PABRANGUS KURUI, BRANGO IR ŠILUMA

0
31
pe

Šių metų spalis buvo vėsesnis nei pernai, tad ir šildymo sezonas prasidėjo anksčiau nei praėjusiais metais. Spalio mėnesio vidutinė oro temperatūra Zarasuose siekė 7,3 laipsnio šilumos, pernykštis spalis buvo šiltesnis – vidutinė mėnesio temperatūra buvo 9,6 laipsnio šilumos. Šį spalį daugiabučiai namai šildėsi visą mėnesį, kai prieš metus šildyti buvo pradėta tik nuo spalio 15 d. Tad dėl ilgesnės šildymo trukmės, didesnio šilumos suvartojimo ir pabrangusios šilumos, gyventojai šį spalį sulaukė didesnių mokesčių už šilumą. 

 
Šilumos suvartojimas ir jos kaina formavo mokesčius 
Sąskaitos už šildymą dydis priklauso nuo tą mėnesį nustatytos šilumos kainos už vieną kilovatvalandę ir būsto šildymui sunaudoto šilumos kiekio. Mokestis už šildymą apskaičiuojamas šilumos kainą padauginus iš būste sunaudoto šilumos kiekio. 
 
Kad šiluma būtų pigesnė, AB „Panevėžio energija“ mažina šilumos gamybos sąnaudas rekonstruodama katilines, plečiant biokuro panaudojimą, vykdant šilumos tinklų rekonstrukcijas, diegiant naujas technologijas. AB „Panevėžio energija“ 68 proc. šilumos pagamina savuose šilumos gamybos šaltiniuose , 32 proc. perka iš nepriklausomų šilumos gamintojų (NŠG). 
 
Kylant kuro kainoms, bendrovė negali daryti reikšmingos įtakos galutinei šilumos kainai, nors Panevėžio energijos katilinėse deginamas biokuras sudaro 90 proc. Likęs naudojamas kuras – gamtinės dujos sudaro 8 proc., kitos rūšys – 2 proc. Įvertinus didėjančias kuro kainas ir aukcione perkamos (NŠG) šilumos kainą, kurią taip pat veikė biokuro kainų išaugimas, spalio mėnesį šilumos kaina, palyginus su 2021 m. rugsėju, didėjo 5,9 proc. Palyginus su praėjusių metų spaliu, šilumos kaina didėjo 14 proc. ir gyventojams kilovatvalandė kainavo 5,12 ct (su 9 proc. PVM), kai pernai ji kainavo 4,49 ct (su 9 proc. PVM). 
 
AB „Panevėžio energija“ šilumos kaina kiekvieną mėnesį perskaičiuojama atsižvelgiant tik į kuro ir perkamos šilumos iš NŠG kainas. Visiems bendrovės regiono vartotojams nustatoma vienoda šilumos kaina. 
 
Vartotojų mokėjimams už šilumą didelę įtaką turi šilumos suvartojimas pastate. Jei šilumos kaina ir nesikeičia, tačiau šaltuoju metų laiku už šildymą tenka mokėti daugiau, nes žema oro temperatūra lemia didesnį šilumos kiekio suvartojimą. Taigi, sumažinus šilumos suvartojimą pastatuose, mažėtų ir mokėjimai už ją. 
 
Per maža sienų šiluminė varža, nesandarūs langai, blogas stogų apšiltinimas, nekokybiškos inžinerinės sistemos bei jų valdymas ir reguliavimas ir kt. – visa tai didina gyventojų išlaidas šilumai. Kokybiškai sutvarkius ar atnaujinus gyvenamąjį namą galima iki 50 proc. sumažinti šilumos suvartojimą, o, tuo pačiu, ir išlaidas šildymui. 
 
Spalio mėnesio mokesčiai už šildymą
Šių metų spalio mėnesį  Zarasų gyvenamuosiuose namuose, kuriems šiluma tiekiama centralizuotai, 50 kv. metrų ploto butų šildymui vidutiniškai suvartota 370 kWh (7,4 kWh/vienam kv. m). Prieš metus, paskelbus šildymo sezoną nuo spalio 15 d., šis rodiklis sudarė apie 235 kWh (4,7 kWh/vienam kv. m) ir gyventojai už 50 kv. metrų buto šildymą vidutiniškai mokėjo 10,50 euro. Įvertinus šilumos kainos padidėjimą ir šilumos suvartojimą, šių metų spalį 50 kv. metrų buto gyventojai šildymui vidutiniškai išleis 19 eurų (38 ct/vienam kv. m). 
 
Mažiausiai už šildymą mokės renovuotų, su modernizuotais šilumos punktais daugiabučių namų gyventojai, kuriems vieno kv. metro šildymas vidutiniškai kainuoja 32 ct. Šį spalį  tokiuose namuose 50 kv. metrų ploto buto šildymui vidutiniškai suvartota 310 kWh (6,2 kWh/vienam kv. m). Sąskaita už šildymą tokio dydžio būstui vidutiniškai sudaro 16 eurų.  
 
Daugiabučiuose namuose, kurie Zarasuose buvo pastatyti iki 1993 m. ir dar nėra renovuoti, 50 kv. m buto šildymui vidutiniškai reikėjo 560 kWh (11,2 kWh/vienam kv. metrui) šilumos. Išlaidos už šildymą tokio dydžio būstui vidutiniškai sudaro 28,50 euro (57 ct/vienam kv. m). 
 
Kiekvieno konkretaus namo faktiniai mokėjimai yra skirtingi. Juos pamatyti ir palyginti galite AB „Panevėžio energija“ interneto svetainėje www.pe.lt, skyrelyje „Namo informacija“.
 
Tausokime gamtą atsisakydami popierinių sąskaitų
AB „Panevėžio energija“ siūlo vartotojams rinktis elektroninį sąskaitos už šilumą ir karštą vandenį gavimo būdą. 
 
Išsiųskite prašymą el. paštu bendrove@pe.lt arba klientai@pe.lt. Prašyme nurodykite adresą, vardą ir pavardę (jei įmonė – pavadinimą), mokėtojo kodą ir elektroninį paštą, kuriuo norite gauti sąskaitas. Galite prisijungti ir prie AB „Panevėžio energija“ interneto svetainės www.pe.lt bei užpildyti pagrindiniame lange pateiktą prašymo formą dėl sąskaitos pateikimo el. paštu. 

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite