PAREIŠKIMAS

0
32
teletabiai

Dėl antrinių žaliavų situacijos Zarasų rajone

Š.m. sausio 27d. Zarasų rajono savivaldybės Ūkio komiteto iniciatyva vyko komiteto posėdis. Dalyvavo komiteto nariai – Aurelija Trimonytė ir Aurelijus Banys bei kviestiniai svečiai – įmonės „Žaliasis taškas“ komercijos direktorius Saulius Kaupelis, VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“ direktorė Bena Razbadauskienė bei VšĮ „Gamtos ateitis“ Pakuočių atliekų tvarkymo vadovas Ruslan Rynkun, Zarasų rajono savivaldybės administracijos Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjo pavaduotojas Andrejus Jančevskis ir Šaltupės seniūnaitijos seniūnaitė Svetlana Veikšrienė.

 

Viena iš savivaldybės savarankiškų funkcijų – komunalinių atliekų tvarkymo sistemų diegimas, antrinių žaliavų surinkimo ir perdirbimo organizavimas. Posėdžio metu buvo aptarta antrinių žaliavų surinkimo situacija Zarasų rajone. Retas kuris žino kaip vyksta antrinių žaliavų surinkimo procesas, todėl trumpai apie tai. Už antrines žaliavas mes sumokame pirkdami supakuotus produktus, todėl už mūsų įsigytų pakuočių atliekų išvežimą, kurias sumetame į antrinių žaliavų konteinerius (dar vadinamus teletabiais) atitinkamai sumoka gamintojai ir importuotojai (nes jie tas šiukšles paleidžia į rinką). Tose sąskaitose kurias gauname iš Utenos regiono atliekų tvarkymo centro mes mokame tik už mišrias komunalines.

Logika labai paprasta – kuo mažiau „prigaminsime“ mišrių komunalinių atliekų – tuo mažiau mokėsime. Rūšiavimo įpročių stoką rodo statistika. Kasmet „prigaminame“ virš 300 tūkst. tonų mišrių komunalinių atliekų. Praėjusiais metais už mišrias komunalines paslaugas Zarasų rajono gyventojai sumokėjo beveik pusė milijono. Išvežtuose teletabiuose (antrinėse žaliavose) beveik pusė turinio yra ne pakuotės o tos pačios mišrios komunalinės atliekos, kurių ten neturėtų būti.

Kaip faktiškai vyksta teletabių išvežimas, ir kur čia kas stringa?

Savivaldybė skelbia konkursą ir parenka antrinių žaliavų vežėją (šiuo metu t.y. UAB Zarasų komunalininkas). Sutartis pasirašoma tarp penkių šalių, t.y. įmonės „Žaliasis taškas“, VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“,  VšĮ „Gamtos ateitis“, Zarasų rajono savivaldybės ir vežėjo. Paskutinė penkiašalė sutartis pasirašyta 2013 m. Po penkerių metų – 2018 m. tarp savivaldybės ir vežėjo pasirašytas sutartis dar trims metams. Pagal metus jau supratote, kad antrinių žaliavų vežimo sutartis baigėsi pernai metais. Ar vyksta naujo vežėjo paieška? Dar ne. Kodėl? Neaišku.

Posėdyje dalyvavusių įmonės „Žaliasis taškas“, VšĮ „Pakuočių tvarkymo organizacija“,  VšĮ „Gamtos ateitis“ atstovų paprašėme pasidalinti mintimis apie esamą situaciją antrinių žaliavų išvežimo srityje. Esminis tikslas kurio turime siekti – rūšiavimo kokybės gerinimas. Pakankamas konteinerių kiekis ir racionalus jų išvežimas – antraeiliai tikslai, tačiau be to – nepasieksime pagrindinio.

Siūlymai administracijai:

– nedelsiant inicijuoti naujos sutarties sudarymo procedūras su vežėju pagal pasikeitusias rinkos sąlygas, didinančias vežėjo suinteresuotumą bei atsakomybę už teikiamas paslaugas.

– užtikrinti jog netinkamai išrūšiuoti individualių namų antrinių žaliavų konteineriai būtų netuštinami jei juose išmestas netinkamas turinys (taip mokant gyventojus rūšiuoti).

– siekti geresnių morfologinių rodiklių antrinių žaliavų konteinerių turinyje (kuo tinkamesnio išrūšiavimo).

– pozityviomis priemonėmis skatinti gyventojus rūšiuoti bei sudaryti tam tinkamas sąlygas (aprūpinant antrinių žaliavų konteineriais).

Posėdyje nedalyvavo Ūkio komiteto nariai – Edmundas Čeičys, Domijanas Popovas, Daiva Kelečienė. Taip pat nedalyvavo į posėdį pakviestas Zarasų rajono savivaldybės administracijos Statybos ir urbanistikos skyriaus vedėjas Jonas Žusinas.

Tarybos nariai

AURELIJA TRIMONYTĖ,

AURELIJUS BANYS,

DAIVA KELEČIENĖ (pareiškimui pritariu, tačiau posėdyje dėl svarių priežasčių negalėjau dalyvaut)

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite