PASINERTI Į KNYGŲ PASAULĮ

0
106

Gruodžio 9 d. Kultūros centras Dusetų dailės galerija suteikė progą man, vaikų ir jaunimo literatūros vertėjai, vesti literatūrinę edukaciją Dusetų K. Būgos gimnazijos mokiniams. Tai baigiamasis projekto „Kultūrynos Dusetose“, pastarąjį pusmetį džiuginusio dusetiškių šeimas ir vaikus, renginys.
Pirmiausia į užsiėmimą kiek neįprastoje aplinkoje (Kultūros centre) atėjo penktokai. Pirmadienio rytas, bet vaikai guvūs, vertėjos paraginti drąsiai pasakojo ne tik apie savo skaitymo įpročius, svajones ir ateities profesijas, bet ir dalijosi žiniomis apie knygos gimimo kelią. Nesunkiai išvardijo, kokie žmonės dalyvauja leidžiant knygas, spėliojo, kokių įgūdžių ir žinių bei įrankių reikia vertėjui. Kiek sunkiau sekėsi atspėti, kiek pasaulyje yra kalbų, bet užtat lengvai atsakė į klausimą, kiek lietuvių kalbos žodžių surinkta K. Būgos žodyne – ne veltui vaikai mokosi iškilaus kalbininko vardo gimnazijoje!
Pasikalbėję, kaip atsirinkti geras, vertingas knygas, į ką kreipti dėmesį, ką pasitelkti į pagalbą, perėjome prie konkrečių kūrinių. Kadangi Dusetos ant didžiulio Sartų ežero kranto, pirmiausia stvėrėme neseniai išleistą Willo Gmehlingo apysaką „Nuotykis vandens parke“, beje, apdovanotą Vokietijos vaikų ir jaunimo literatūros premija. Susipažinome su knygos veikėjais, jų svajonėmis bei aplinka. Knygoje paprastu stiliumi liečiamos gilios temos – negalia, socialinė atskirtis, migracija; kai kurios jų aktualios ir mūsų krašte. Truputį panašios temos knyga – garsiosios vokiečių rašytojos Kirsten Boie „Vasara Somerbyje“, apie tris vaikus, „ištremtus“ vasaroti pas močiutę, kur nėra nei televizoriaus, nei interneto, nei ryšio. Vėliau pasukome prie sunkesnės temos – Vanessos Walder knygų serijos „Aš ir nevykėliai“ apie mergaitę Enę, mėtomą iš vienų globėjų pas kitus, iš vienos globos įstaigos į kitą. „Nepatogaus“ vaiko charakteris atsispindi ir kalboje, prisodrintoje keiksmažodžių. Skaitydami ištraukas aptarėme ir įdomų autorės sumanymą, kaip tą žargoną užmaskuoti, palikti nuspėti skaitytojui.
Vėliau į edukaciją atėjusius šeštokus irgi sudomino Enės istorija, diskutavome, ar kartais galime tapatintis su knygų herojais, ar knygos gali tapti draugu, patarėju sunkesniais gyvenimo tarpsniais. Ieškojome paralelių tarp knygų ir kompiuterinių žaidimų, kalbėjomės, kaip lavinti vaizduotę, kaip ji padeda mums kasdienybėje. Aptarėme rašytojo amato subtilybes, pasaulio kalbų įvairovę, vertėjo darbo įrankius. Pritrūkus laiko užbaigti diskusijas sutarėme susitikti dar kartą!
Dėkoju puikioms mokytojoms Dainorai Biliūnaitei ir Vandai Normantienei, ypatingas dėkui projekto vadovei Ievai Špūrienei.
Indrė Klimkaitė. Nuotr. V. Visockienės

www.dusetukultura.lt

*Draudžiama www.zarasuose.lt paskelbtą informaciją naudoti kitose žiniasklaidos priemonėse be raštiško ar žodinio administracijos sutikimo, o jei sutikimas buvo gautas, būtina nurodyti www.zarasuose.lt kaip informacijos šaltinį ir naudoti aktyvią www.zarasuose.lt nuorodą.

Publikuojamų straipsnių autorių nuomonė gali nesutapti su redakcijos nuomone, tačiau yra kiek įmanoma tiksli ir neklaidinanti. Už pateiktos informacijos aktualumą ir tikslumą atsako jos pateikėjai, mūsų informacijos šaltiniai.

www.zarasuose.lt administracija neatsako už komentarus ir jų neredaguoja, tačiau pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi ar pažeidžia įstatymus. Už komentarus tiesiogiai ir individualiai atsako juos paskelbę skaitytojai, kurie gali būti patraukti baudžiamojon, administracinėn ar civilinėn atsakomybėn.

Parašyti komentarą

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami Video

Taip pat skaitykite