PARODOJE – LYG GROŽIO ALĖJOJE

0
228
DSCF5952

Zarasų krašto muziejuje atidaryta zarasiškės menininkės Jurgitos Navickienės pirmoji personalinė paroda ,,Xie ji alėja“. Jau kelias dienas prieš parodos atidarymą plakatuose bei internetinėje erdvėje zarasiškiai buvo suintriguoti keistu jos pavadinimų, o atėję ne tik nenusivylė dailininkės kūryba, kuri suteikė daugybę emocijų, bet ir geriau susipažino su autore, jos nepakartojamais kinų technika atliktais darbais. Kai kurie iš vakaro dalyvių prisipažino pajutę net paveiksluose nutapytų gėlių kvapą.

Kelias į kūrybą
Jurgita Navickienė yra gimusi Zarasuose, čia augo, mokėsi, baigė tuometinę Zarasų 2-ąją vidurinę mokyklą (dabar Zarasų Pauliaus Širvio progimnazija). Besirengdama studijoms net važinėjo į Dusetas pas žinomą dailininką ir pedagogą Romualdą Pučeką mokytis dailės. Vėliau pomėgis piešti Jurgitą nuvedė į Šiaulius, kur Pedagoginiame institute įgijo dailės ir technologijų mokytojos specialybę. Liko ištikima gimtiesiems Zarasams, tad po studijų grįžo čia ir dirba Zarasų ,,Ąžuolo“ gimnazijoje dailės mokytoja. Ji ne tik sėkmingai ugdo mokinių meninius gebėjimus, kūrybiškumą, bet ir pati produktyviai tapo, o pastaruoju metu išbando įvairias kitas kūrybos technikas ir būdus: kuria tekstilės, tapybos, asambliažo, scenografijos darbus, lėles; dalyvauja grupinėse parodose. Jurgita yra be galo kukli ir surengti parodą buvo nelengvai prikalbinta. Beje, su dailininkės įdomia kūryba šiuo metu galima susipažinti ir Zarasų kultūros centre veikiančioje keturių zarasiškių menininkių grupinėje parodoje.

Jaukiai ir nuoširdžiai
Gausiai į parodos atidarymą susirinkę Jurgitos šeimos nariai, giminės, bendradarbiai, kolegos menininkai, pažįstami ir kiti vakaro dalyviai šviesioje muziejaus parodų salėje pasijuto esą tikroje grožio alėjoje, kuria žavu vaikščioti, yra kuo grožėtis, nuostabiai jaustis. Ir dar kai taip nuoširdžiai talentinga menininkė veda subtilaus meno paslapčių labirintais pasakodama apie tapybą, savo santykį su menu, kūrybos džiaugsmą. Dailininkė papasakojo, kaip pažinusi kinų tapybos meną. ,,Nuo 2011 metų lankau Vilniuje Elenos Voverienės studiją „ Bambukų sodai“. Čia mokytoja moko ne tik kiniškos tapybos paslapčių, bet kuria jaukią, šiltą atmosferą: fantastiškas muzikinis fonas, nuostabi žalioji ar lotoso arbata, nuoširdus atėjusių pažinti kiniškos tapybos paslapčių mokinių bendravimas. Čia norisi grįžti ir grįžti. Atėjau netyčia, o radau didžiausią lobį. Ačiū mokytojai už šilumą, skleidžiamą ramybę, atvirumą ir nuoširdumą“, – atviravo Jurgita. Dar ji pridūrė, kad šią studiją gali lankyti visi, kas nori, – net nereikia būti menininku: čia ateina įvairių profesijų žmonės ir visi atranda grožio šaltinį, atgaivą sielai.

Toliau vakaro vedėjo kalbinama, J. Navickienė paaiškino kinų tapybos principus. Anot menininkės, ,,xie ji“ (sie ji) reiškia „rašyti idėją“, tai spontaniškumas, tušo potėpių gradavimas, laisva kompozicija bei pageidaujamas monochromiškumas. Jurgitos nutapytuose paveiksluose – ištisa įvairių gėlių jūra, malonios spalvos, rytietiškas koloritas.

Kaip atrasti laiko ir įkvėpimo?
Ne paslaptis, kad kūryba reikalauja kruopštumo, atidumo, dvasinių pastangų, įkvėpimo ir, be abejo, daug laiko. Kur ir kaip viso to rasti? Jurgita paaiškina labai paprastai: kai įkyri buitis, rutina, gelbėja kūryba. O tos kasdienybės Jurgitai per akis. Su vyru Andriumi augina gražią ir gausią šeimą, dirba ,,Ąžuolo“ gimnazijoje mokytoja ir dar spėja nuvažiuoti į Vilnių mokytis kinų tapybos. Gabi, darbšti ir kūrybinga Jurgita yra gražus motinos ir kūrėjos bei apskritai puikaus žmogaus pavyzdys. Turbūt todėl tokie gabūs menui ir Navickų vaikai. Tą vakarą miela buvo klausytis Motiejaus ir Vasario muzikavimo. Su jais renginio nuotaiką kūrė ir šeimos bičiulių bei kolegų menininkų Ramunės ir Žydrūno Dainių sūnus Rojus.

Pelnyti padėkos žodžiai
Tą adventinį vakarą nė vienas neliko abejingas Jurgitos kūrybai. Tad ir sveikinusiųjų buvo labai daug. Nuoširdžius padėkos žodžius tarė ir kūrybinės sėkmės linkėjo Seimo narys Algimantas Dumbrava su žmona Alicija, Zarasų ,,Ąžuolo“ gimnazijos direktorius Rimantas Bikulčius su direktoriaus pavaduotoja Irena Girskiene, Zarasų švietimo pagalbos tarnybos direktorė Gintarė Laurikėnienė su metodininke Jolanta Lašaite, šeimos nariai, gausus būrys giminių, artimųjų, kolegų, draugų, pažįstamų, o literatė Ona Kačkienė skyrė net savos kūrybos poezijos posmus. Ilgai tą vakarą negeso muziejuje žiburiai – žmonės mielai bendravo su parodos autore, dalijosi įspūdžiais ir nenustojo žavėtis Jurgitos kūryba.

Paroda ,, ,Xie ji alėja“ Zarasų krašto muziejuje veiks iki 2018 metų sausio 11 dienos.

Vasilijaus Kukonenkos nuotraukos.
Vasilijus Trusovas

DSCF5918

DSCF5927

DSCF5931

DSCF5932

DSCF5946

DSCF5956

DSCF5973

DSCF5981

DSCF5985

 

 

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite