikslinės kompensacijos neįgaliesiems su specialiaisiais poreikiais, didesnis šalies gyventojų skaičius turėtų teisę į būsto šildymo kompensacijas. Papildomai 5 proc. būtų didinamos ir socialinio draudimo pensijos.

Siūloma, kad nuo vasaros pradžios bazinės socialinės išmokos dydis būtų 46 eurai, tikslinių kompensacijų bazė didėtų iki 138 eurų, o valstybės remiamos pajamos siektų 147 eurus. Visi šių bazinių socialinių išmokų dydžiai šiemet didėtų 15 proc., palyginti su pernai. Šalpos pensijų bazę nuo vasaros pradžios siūloma didinti iki 173 eurų, šalpos pensijų bazė šiemet ūgteltų 21 proc., palyginti su 2021 metais. Nuo birželio pradžios papildomai 5 proc. didėtų ir socialinio draudimo pensijos senjorams ir žmonėms su negalia. Skaičiuojama, kad senjorai gautų vidutiniškai šeštadaliu didesnes pensijas, nei pernai.

„Siūlome istoriškai didžiausią bazinių socialinių išmokų dydžių padidinimą. Visos kartu šios išmokų bazės dar niekada nebuvo didintos taip reikšmingai. Didelė jų dalis iš esmės nesikeitė metų metus. Nuo 2019 metų atsiradus socialinių išmokų indeksavimui, jos didėjo vos po kelis eurus per metus. Padidinus šiuos socialinių išmokų dydžius, augs ir įvairios išmokos labiausiai pažeidžiamiems šalies gyventojams: pagyvenusiems žmonėms, patiriantiems nepriteklių, žmonėms su negalia. Papildomai 5 proc. didės ir socialinio draudimo pensijos“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Anot socialinės apsaugos ir darbo ministrės Monikos Navickienės, paties pensijų indeksavimo mechanizmo keisti neketinama. Rudenį, kaip ir kasmet,  bus vertinama šalies makroekonominė situacija, valstybės ir Sodros biudžetų galimybės ir planuojamas pensijų indeksavimas 2023 metams.

DIDĖS SOCIALINIO DRAUDIMO PENSIJOS. Vidutinę senatvės pensiją nuo vasaros pradžios siūloma didinti iki 482 eurų, o vidutinę senatvės pensiją su būtinuoju stažu –  iki 510 eurų. Skaičiuojama, kad senjorai gautų vidutiniškai per 70 eurų didesnes pensijas nei pernai ir per 20 eurų didesnes nei gauna šiemet.

Vidutinė senatvės pensija nuo šių metų pradžios padidėjo nuo 414 eurų iki beveik 460 eurų, o vidutinė senatvės pensija su būtinuoju stažu siekė 486 eurus, pernai jos dydis buvo 441 euras.

Netekto darbingumo socialinio draudimo pensijos šalies gyventojams papildomai šiemet didėtų nuo 10 iki 21 eurų, priklausomai nuo jų netekto darbingumo lygio.

Nuo šių metų pradžios valstybinės pensijos buvo indeksuotos tik 1,1 proc., pernai – 1,2 proc. Nuo vasaros siūloma karių ir pareigūnų valstybines pensijas padidinti 5 proc. Padidinus valstybinių pensijų bazę 10 proc., dešimtadaliu ūgteltų pirmojo ir antrojo laipsnių pensijos, tiek pat procentų didėtų ir mokslininkų bei nukentėjusių asmenų pensijos.

ŠALPOS PENSIJŲ BAZĖS DYDIS – 173 EURAI (nuo 2022 m. sausio – 150 eurų 2021 m. – 143 eurai). Nuo birželio pradžios siūloma šalpos pensijų bazę didinti iki 173 eurus. Padidinus šį dydį, šalpos išmokos, priklausomai nuo išmokos rūšies ir gavėjų kategorijos, padidėtų nuo 11,5 euro (šalpos našlaičių pensija) iki 51,75 euro (šalpos neįgalumo pensija asmenims, netekusiems 100 procentų darbingumo iki 24 metų amžiaus).

Šalpos išmokos užtikrina minimalias pajamas neįgalumo ar senatvės atvejais jokių pajamų negaunantiems arba labai mažas pajamas gaunantiems asmenims.

Tai palies apie 60 tūkst. gaunančių šalpos pensijas: našlaičius, vaikus su negalia, nuo vaikystės neįgalius suaugusius asmenis, kitus neįgaliuosius ir senatvės pensijos amžiaus sulaukusius žmones, kurie nesukaupė minimalaus stažo valstybinei socialinio draudimo pensijai gauti.

TIKSLINIŲ KOMPENSACIJŲ BAZĖ –  138 EURAI (nuo 2022 m. sausio – 126 eurų 2021 m. – 120 eurai). Nuo vasaros pradžios tikslinių kompensacijų bazę siūloma didinti nuo 126 iki 138 eurų, pernai ji buvo 120 eurų. Padidinus tikslinių kompensacijų bazės dydį, žmonėms, kuriems nustatytas pirmojo lygio specialusis nuolatinės slaugos poreikis, tikslinė kompensacija padidėtų 31,2 euro, o kuriems nustatytas antrojo lygio specialusis nuolatinės slaugos poreikis – 22,8 euro.

Tiems, kam nustatytas pirmojo lygio specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, tikslinė kompensacija padidėtų iki 151,8 euro, o tiems, kuriems nustatytas antrojo lygio specialusis nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikis, – iki 82,2 euro.

Tokias kompensacijas šalyje gauna apie 91 tūkst. asmenų.

VALSTYBĖS REMIAMŲ PAJAMŲ DYDIS –  147 EURAI (nuo 2022 m. sausio – 129 eurų 2021 m. – 128 eurai. Nuo birželio padidinus valstybės remiamų pajamų dydį nuo 129 iki 147 eurų, prognozuojama, kad vidutinis socialinės pašalpos dydis padidės nuo 109 eurų iki 125 eurų.

Valstybės remiamų pajamų dydis aktualus nustatant teisę į piniginę socialinę paramą nepasiturintiems gyventojams ir šios paramos dydžiui, teisę į socialinę paramą mokiniams, papildomą išmoką vaikui, paramą būstui įsigyti ar išsinuomoti bei kitą socialinę paramą.

BAZINĖ SOCIALINĖ IŠMOKA  – 46 EURAI (nuo 2022 m. sausio – 42 eurai, 2021 m. – 40 eurai).  Planuojama, kad nuo vasaros pradžios bazinė socialinė išmoka sudarys 46 eurus. Padidinus šį dydį, atitinkamai padidės nuo jo priklausančių išmokų dydžiai: visos išmokos pagal Išmokų vaikams įstatymą, pavyzdžiui, vaiko pinigai, vienkartinė išmoka vaikui, vienkartinė išmoka nėščiai moteriai, globos (rūpybos) išmoka, globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas, vienkartinė išmoka įsikurti, išmoka besimokančio ar studijuojančio asmens vaiko priežiūrai. Vaiko pinigai didėtų iki 80,5 eurus, o daugiavaikėms ir nepasiturinčioms šeimoms ar neįgalų vaiką auginančioms šeimoms išmokos vaikams padidėtų  iki 127,88 euro. 

Didėtų ir socialinė parama mokiniams, vaiko išlaikymo išmoka, dalinė neįgalių studentų išlaidų kompensacija ir kitos socialinės išmokos.

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite