PASAULINĖ VANDENS DIENA: LIETUVOJE GERIAMOJO VANDENS KOKYBEI KELIAMI AUKŠTI REIKALAVIMAI

0
49

Kasmet, kovo 22 dieną, pasaulyje yra minima Pasaulinė vandens diena, skirta gėlo vandens svarbai pabrėžti. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ir Jungtinių Tautų vaikų fondo (UNICEF) teigimu, apie 2,2 mlrd. pasaulyje gyvenančių žmonių neturi prieigos prie švaraus ir tinkamo vartoti geriamojo vandens. Tuo tarpu Lietuvoje viešai tiekiamu geriamuoju vandeniu aprūpinama 82 % Lietuvos gyventojų, kurį galima gerti tiesiai iš čiaupo, nevirintą. Likusi dalis gyventojų (18 %) geriamuoju vandeniu apsirūpina individualiai, iš privačių gręžinių, ar šachtinių šulinių.  

Tiekiamo geriamojo vandens kokybė yra nuolatos kontroliuojama

Lietuvoje tiekiamo geriamojo vandens kokybė yra nuolatos kontroliuojama, geriamojo vandens tiekėjai yra atsakingi už viešai tiekiamo geriamojo vandens saugą ir kokybę, reguliariai vykdo geriamojo vandens stebėseną, nustatytu dažnumu tiria nurodytus kontroliuoti geriamojo vandens rodiklius. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) vykdydama valstybinę geriamojo vandens priežiūrą, derina vandens tiekėjų geriamojo vandens stebėsenos programas, atlieka šių programų vykdymo kontrolę, taip pat ima mėginius laboratoriniams tyrimams.

Kiekvienais metais, geriamojo vandens tiekėjai, vykdydami stebėseną atlieka apie 180 tūkst. geriamojo vandens tyrimų ir iš jų, tik maža dalis (2-3 proc.), neatitinka teisės aktų reikalavimų.  Dažniausiai  tai būna dėl padidinto drumstumo, amonio, bendrosios geležies kiekio. Šie vandens kokybės rodikliai nesietini su kenksmingu poveikiu žmonių sveikatai, tačiau juose atsispindi požeminio vandens savybės, geriamojo vandens ruošimo ir tiekimo technologijos. Atskirose vandenvietėse taip pat išlieka aktuali cheminių rodiklių, kaip fluorido, boro ir arseno problema.

VMVT primena, kad tiekiamas geriamasis vanduo turi būti skaidrus, bespalvis, neturėti specifinio skonio bei kvapo. Pastebėjus, kad geriamasis vanduo neatitinka šių išvardintų savybių, rekomenduojame kreiptis į geriamojo vandens tiekėją. Jei geriamojo vandens tiekėjas neišsprendžia iškilusios problemos, kreipkitės į VMVT.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite