PAMINĖTOS ZARASŲ SKAUTŲ ORGANIZACIJOS ATKŪRIMO 22-OSIOS METINĖS

0
108
DSCF5441

Nuo vasario vidurio iki kovo 1 dienos Zarasų krašto muziejuje veikė 1995 m. atkurtos skautų organizacijos Zarasuose 22-osioms metinėms skirta paroda. Apie šios organizacijos susikūrimą, istoriją papasakojo muziejininkas Šarūnas Pošius. Parodoje eksponuojamas nuotraukas iš ankstesnės skautų veiklos, organizacijos simbolius komentavo bei prisiminimais dalijosi pirmasis Zarasų skautų vadovas Rimvydas Cikanas. Apie dabartinę skautijos veiklą pasakojo Lietuvos skautijos Utenos Abraomo Kulviečio draugovės Zarasų skyriaus skautų vadovas Ugnius Meškas. Renginyje taip pat dalyvavo Artūras Laurikėnas, vienas iš pirmųjų atkurtos skautų organizacijos vadovų, keletas kitų buvusių bei būrelis jaunųjų skautų. Drauge buvo sudainuota keletas R. Cikano sukurtų skautiškų dainų.

Truputis šios organizacijos istorijos. Skautų draugovė Zarasuose buvo įkurta 1923 m. Jos įkūrėjas ir vadovas – mokytojas A. Urbonas. 1927 m. Zarasų skautai bendravo su Rokiškio Tumo-Vaižganto, Latvijos Daugpilio gimnazijų skautais. Skaučių globėja Zarasų gimnazijoje buvo mokytoja A. Buzelienė, berniukų – mokytojas P. Šuolys, o vėliau – A. Šatas. Nuo 1933 m. Zarasų krašte veikė S. Dariaus ir S. Girėno aviacijos draugovė, įkurta skauto Zigmo Drungos.

Magučių miške, rytiniame Zarasaičio ežero krante, yra 170 m virš jūros lygio iškilusi kalva – aukščiausia vieta Zarasų miesto ribose, vadinama Skautų kalnu. Skautų kalno istorija siekia 1935 m., kai Zarasų Kazimiero Būgos aukštesniosios komercijos mokyklos skautai šią kalvą apsodino medeliais. Tais pačiais metais skautams remti draugijos pirmininko, Zarasų apskrities viršininko Jono Šlepečio rūpesčiu iš nugriautos bažnytėlės paimtas pamatų akmuo, nutašytas ir jame iškalta skautiška lelija su šūkiu ,,Budėk!“. Prie akmens-aukuro vykdavo skautų sueigos, jaunimas švęsdavo Jonines, Sekmines ir kitas metines šventes, kurdavo laužus, linksmindavosi.

1940 m. Rusijai okupavus Lietuvą, Lietuvos skautų sąjunga buvo panaikinta.

1955 m. akmuo sovietų valdžios buvo nuverstas nuo pamatų ir užbertas žemėmis.

1989 m. įvyksta Atkuriamasis Lietuvos skautų suvažiavimas, kuriuo atkuriama skautų veikla Lietuvoje. Tais pačiais metais Zarasų jaunuoliai, padedant rajono miškininkams, skautų akmenį atkasė ir atstatė ant išlikusių pamatų, šalia pasodino medelių.

1995 m. įkuriama Lietuvos skautija. 1996 m. vasarą Gražutės girioje suorganizuota pirmoji Zarasų skautų stovykla. Šiuo metu Utenos Abraomo Kulviečio draugovės skyriaus tunte yra 15 skautų, jiems vadovauja U. Meškas.

Vasilijus Trusovas, Zarasų krašto muziejaus kolekcijų saugotojas-kultūrinių renginių koordinatorius

Vasilijaus Kukonenkos nuotraukos

DSCF5445

DSCF5448

DSCF5453

DSCF5460

DSCF5467

DSCF5468

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite