PASAKOSE SLYPI VAIZDUOTĖ, HUMORAS, IŠMINTIS

0
41

Lietuvių liaudies pasakos yra gausus kultūros paveldas, kupinas įdomių ir įvairių istorijų. Jos skirstomos į pasakas apie gyvūnus, stebuklų pasakas, pasakas‑legendas, paraboles, novelines pasakas, pasakas apie kvailą velnią, buitines, melų, formulines ir pasakas be galo.

Kovo 14 dieną bibliotekoje lankėsi Zarasų „Santarvės“ pradinės mokyklos priešmokyklinukai su mokytoja Larija Savičenko. Lankytojai „karaliaudami“ susipažino su lietuvių liaudies pasaka be galo „Du karaliai“ ir linksma pasaka apie gyvūnus „Dangus griūva“. Kiekvienas spėjo pabūti karaliumi ir aktoriumi. Dalyviai pirmiausia klausėsi bibliotekininkės sekamos pasakos, po to pasakojimo apie šešėlių teatrą. Galiausiai patys susiskirstę vaidmenimis valandėlei tapo aktoriais.

Pasaka be galo – trumpas pasakojamosios tautosakos kūrinys, kurio kompozicija paremta siužeto ar kurio kito struktūros elemento kartojimu. Tokias lietuvių pasakas sudaro dažniausiai vienas motyvas, kurį galima kartoti kiek nori. Tai ir pasakoje „Du karaliai“ nedaug veiksmo. Toks pasakojimas vaikams tampa žaidimu, atminties lavinimu.

Pasaka „Dangus griūva“ priskiriama pasakoms apie gyvūnus, kurie literatūros kūrinyje bendrauja pagal žmonių bendravimo įpročius. Kūrinys atspindi lietuvių tautos išmintį ir humoro jausmą. Ši pasaka taip pat turi ir gilesnę prasmę, parodydama, kaip žmonės gali būti lengvai įbauginti arba pateikti pernelyg dramatiškas išvadas iš mažų, neįprastų įvykių. Tai puikus pavyzdys lietuvių liaudies išminties ir humoro, kuris padeda suvokti gyvenimo situacijas kitu kampu.

Kiekvienoje pasakoje yra daug naudingų aspektų vaikų raidai ir supratimui apie pasaulį.

Moksleiviai reflektuodami pasidalijo pojūčiais ir mintimis apie personažus, apie aktorystę, apie pasakas.

Aplankė parodą „Šiaurės šalių vaikų knygų potvynis“. Prie Herojų ir fotografavimosi kolonos pasimatavo Pepės Ilgakojinės plaukus elniuko ragus ir nusifotografavo,  papuošė vaikų draugus muminukus.

Atsisveikino sekdami išmoktą ir labai patikusią pasaką be galo „Du karaliai“.

Zina Černovienė, Zarasų rajono savivaldybės viešosios bibliotekos vyresnioji bibliotekininkė
Nuotraukos Nijolės Pilac

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite