PARODOJE „ŽIRGAS MENE“ – IŠSKIRTINĖ ĮVAIROVĖ

0
42
mid news zrs 798 R. Pučeko

2023 metai Lietuvoje paskelbti Žirgo metais, tad ir dėmesio šiam gyvūnui skiriama žymiai daugiau. Tarptautinė paroda „Žirgas mene“, vasario 18 d. atidaryta Dusetų dailės galerijoje, tą patvirtina – parodoje neregėta žanrų įvairovė! Tapyba ir fotografija, skulptūra ir grafika, koliažai ir tekstilė – viskas darniai parodų salėse bei fojė sutilpo, o tuo pasirūpino ilgamečiai tradicinės parodos, skirtos žirgo vaizdavimui mene, kuratoriai menininkai Alvydas Stauskas (dailė) ir Normantė Ribokaitė (fotografija).

Parodą atidarė, jos dalyvius, gausiai atvykusius tiek iš Lietuvos, tiek iš Latvijos, pristatė bei visiems jiems naujutėlį parodos katalogą „Žirgas mene“ įteikė Kultūros centro Dusetų dailės galerijos direktorius Alvydas Stauskas. Sveikinimo žodžius autoriams, parodos organizatoriams bei gausiai susirinkusiems žiūrovams tarė Zarasų rajono savivaldybės meras Nikolajus Gusevas, Zarasų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gediminas Gaidamavičius, Dusetų seniūnas Darius Steponavičius.

Parodos atidarymas vyko Žiemos šventės metu. Tą dieną Dusetų mieste LR Seimo Pirmininko pavaduotojas Paulius Saudargas oficialiai paskelbė 2023-uosius Žirgo metais. Vyko žirgų paradas, buvo apdovanoti jame pasirodę raiteliai, važnyčiotojai. Dusetose, pievelėje priešais polikliniką, skulptorius Algirdas Gaižauskas „paleido“ ganytis įspūdingą metalinį žirgą. Šalia stovi ir autoriaus prieš keletą metų iš medžio vytelių pagaminta žirgo skulptūra, tebetraukianti Dusetų gyventojų ir svečių dėmesį, bet jau vis labiau linkstanti prie žemės, tačiau kol kas nepasiduodanti vėjo gūsiams – gražiai šis žirgelis mums kalba apie ištvermės, kantrybės galią ir primena apie visa ko laikinumą skubančio laiko tėkmėje.

Parodoje eksponuojamuose kūriniuose didingas, be galo įvairus, žemiškas ir metaforiškas žirgo pateikimas. Eiklieji ristūnai su vėju karčiuose ir ugnimi akyse, ramūs ir ištvermingi sunkiasvoriai arkliai, fantastiški, iš legendų atėję – visi jie išaukštinti, išglostyti teptukais, išminkyti molyje, išskaptuoti iš medžio, išlankstyti iš plieno vielų, įamžinti fotografijose su didžiausiu įsijautimu ir dėmesiu žirgo formai bei charakteriui.

Žirgą mylėti turime už ką – keliasdešimt tūkstančių metų jis lydi žmogų, yra ir jo draugas, ir nepakeičiamas pagalbininkas. Jei ne žirgas, ir žmonijos istorija būtų visai kitokia. Žirgo archetipas – vienas iš labiausiai žinomų, jis susijęs su laisve, grožiu ir jėga. Žmogaus troškimas būti laisvu, pasitikėjimas savo jėgomis, grožio pajautimas, noras keistis, permainų siekis – gal tai žirgas žmogų to išmokė per tūkstantmečius?

Parodoje dalyvauja 42 autoriai: dailininkai Artūras Braziūnas (Vilnius), Jonas Kazlauskas (Vilnius), Remigijus Janušaitis (Birštonas), Rimvydas Pupelis (Kaunas), Rima Leipuvienė (Vilnius), Jolita Šlepetienė (Ukmergė), Ilona Žvinakienė (Panevėžys), Ramunė Sladkevičiūtė Dainienė (Zarasai), Eglė Lipinskaitė (Marijampolė), Saulius Kruopis (Vilnius), Arvydas Bagdonas (Vilnius), Virginija Kalinauskaitė (Vilnius), Nijolė Sitonytė (Šiauliai), Jolita Levčenkienė (Utena), Irmina Dūdėnienė (Vilnius), Vilmantas Adamonis (Vilnius), Algirdas Gaižauskas (Dusetos), Violeta Gasparaitis (Dusetos), Miglė Kosinskaitė (Kaunas), Romualdas Pučekas (Dusetos), Edvins Krūminš (Ryga, Latvija) bei fotografai Linards Onzuls (Daugpilis, Latvija), Inese Grizane, (Ryga, Latvija), Slobodan Čavis (Simanovci, Serbija), Irina Melikian (Klaipėda), Stasys Povilaitis (Panevėžys), Zaiga Šteina (Ryga, Latvija), Ineta Freimane (Ryga, Latvija), Dainis Ozols (Ryga, Latvija), Silvia Danelsone (Ludza, Latvija), Alex Kharvat (Rivne, Ukraina), Oleg Kutskiy (Odesa, Ukraina),Vilija Visockienė (Dusetos), Regina Barzdaitė (Dusetos), Ramunė Bernotaitė (Šiauliai), Ilze Onzule (Daugpilis, Latvija), Rimantas Bikulčius (Salakas), Daiva Šeibelienė (Šiauliai), Marite Melnika (Ryga, Latvija), Eduards Kapsa (Jelgava, Latvija), Eženija Freimane (Ryga, Latvija), Algimantas Navickas (Zarasai).

Paroda veiks iki kovo 24 d.


Vilija Visockienė, nuotr. autorės

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite